Зоран Заев-Ќе бидат исклучени од партијата членовите кои се вклучени во аферата „Рекет“

 Премиерот Зоран Заев, во врска со најновите настани поврзани со аферата Рекет беше запрашан, дали ќе го исполни ветеното за исклучување од партијата на кој било член за кој ќе се утврди одговорност. Премиерот наведе „Кога некое лице ќе биде осомничено или обвинeто во тој случај ја применуваме мерката на санкции која значи времено отстранување на тоа лице за да ја докаже својата невиност. 

Изјавата на Заев следи по неофицијалните објави во дел од медиумите за проширување на истрагата за „Рекет“ со потпретседателката на Собранието, Фросина Ременски.

Заев рече дека на доаѓање кон прес-конференцијата ја добил информацијата дека има соопштение или изјава кое, како што велат новинарите, се однесува на потпретседател на Собранието.

Премиерот вели дека ќе ги соопштат ставовите откако ќе прочитаат и видат за што е осомичено лицето, дали е обвинето.

Регистриран е земјотрес ноќеска во близина на островите Крит и Касос

Тлото на Балканот никако да се смири. Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран ноќеска во морето кај островите Крит и Касос.

-Засега нема информации за евентуална штета или повредени, јави грчката агенција АНА-МПА

Земјотресот бил регистриран малку пред полноќ, на длабочина од 27 километри.

Епицентарот на потресот е регистриран 75 километри источно од местото Агиос Николаос, односно на 377 километри југоисточно од Атина.

Земјотрес со јачина од 6,1 степен според Рихтер, исто така, во непосредна близина на Крит, беше регистриран и на 27-ми ноември.

Сопругата на Камчев платила 350 илјади евра за подобра положба на нејзиниот сопруг

Во  дешното рочиште на судењето за случајот „Рекет“, сведочеше сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, таа рече дека 350 илјади евра за рекет за подобра положба на нејзиниот сопруг, ги извадиле од фирмите што ги имаат, а ги донела лично во несесер нејзината свекрва, Ратка Камчева.„Потоа ме зема со кола Зоран Милевски и се упативме во станот на Бојан Јовановски во населбата Орман. Катица седеше во дневната соба. Се поздравивме со госпоѓата Катица Јанева и разговаравме за децата. Јас и реков како ми е мене со децата и како поминувам, а таа ми рече: Да не беше Бојан Јовановски, син ми ќе работеше на брод. Ние ги дадовме 500 илјади евра“, рече Камчева во сведочењето

Таа кажа дека Јанева и ; спомнала дека за гаранцијата од 14 милиони евра може кривично да ги гони неа и проценителот, зашто дел од имотот бил под кирија. „Катица Јанева ми напомна дека ако овој разговор излезе од домот на Бојан Јовановски, ќе знае дека е од мене, бидејќи имаше доверба во нив. Рече дека може не само еден, туку многу предмети да му отвори на Камчев. Се закануваше со нејзината моќ. Се плашев од моќта на Јанева. Но, не е таа што ја има моќта;, сведочеше Камчева. Сепак, вели таа, конците в рака ги држел Бојан Јовановски.„Тој беше специјален јавен обвинител. Тој знаеше се. Кој ќе биде притворен следен, и се што кажуваше, така се случуваше“, додаде таа

Почина пејачката на поп групата Роксет

 После долго боледување на 61 годишна возраст почина пејачката на поп групата  Роксет Мари Фредриксон.

  

Шведското дуо постигна глобален успех со низа хитови од крајот на 1980-ите и од почетокот на 1990-ите.

– Мари почина денеска по 17-годишна борба со ракот. Ти беше најпрекрасен пријател повеќе од 40 години. Ништо веќе нема да биде исто, изјави Пер Гесле, кој ја основа групата со Фредриксон во 1986 година.

Тие го издадоа првиот албум истата година, но светска слава им донесе албумот „Look Sharp“ од 1988 година.

Здравствените проблеми за Фредриксон почнаа во 2002 година кога ѝ беше дијагностициран тумор на мозокот. И покрај тоа, групата продолжи со работа и последниот албум го издаде во 2016 година.

Популарно