Во тек е акција за обезбедување на таткото на Боки 13

Во моментов во тек е полициска акција по наредба на судот за обезбедување на Миле Јовановски, татко на Боки 13, осомничен во случајот Рекет за злоупотреби преку Меѓународниот сојуз. Апсењето се одвива во Тафталиџе кај стара Змија.

Секој момент се очекува пред судот да биде изведена и Јасна Мандиќ од Меѓународниот сојуз.

Наскоро повеќе детали.

вечер

И Финска е на наша страна

Според најновите информации од владата на нашата земја Финското претседателство со ЕУ ќе предложи отворање на пристапните преговори со Северна Македонија, а во меѓувреме да се усвои нова методологија за преговори, на која инсистира Франција. 

Меѓу владината конференција, како што наведуваат владините извори, би се одржала „најдоцна во првата половина од 2020 годинa“. Во новата методологија која ќе се однесува за сите земји кандидати за ЕУ, според нив, се предвидува реверзибилен процес, односно доколку земјата назадува во преговорите повторно да се врати на поглавјето во кое не е забележан очекуваниот напредок.

За предлогот на финското претседателство вечерва треба да расправаат амбасадорите на ЕУ на таканаречениот корепер состанок, но не се знае дали предлогот ќе биде прифатен пред се од Франција, која всушност бара најпрвин да се донесе новата методологија за процесот на проширување, а потоа да се додели датум за преговори за Северна Македонија и Албанија.

Во обид да ги задоволи француските барања, Финска најави дека во предлог заклучокот како земја која претседава со ЕУ ќе побара и промена на пристапот во процесот на проширување, кој наверојатно ќе добие формална рамка следната пролет. За Албанија, која исто така очекува отворање на преговорите има сличен предлог, но со три забелешки кои земјата најпрвин ќе треба да ги исполни до почетокот на преговорите со ЕУ.

Конечно уапсен убиецот на на Мартин Јанушев

Полицијата вечерва го уапси Филип Секуловски Кобра , убиец на Мартин Јанушев , кој пред две години беше убиен пред својот дом во скопската населба Аеродром.

Од МВР за Канал 5 информираат дека Филип Секуловски Кобра е веќе спроведен во затворот во Шутка.

Младиот фудбалер беше застелан пред неговиот дом на 4. ноември  2017 , по што Секуловски беше во бегство. 28- годишниот Јанушев беше фудбалер на клубовите Локомотива, Маџари солидарност и 11 Октомври.

Извор: Канал5

Полицијата го фати побегнатиот затвореник

Попладенево околу 17:30 часот полицијата го пронајде  и приведе затвореникот кој и побегна на затворската полиција кога го враќала од Клинички центар Скопје.

Тој бил пронајден во близина на село Пресница, општина Липково.

Како што соопшти денеска за МИА директорот на затворот Боби Мојсовски, тој успеал да побегне од задната врата на возилото со кое затворската полиција го враќала од Клиничкиот центар, каде бил упатен на преглед, кога затворските полицајци застанале да купат сендвичи од бензинската на Макпетрол кај училиштето „Михајло Пупин“.

Полицајците, според директорот, ќе бидат суспендирани поради непочитување на постапката за менување на рутата, поради тоа што не бил врзан затвореникот и трето, како што вели, најверојатно му купувале и нему сендвич

Популарно