Широк Сокак обоен во розево - марш за кревање на свеста во битката против ракот на дојка

Иако во последниoт период подигната е свеста кај жените за превентивни прегледи за рано откривање на рак на дојка, сепак стравот кај повеќето се уште постои.

-Во последно време, последните неколку години како да се подига свеста кај луѓето дека треба да интервенираат и да се превенира за оваа болест. Во Битола е донесен и нов апарат за ехо на дојка, ќе можат сите да вршат сите прегледи на нова апаратура, која подолго време ја немаше. Генерално се плашат, не знам зошто, но стравот не треба да биде пресуден за една жена да оди да си прави редовни прегледи, изјави Анета Димитриевска, претседател на здружение „Јасмин“ од Битола.

Затоа, за да ги поттикнат се почесто да одат на превентивните прегледи, денеска битолски Широк Сокак беше обоен во розово, а голем број граѓани дојдоа да го поддржат маршот за борба против ракот на дојка.

-Поттик за превентивни прегледи за рак на дојка кај жените бидејќи сепак октомври е месец на борбата против ракот на дојка, тоа беше мотивот и нашиот хуман порив кој двете организации го имаме, изјави Јулијана Наумовска, претседател на здружението „Златно перо“ - Битола.

Оние кои успеале да се изборат со болеста потенцираат колку е важно раното откривање.

-Младата популација што повеќе да ги извршува тие контроли, да се спречи колку што може, самите ние докажавме дека со самото рано откривање, болеста е излечива, изјави Александра Илиевска, потпретседател на здружението „Јасмин“ од Битола.

Инаку според последните статистики, бројката на заболени од сите видови канцер во Битола е над 2000.

Раскошно јадење со лосос

Направете лосос со крцкава кора од рерна.

СОСТОЈКИ:

600 гр. лосос

40 мл. маслиново масло

30 мл. сок од лимон

15 гр. мед

2 чешни лук

20 гр. сенф

25 гр. бадеми лупени

2 струка магдонос

50 гр. леб бајат

1 лажиче сол

ПОДОТОВКА:

Се чистат филетите лосос и се става сол.

Се толчи лукот, се меша со масло и со сенф и мед, се ддава сок од лимон и малку сол.

Се меша додека не обели смесата и се премачкува рибата од сите страни.

Се мелат во блендер бадемите со леб и со магдонос.

Се става смесата врз лососот и се пече на плех со хартија на 200 степени 25 минути, додека не добијат златна боја.

Се сервира раскошното јадење со лосос со бело вино.

Подгответе плескавици од тиквици

Време е за лесни оброци…

СОСТОЈКИ:

4 изрендани тиквици

2 јајца

5-7 лажици пченично брашно

5 лажици пченкарно брашно

2 лажици гриз

бибер

лук во гранули

сув зачин

свеж магдонос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Тиквиците исцедете ги од вода, додајте јајца, зачинете, додајте брашно и гриз. Убаво измешајте, да се соедини. Вадете плескавици со лажица. Пржете во врело масло.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Извор: Готви.мк

Летна мусака: Здрав оброк за целото семејство

Ако сте на диета, оваа мусака е вистински избор за вкусен ручек…

СОСТОЈКИ:

600 гр млади компири

4-5 зелени пиперки

1 праз

1 морков

50 гр ориз

зачинска пипер

1 поголем домат

малку зачини

сол

лук во гранули

масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Извор: Готви.мк

Популарно