Попоски-Температурите паѓаат

Метеоролог Славчо Попоски  апелира дека токму оваа среда ќе имаме минусни температури почнувајќи од 6 па се до 11 степени под нулата.

Ова ќе бидат температурите во Македонија во среда наутро:

Сончево со мала до умерена локална облачност

Во текот на денешниот ден  не очекува сончево време  со мала до умерена локална облачност. По одделни котлини ќе се задржи магливо и постудено. Минималната температура во текот на ноќта  се движеше во интервал помеѓу -4 и 4, а  дневната ќе се движи  во интервал  од 9 до 16 степени.

Во Скопје утринската температура ќе достигне до 0 степени, а дневната температура до  9 степени.

Сончево и потопло со мала до умерена облачност

Во текот на денешниот ден  не очекува сончево и потопло  време со мала до умерена облачност. Наутро ќе има услови за појава на магла по котлините. Минималната температура во текот на ноќта  се движеше во интервал помеѓу -3 и 7, а  дневната ќе се движи  во интервал  од 7 до 16 степени.

Во Скопје утринската температура ќе достигне до 2 степени, а дневната температура до  11 степени.

Oблачно со врнежи од дожд, на планините од снег

Во текот на денешниот ден претпладне ќе се задржи облачно време со врнежи од дожд, на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во западните и јужните делови, а попладне ќе престануваат. Ќе дува повремено умерен северен ветер. Минималната температура во текот на ноќта  се движеше во интервал помеѓу 0 и 5, а  дневната ќе се движи  во интервал  од 5 до 12 степени.

Во Скопје утринската температура ќе достигне до 5 степени, а дневната температура до  9 степени.

Популарно