Детето кое избоде дете во Бутел има само 12 години

Дете на возраст од 12 години е напаѓачот што во петокот со нож избоде малолетник во скопската населба Чаир. Полицијата поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје, двајца на возраст од 16 години, еден на возраст од 15 и еден на возраст од 12 години, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство" и против С.О., татко на 12-годишникот, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „запуштање и малтретирање на дете".

Според пријавеното, малолетниците на 6 декември околу 19:30 часот на улицата „Александар Урдаревски" физички нападнале друга група малолетници, при што 12-годишникот со остар предмет го повредил 15-годишникот, кој по укажаната лекарска помош во Градската општа болница „Свети Наум Охридски", бил пуштен на домашно лекување, соопшти МВР.

Набрзо потоа, пријавените биле пронајдени и со нив, во присуство на родители и социјален работник, бил извршен разговор во кој тие го признале делото.

Кривична пријава ќе биде поднесена и против С.О., бидејќи неговиот син, кој има помалку од 14 години, употребил остар предмет при вршење на кривичното дело.

Четворицата малолетници во петокот во Бутел со нож нападнаа две малолетни деца, при што на едното дете на возраст од 13 години му е забоден нож во грбот, а на другото дете на слична возраст му е скината јакна од ножот во обид да биде прободено.

Крводарителска акција посветена на Тоше Проески

Традиционално по шестнаесетти пат денеска ќе биде организирана крводарителска акција посветена на големиот хуманист Тоше Проески во знак на одбележување на неговиот роденден, соопшти Црвениот крст на Град Скопје.

Организатори на крводарителската акција се Црвениот крст на град Скопје, Општинската организација на Црвен крст Гази Баба , Институтот за Трансфузиона медицина и Тоше фан форум клубот. Поддршка кон акцијата ќе дадат и волонтерите од Клуб 25- клуб на млади крводарители, мотиватори како и волонтерите од Клуб на млади на Црвен крст Гази Баба.

Ликот и хуманото дело на Тоше Проески се позитивен пример и поттик за многу млади личности кои токму на овој датум даруваа крв, но и мотивација за повеќекратните дарители да продолжат со хуманиот чин. Традицијата за одржување на крводарителски акции во спомен на Тоше Проески започна во 2010 година и истите се реализираат во негова чест. До сега, на овие 15 акции, својата хуманост преку чинот на дарување крв ја покажале над 4.500 крводарители, се наведува во соопштението на Црвениот крст.

Акцијата ќе се реализира во холот на Дом на АРМ во периодот од 9.00 до 17.00 часот.

MИА

Атиџе се најде на филмското мени на летовите на Бритиш Ервејс

Македонскиот претендент за Оскар, документарниот Филм Медена земја, продолжува да ја шири својата популарност во меѓународни рамки.

Па така, британската авиокомпанија „Бритиш Ервејс“ овој филм го ставила во пакетот што им го нуди на своите патници на долгите меѓуконтинентални летови. 

Ова на својот фејсбук профил го објави новинарката Маја Петрушевска, која долги години живее во Лондон и работи во британскиот јавен сервис BBC.

На 9 февруари годинава, ќе се одржи 92-то издание на доделувањето на највредната филмска награда Оскар, а Медена земја е номинирана во две ктегории, за најдобар документарен, како и најдобар странски филм.

Солза Грчева: Дали дека сум жена, но не сум воодушевена од воени сојузи како што е НАТО

Солза Грчева е против тоа земјава да членува во НАТО Алијансата. 

Таа вчера вечер при гостување во „Click plus“ рече дека е против членство на земјава во НАТО.

“Што се однесува до НАТО, ние сме многу јасни дека бевме против членство во воена алијанса. Дали дека сум жена, па нешто не сум воодушевена од воени сојузи, не знам“, рече Грчева од Глас за Македонија.

Популарно