Видео:Нема да верувате што извадија од неговата глава

Сандра Ли е една од најпознатите светски дерматолози, а својата слава и популарност ја должи на огромното влијание што го има на социјалните мрежи, каде секојдневно поставува снимки од своите пациенти  на кои им отстранува мозолчиња, акни, „црнки“ и цисти.

Таа прави многу посериозни зафати како онаа во видеото на крајот од текстот. Нејзиниот пациент имал три удари на главата дека Сандра Ли е позната како  Dr. Pimple Popper успешно ја реши. ситуацијата 

Поточно, стануваше збор за поларни цисти. 

Инаку, циста е шуплина исполнета со течна или цврста содржина, обложена со епител. Од дерматолошка гледна точка, значајни се епидермоидните цисти кои се резултат на зголемување на фоликулите на косата. Во зависност од нивото на процесот, постојат две форми:  епидермална циста и пиларска циста.

Цистата е предизвикана од затнувањето на лојниот канал и акумулацијата на талогот во зголемениот горен дел на фоликулот на косата. Содржината на циста содржи, покрај „лој“, кератин и клетките на обвивката  на влакната. Во процесот на формирање на циста, се создава капсула околу нејзината содржина.

Јан и Ана со торта му го честитаа 63. роденден на Влатко Стефановски

Македонскиот гитарски виртуоз Влатко Стефановски денеска наполни 63 години. Најубавата честитка Влатко ја доби од ќерката Ана и синот Јан. Тие на Инстаграм објавија фотографија со роденденска торта на која пишува:

-Среќен роденден тато.

“ Фала ви, сакани мои деца“ напиша Влатко на својот Инстаграм профил.

Влатко Стефановски е роден во Прилеп на 24 јануари 1957. Тој е основач на „Влатко Стефановски Трио“, и еден од основачите на групата „Леб и сол“. Првите соло-настапи на Стефановски започнале во почетокот на 1990-тите, а заедно со Бодан Арсовски во 1990 година го издал првиот македонски компакт-диск, со музика за рок-балетот „Зодијак“. Во 1994 година, Стефановски го снимил својот прв самостоен албум, „Каубои и индијанци“, додека сè уште бил член на „Леб и сол“.

Во текот на својата долга музичка кариера Влатко Стефановски добил повеќе награди меѓу кои Естрадната награда на Југославија, наградата (за животно дело) Трајни вредности во Македонија и други.

Инаку, синот на Влатко, Јан е  дел од „Влатко Стефановски трио“, каде удира на тапани, додека Ана лани докторираше на Универзитетот во Падова, Италија.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Thank you, my loving kids!

A post shared by Vlatko Stefanovski (@vlatko_stefanovski_official) on

Предлог за денешен ручек

Зимско вариво

СОСТОЈКИ:

300 гр колбаси Пекабеско

2 лажици масло

60 гр кромид

500 гр компири

200 гр моркови

100 гр корен од целер

1 лажица зачин

црн бибер

сол

240 гр конзервирана леблебија

150 гр конзервирана леќа

150 мл доматен сос

70 гр милерам

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Колбасите ситно исечкајте ги на кругови и ставете ги на загреано масло. Кратко пропржете ги и со мешање додајте исечкан кромид, потоа коцки исечкан зеленчук. Прелијте со вода, додајте зачин, сол, бибер, исцедена леблебија, леќа и пасирани домати. Кога ќе зоврие гответе околу 15 минути. Готовото вариво посипете го со сечкан магдонос.

Ник Вујучиќ: Можете да ги имате сите пари на светот, а сепак да сте најбедната личност на планетата

Ник Вујичиќ е роден со тетра-амелиа синдром, што претставува ретко пореметување кое се карактеризира со недостаток на сите четири екстремитети.

Како дете и тинејџер бил мошне несреќен, имал депресивни фази и не можел да се помири со својот недостаток. Но, еден ден прочитал статија за човек со инвалидитет кој не дозволил физичките недостатоци да му го загрозуваат животот. Од тогаш, неговиот живот се менува.

Денес, тој е познат автор и мотивациски говорник кој успева да инспирира многу луѓе ширум светот. Ова е дел од еден негов говор кој укажува на тоа дека среќниот живот е можен и покрај ограничувањата и недостатоците.

Во животот не се важни материјалните работи кои ги поседувате, туку вашето постоење и став кон животот. Можете да ги имате сите пари на овој свет, но да биде најбедната личност на планетата. Запознавав луѓе кои имаат совршено тело, а не пронашле ниту половина од среќата која јас успеав да ја пронајдам. 

Зошто е тоа така? Задоволство пронаоѓате дури тогаш кога ќе дозволите вашата страст и таленти да се активираат. Ќе бидете среќни само кога ќе бидете задоволни со себе, баш онакви какви што сте. Заборавете на материјалното богатство, како совршена и пространа куќа, маркирана облека и најскап автомобил. Среќата ќе ја најдете во себе, кога ќе видите што поседувате а што се крие внатре во вас. 

Погледнете малку околу себе. Погледнете малку и во себе и ќе го најдете вистинското богатство.

Популарно