Претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините врнежи од снег

Денеска не очекува претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините од снег особено попладне. Во текот на ноќта кон среда врнежите ќе преминуваат во снег и на некои повисоки места. Локално врнежите ќе бидат пообилни, особено во западните и југоисточните делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен, а кон крајот на денот повремено засилен ветер од северен правец.

Максималната температура од 12 степени треба да биде измерена во Гевгелија и во Дојран, во Скопје 8 и во Охрид – 7, Битола 8…

Сончево и топло време

Денеска не очекува  сончево и топло време. Ќе дува слаб до умерен северен ветер кој ќе засилува на североистокот и во долниот тек на Повардарието.

Утринската температура ќе се движи од минус два до шест степени, а дневната температура од 14 до 25 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен северен ветер

Утринската температура ќе достигне до три  степени, а дневната температура до 23 степени.

Од сабота следува период со повремено зголемена облачност. Услови за слаб дожд ќе има во недела претежно на југоистокот, а потоа и во вторник кога ќе биде посвежо

Сончево и топло време

Денеска не очекува  сончево време  со слаб до умерен североисточен ветер.

Максималната температура ќе биде во интервал од 15 до 22 степени.

Скопје максиална температура до 20 степени.

Како што соопшти УХМР, следува период на сончево и топло време со пораст на дневните температури.

Од сабота ќе има извесно зголемување на облачноста, а од почетокот на идната седмица ќе има услови за локален дожд

Претежно сончево со слаб до умерен североисточен ветер

До крајот на денов во државава ќе имаме сончево и релативно топло време со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец, максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 13 до 21 степен.

Во Скопје и околината ќе биде сончево и топло со слаб до умерен северен ветер. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 19 степени.

Потоа во следните денови ќе има уште поголем пораст на температурите на воздухот, и тоа поради понатамошен продор на топол воздух од југ. Времето ќе биде сончево со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец кој повремено ќе засилува, особено за викендот. Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 24 степени, особено од петок кога во најтоплите предели истите има услови да се искачат до 25 степени.

За време на викендот во попладневните часови локално ќе има услови за повеќе облачност и услови за локален краткотраен дожд.

Подготви: Славчо Попоски

Популарно