Денеска да ги бодриме заедно нашите ракометари

Македонската рекометна репрезентација на завршницата од 14. Европско првенство кое се одржува за првпат во три земји на стариот континент Австрија, Шведска и Норвешка и се игра за првпат со 24 селекции, имаше победнички старт. И покрај осцилациите во играта минимално, но заслужено совладана е Украина (26:25) во групата Б.

Денеска со почеток во 16 часот  во Виена на програмата е мечот од 2. коло против Чешка кој ќе треба да донесе расплет за „црвено-жолитите“ во групата или пак комплетен заплет кои две репрезентации од оваа група како првопласирани ќе патуваат во главната фаза. Македонија со победа си ги решава дилемите за вториот круг, со пораз ќе ја искомплицира ситуацијата пред дуелот од третото коло со домашната селекција на Австрија, која истотака има победнички старт, токму против Чешка(32:29). Затоа денешнит реивал на „црвено-жолтите“ Чешка нема правао на нов кикс. Со втор пораз ќе се збогува од настапите на ЕП по првата групна фаза. Македонија ако се доведе во непријатана ситуација да загуби ќе има и поправен против домашната Австрија во 3. коло, што ќе биде многу потежок пат да се стигне до втората фаза.

Македонија и Чешка по петтипат ќе се соочат на завршниците од Европсите првенства. Македонија го игра шестиот континентален собир и само еднаш на овие завршници немала дуел со Чешка и тоа на ЕП-2016 кое се одржа во Полска. Традиционално Чешка е ривалот преку кој Македонија мора да помине за да стигне во втората рунда од континеталните собири. Во Ниш на ЕП-2012 година со победа од 27:21 го заверивме настапот во втора фаза, а слично беше и во Хернинг кога на крајот беше 24:24. Пред две години во Вараждин загубивме минимално 24:25, а притоа не искористивме и седмерец за изедначување.

Дали станува збор за шок затоа што тие го загубија легендарниот кошаркар?

Светот не може уште да се помири со големата загуба на еден од најдобрите кошаркари во историјата, Коби Брајант, кој загина вчера во хеликоптерска несреќа во Калифорнија, а животот го загубија уште осум лица. А чудно е тоа што додека сите тагуваат, од неговиот поранешен клуб Лос Анџелес Лејкерс засега не се огласуваат.

Дали станува збор за шок затоа што тие го загубија легендарниот кошаркар, кој ја помина кариерата во нивните редови и им донесе многу трофеи или има нешто друго непознато за јавноста засега останува мистерија.

ФОТО: Коби вечерва доби свој дрес на „Сан Сиро“

Помешани емоции ќе има вечерва кај навивачите на Милан на „Сан Сиро“. Од една страна ќе се радуваат на новиот натпревар, а од друга ќе тагуваат за големиот навивач на овој клуб, Коби Брајан.

Ќе потсетиме, Коби пред два дена го загуби животот во падот на хеликоптерот во кој беа уште осум лица вклучувајќи и ја и неговата ќерка.

Милан во чест на Коби кај корнер знамето постави дрес со бројот 24 и презимето на големата легенда. Освен тоа на рекламите кои ќе бидат околу теренот вечерва ќе се вртат речениците „Легендите никогаш не умираат“ и „Засекогаш Коби“.

ВИДЕО:"Ова звучи лудо, но Коби зборуваше за ова, постојано ова го велеше"

Иконата на Лос Анџелес Лејкерс, Коби Брајант го загуби својот живот и тоа откако неговиот хеликоптер се сруши во Калифорнија.

Оваа вест ја шокираше целокупната јавност која и денеска се простува од играчот кој остави голема трага во НБА, светската кошарка, собори многу рекорди и ќе биде запаметен како еден од најдобрите во историјата на овој спорт. Допрва ќе се дознаат вистинските причини за падот на леталото, но во меѓувреме Трејси МекГрејди за кого Брајант имаше кажано дека му бил најтешкиот противник за чување откри една необична анегдота за црната мамба.

-Ова звучи лудо, но Коби зборуваше за ова, постојано ова го велеше. Сакам да умрам млад, сакам да бидам бесмртен. Сакам мојата кариера да биде подобра од онаа на Мајкл Џордан, сакам да умрам млад. Јас мислев дека е луд поради тоа што го кажува. Јас сум уништен, -истакна Трејси во новата епизода на „The Jump“ (Скок).

Популарно