Од денеска во продажба карти за Златна бубамара на популарноста

Дами и господа! Дојде време за убава вест за сите љубители на добрата забава и чистиот воздух!

Преку нашиот сервис Ве известуваме дека продажбата на еден дел од билетите за 23 издание на Златна бубамара на популарноста за оваа година започнува денес на 13 февруари во точно 12 часот преку продажната мрежа на МК Тикетс.

Бидете најбрзи и обезбедете сигурица на најгламурозниот настан со единствениот Сашко Коцев кој сигурно тековно до сега има и тоа како – што да каже!  [🙂]

Потврдете го вашето присуство и на официјалниот фејсбук настан ТУКА

Се гледаме таму!  [🙌]

400 денари за ноќевање во домот „Гоце Делчев“

Дарио Николовски, директорот на Државниот студентски центар за „Мета.мк“ рече дека планира да го стави овој дом на booking.com, за да може секој, посебно во летните месеци кога собите се празни, да си изнајми соба. Едно ноќевање вели, ќе чини 400 денари.

– Во однос на храната, има значително подобрување и во однос на квалитет и на разновиност. За храна и за сместување студентот плаќа 3.400 денари месечно, а условите за живот овде се достоинствени и најдобри досега – вели Николовски. 

Мини кујна, нови кревети и душеци, нови плакари, нови прозорци и врати, опремени заеднички простории за одмор. Сето ова го има во сите четири згради-блокови кои го сочинуваат студентскиот дом „Гоце Делчев“, изграден по катастрофалниот земјотрес, а пуштен во употреба пред точно половина век, во 1970 година. Во меѓувреме, никогаш од изградбата не беа направени потемелни реконструкции на објектите кои им биле дом на илјадници станари кои живееле овде во текот на студиите.

Просторот околу домот во моментов партерно се уредува, а она што е непроменето е студентската менза. Студентите со кои поразговаравме велат дека се задоволни од подобрените услови за живот во домот.

– Студент сум во четврта година. Сум живеел во неколку студентски домови, можам да кажам дека овде е најдобро досега, бидејќи се е ново. Ми имаат раскажувано дека во минатото родителите на своја иницијатива и со свои пари им ги средувале собите на нивните деца-студенти, бидејќи биле многу лоши условите за живот. Сега не е така. Само уште да знаеме да го сочуваме ова што го имаме, да не го уништуваме инвентарот – вели Горан М.

Во студентската менза сѐ како да е застанато во времето, бидејќи објектот не е реновиран откако е изграден. Но, храната што се приготвува е поквалитетна и побогата во споредба со претходно, барем така велат студентите. На мени за појадок денеска имаа да избираат – пржени и варени јајца, путер, зденка, кашкавал, јајца со виршли, сирење, паштети, јогурт, млеко…

Во минатото, студентите-станари во студентскиот дом „Гоце Делчев“ спиеја на скапани мандраци, во соби со прозорци што не дихтуваа, а мебелот беше стар и мувлосан. Тоалетите беа во ужасна состојба, студентите многу често немаа топла вода за да се искапат, ниту парно за да се згреат. Родителите на студентите, со одобрение на управата, многу често со свои пари варосуваа во собите, набавуваа мебел и покуќнина, за да можат нивните деца да имаат достоинствени услови за живот во текот на студиите во главниот град.

Видео: Зарина сама се качи на врвот на Кајмакчалан и запеа

Дваесет и петгодишна двојка со псевдоним Зарина на својот ФБ профил напиша „Кајмакчалан , Ниџе. (27.01.2019) Сред лута зима широко се отвори небо сино, со поглед кон Солунско поле на 2524 м.н.в. ...со полни гради, гласно и од срце - Ој Зарино Првасевдо! 

Зарина сама се качи на врвот на Кајмакчалан и запеа стара македонска охридска песна. На Ниџе, во белината ечеше, „Ој Зарино прва севдо“  на 2.524 метри надморска висина, во зимски услови.  Свесна дека на ова исто место лани загинаа двајцата македонски планинари, Калина Велеска и Александар Миновски, планинарката и пејачка Зарина ни раскажа дека не било сеедно додека се качувала, сосема сама, а во мислите  постојано ѝ биле загинатите планинари.

„Уште додека се качував, ги чувствував Александар и Калина, кои лани загинаа тука. Еве речиси една година ќе помина откако ги нема. Овој пат се качував сама, без никого. Полека одев, а тие постојано како да ми правеа друшво. Влегов во црквата ‘Св. Илија’, каде последен пат се потпишаа на планинарскиот дневник. Кога се качив на врвот, од срце запеев стара македонска песна,  и додека ја пеев мислев на нив. Ним им го посветив екот на песната што ја отпеав во нивна чест со полни гради“, раскажа за „Репортер“ планинарката и музичарка Зарина. Таа ни откри дека на 11 февруари планирано е искачување на Кајмакчалан во чест на загинатите планинари.

 
Ој Зарино Првасевдо, Кајмакчалан 2524 мнв.

Кајмакчалан , Ниџе. (27.01.2019) Сред лута зима широко се отвори небо сино, со поглед кон Солунско поле на 2524 м.н.в. ...со полни гради, гласно и од срце - Ој Зарино Првасевдо!

Posted by Zarina Prvasevda on Monday, February 4, 2019

Со музика се занимавам цел живот, а неколку години сум вљубеник во планинате. Планинарењето е убава работа, задоволство на душата, и сакам само да кажам дека планината не бара храброст и не е пораз кога нема да освоиш некој врв“, вели Зарина.

За видеото што го сподели вели: „Кајмакчалан, Ниџе. Сред лута зима широко се отвори небо сино, со поглед кон Солунско Поле на 2524 м.н.в. …со полни гради, гласно и од срце – Ој Зарино прва севдо“. Претходно Зарина на врвот на Пелистер ја запеа „Билбил пее во планина”.

Таа најавува музички проект со стри македонски песни.

Александра Георгиев

ВИДЕО: Грозно издание на заводникот - од мускулите и косата не останало ништо

Глумецот Џејсон Момоа (40), по кого воздивнуваа сите женио во светот, препознатлив е по својата долга коса, висина и мускулесто тело исетовирано.

Личи како Кал Дрого во “Игри на престолот“ и Аквамен каде што во истоимениот филм ја воодушевуваше публиката со својата појава, но сега со појоваување во реклама која се прикажувала за време на Супербоул целосно разочарал.

Имено, основната порака на рекламата е дека најважно е да се биде во својот дом, а Момоа покажува како влегува во својата вила додека го следат папараци.

Откако влегол дома, глумецот ги соблекол чизмите станал понизок, сугерирајќи дека чизните допринесуваат за неговата висина. Додека оди низ куќата, за да дојде до каучот, ’ги соблекува своите мускули’ од рацете, потоа стомачните мускули и станува многу слаб. На крај останува и без коса.

Во последниот кадар прикажан е со својата жена глумица Лиза Бонет, која му помага на бенчот да ја крене шипката но без тегови.

Иако многу фанови се разочарани со улогата на Џејсон во рекламата, ова е секако добар маркетиншки трик, бидејќи 100 милиони луѓе годишно следат Супербоул.

Популарно