ВИДЕО: Ванеса Брајант објави емотивно видео од својот дом

Вдовицата на трагично загинатиот кошаркар Коби Брајант, Ванеса Брајант, објавила видео на Инстаграм од својата ќерка Коко која се обидува да оди, а описот на видеото ги растажи фановите.

“Мојата Коко, изгледа исто како Џиџи, а ги има очите на својот татко”, напишала Ванеса. 

Коко односно Капри Коби е најмладата ќерка на кошаркарот и неговата сопруга, а е родена пред 7 месеци. Додека девојчето се обидува да оди со помош на “тета Рири”, Ванеса ја бодри зад камерите.

Фановите коментираат дека навистина ја гледаат сличноста на малечката Коко со 13-годишната Џијана, но и со нејзиниот татко.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

My Koko Bean. She looks just like my Gigi with her daddy’s eyes. ☀️❤️auntie Ri-Ri. #7months

A post shared by Vanessa Bryant 🦋 (@vanessabryant) on

Џијана чиј прекар беше Џиџи, и Коби Брајант загинаа на 26-ти јануари кога се сруши хеликоптерот со кој тие летале над Кабаласас, Калифорнија. Три дена по трагедијата, сопругата Ванеса го прекина молкот со порака на Инстаграм во која напишала дека е “потполно скршена” од загубата.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

My girls and I want to thank the millions of people who’ve shown support and love during this horrific time. Thank you for all the prayers. We definitely need them. We are completely devastated by the sudden loss of my adoring husband, Kobe — the amazing father of our children; and my beautiful, sweet Gianna — a loving, thoughtful, and wonderful daughter, and amazing sister to Natalia, Bianka, and Capri. We are also devastated for the families who lost their loved ones on Sunday, and we share in their grief intimately. There aren’t enough words to describe our pain right now. I take comfort in knowing that Kobe and Gigi both knew that they were so deeply loved. We were so incredibly blessed to have them in our lives. I wish they were here with us forever. They were our beautiful blessings taken from us too soon. I’m not sure what our lives hold beyond today, and it’s impossible to imagine life without them. But we wake up each day, trying to keep pushing because Kobe, and our baby girl, Gigi, are shining on us to light the way. Our love for them is endless — and that’s to say, immeasurable. I just wish I could hug them, kiss them and bless them. Have them here with us, forever. Thank you for sharing your joy, your grief and your support with us. We ask that you grant us the respect and privacy we will need to navigate this new reality. To honor our Team Mamba family, the Mamba Sports Foundation has set up the MambaOnThree Fund to help support the other families affected by this tragedy. To donate, please go to MambaOnThree.org. To further Kobe and Gianna’s legacy in youth sports, please visit MambaSportsFoundation.org. Thank you so much for lifting us up in your prayers, and for loving Kobe, Gigi, Natalia, Bianka, Capri and me. #Mamba #Mambacita #GirlsDad #DaddysGirls #Family ❤️

A post shared by Vanessa Bryant 🦋 (@vanessabryant) on

“Моите девојчиња и јас сакаме да им се заблагодариме на милионите луѓе кои нѝ искажаа поддршка и љубов во овој ужасен период. Ние сме потполно скршени поради ненадејната загуба на мојот прекрасен сопруг Коби - неверојатниот татко на нашите деца; и мојата прекрасна, мила Џијана - прекрасна ќерка и неверојатна сестра на Наталија, Бјанка и Капри”, напишала 37-годишната Ванеса на Инстаграм.

“Ние сме скршени и поради семејствата кои исто така ги загубија своите сакани во неделата и ја делиме нивната тага. Нема доволно зборови со кои може да се опише болката. Ме теши тоа што знам дека Коби и Џиџи знаеја дека беа многу сакани. Неверојатно сме благословени што ги имавме во нашите животи, би сакала да се со нас засекогаш. Тие се нашите прекрасни благослови кои нѝ беа прерано одземени”, додала Ванеса во емотивната објава.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prepping Thanksgiving dessert w/my Gigi❤️ #qualitycontrol #tastetesters 😜🤔😋

A post shared by Vanessa Bryant 🦋 (@vanessabryant) on

Повратник од Канада во Битола починал во самоизолација

Маж на 60-тина години кој се вратил од Канада и престојувал во самоизолација во својот дом во Битола, бил пронајден мртов на улицата Димче Лахчански.

Според првичните инфромации тој неколку дена не одговарал на повиците на соседите па тие одлучиле да повикаат полиција  Повикани биле и битолските пожарникари, кои дошле без соодветна опрема и одбиле да влезат во станот на починатиот. Тоа го сториле полициските службеници кои заедно со медицински тим,  опремени и облечени во скафандери влегле во станот.

Засега нема официјални детали за смртта, но тој посмртно ќе биде испитан дали бил заболен од Ковид-19 и дали тоа е причината за смртта.

Детали за клиничката слика на починатиот 31-годишен пациент

Министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање даде детали за тоа каква била клиничката слика на 31-годишниот пациент кој изутрината починал како последица на вирусот Ковид-19.

-Еден ризик фактор е обезноста која што тој ја имал. Но, клиничката слика која што ја покажал и начинот на влошување на клиничката слика е практично најтешката форма на влошување која што е опишана во литературата. Со нагло влошување, со нагло паѓање на сатурацијата, односно врзувањето на кислородот во текот на вчерашниот ден. Веднаш поставен на респираторна машина, меѓутоа, клиничката слика беше со внатрешно крварење и на некој начин распад на белите дробови, појасни Филипче.

ФОТО: Од коронавирус почина актерот од популарната серија на „Нетфликс“

Aктерот Марк Блум, познат по своето театарско работење, филмот „Крокодилот Данди“и серијата на „Нетфликс“ серија „Ти“, почина на 69-годишна возраст од компликации од коронавирус. Сопругата на Блум, Џенет Зариш, го потврди ова за „Фокс њуз“.

„Мојот сопруг почина вчера, 25 март, од компликации предизвикани од коронавирус. Тој почина во болницата во Њујорк-Презбитеријан“, напишала таа во имејлот.

Извршната потпретседателка на САГ-АФТРА, Ребека Дејмон, исто така, ја потврдила оваа вест на Твитер, истакнувајќи дека Блум бил во одборот на таа организација.

„Пишувам со толку длабока тага што нашиот пријател и поранешен член на одборот, Марк Блум, почина од компликации предизвикани од коронавирусот. Марк беше посветен член на Сојузот за филмски актери и член на одборот САГ-АФТРА од 2013 до 2017 година. Тој беше најдобар во спојувањето и застапувањето на членовите. Ние кои имавме доволно среќа да го познаваме, ќе го паметиме како талентиран актер, учител, лојален пријател и прекрасен човек “.

Блум беше ѕвезда на филмовите „Моцарт во џунгла“, „Очајнички барајќи ја Сузан“, „Заблагодари ми подоцна“, „Пресидо“.

Блум го глумеше сопругот на Росана Аркет, покрај поп-кралицата Мадона, во романтичната комедија „Очајнички барајќи ја Сузан“.

Популарно