ФОТО: Актерката со години се бори со тешка болест и ѝ станува се потешко

Американската актерка, 47-годишната Селма Блер на Инстаграм напиша дека поради мултипла склерозата од која боледува, се чувствува „сама, ранлива и исплашена“. Селма откри дека неодамна за време на прошетка се лизнала и паднала.

„Не се сеќавам дека тоа воопшто се случило. Не се сеќавам ниту на болката. Ми кажаа. Сум го набилазглобот и сега се чувствувам уште поранливо“, напишала актерката.

Селма исто така рекла дека страна од грчеви во лицето и на вратот и дека неодамна се заразила со цревна вироза од својот 8-годишен син Артур. Актерката рекла дека во моментов се гриѓи за својата иднина како самохрана мајка.

„Не умирам јништо повеќе од некој друг. Едноставно ме боли. Се чувствувам како да се кршам. Тоа е вистината која можам да ја дадам на оние кои така се чувствуваат. Кутра сум. Не се чувствувам добро. Многу ми е жал“, напишала таа.

Таа рекла дека објавата ја напишала во раните утрински часови. Во неа се заблагодарила на сите кои ја поддржуваат. 

„Нека не опкружи надежта и оптимизмот и нека не извади од темнината. Ви благодарам на сите што сте полни со љубов“, напишала таа.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This is the thing. I feel sick. This is what happens. There is no bright light of glamour. Of course. It is long nights. Almost all nights. My muscles in my face and neck are in spasm. Or so tight I can’t even find a way to stretch. And I have been trying for three hours. On the ground stretching. I have had the stomach flu. Thanks Arthur! And I am even more sideways now. For now. But I am not killed by it. I am strong enough not to be taken down any more than the average bear. That’s great news. Excellent reassurance. I recover. I stepped wrong last week. In the street. I don’t remember it happening. Or the pain. I was told. And my ankle is sprained and it makes me feel even more fragile. A simple ankle sprain. And I am lucky on a million counts. I know. And I am still feeling alone and vulnerable and scared about the future as a single mom. I’m not dying any more than anyone. I am just hurting. It feels like I am just breaking down. So there’s a truth to give to anyone else feeling this way. It’s just miserable. And scary. To feel unwell. I am so sorry. This is just me to you. In the early hours of the morning. Cause I don’t know what else to do and I want so much to do better. May the silver lining surround us all. And guide us out of the darkest. Thank you all for being the biggest loves. I am in a slow time. I need to recover. I want to recover. And I don’t know what that even really means. 💛. I send you all a reassuring warmth. We all need it. #receivership

A post shared by Selma Blair (@selmablair) on

ФОТО: Ријалити ѕвезда го загубила чувството за мирис па открила дека има коронавирус

Рејчел Фентон, ѕвездата на реалното шоу „Љубовен остров“, споделила со своите следбеници дека е позитивно тестирана на коронавирусот, откако го загубила чувството на сетилото за мирис.

Рејчел, инаку специјалист во одделението за клиничка ортопедија, има 27 години, а во моментов е во самоизолација, каде ќе биде до комплетното закрепнување.

Ријалити ѕвездата навела два симптома на коронавирусот – висока температура и постојана кашлица која не престанува. Таа исто така нагласила, и покрај тестот што покажал дека е заразена, дека не се чувствува болна и додала:

– Не се чувствував лошо, се чувствував добро. Тоа не беше 100-процентно, но далеку од тоа дека ми беше лошо. Јас сè уште јадам и имам апетит. Морам да признаам дека моите симптоми се навистина благи – рекла таа.

Рејчел посебно истакнала дека луѓето мора да се изолираат ако забележат дека почнуваат да го губат чувството за мирис и вкус.

– Јас не се враќам на работа сè додека не одам повторно на тестирање и додека тој не биде негативен. Не сум сигурна кога ќе биде тоа. Засега сум во изолација и внимавам за себе. Не е толку страшно – истакна ријалити sвездата.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

When that neck vein is popping you know the level of concentration is intense 🥵

A post shared by Rachel Fenton (@rachelfenton1) on

Хари и Меган од денеска почнуваат со својот нов начин на живот без кралски привилегии

Хари и Меган од денеска почнуваат со својот нов начин на живот без кралски привилегии, па веќе си избраа и лична заштита.

За нивната безбедност се грижеа телохранители од Скотланд јард. Новиот тим, што го избра двојката, го сочинуваат луѓе кои се грижиле за познати јавни личности како Бред Пит, Анџелина Џоли, Мадона и семејството на Берни Еклстоун.

Меган Маркл и 35-годишниот Хари претходно објавија дека ќе користат „приватно финансирани мерки за безбедност“ по напуштањето на Велика Британија. Но, весникот „Мирор“ вчера објави дека, наводно, „приватните телохранители“ се под агенција финансирана од британските даночни обврзници. Извори одвнатре, наводно, тврдат дека ангажираните „немаат воопшто никаква желба да работат“ за Хари и за Меган.

– Никој не знае каков е планот и каде ќе се вселат времено или на долгорочен план – изјавува неименуваниот извор.

Засега Хари и Меган се наоѓаат во Лос Анџелес и американските телохранители ќе ги чинат 800 британски фунти на ден. Се работи за тим од најмногу десет лица.

Американскиот претседател Доналд Трамп, пак, пред неколку дена соопшти дека САД нема да бидат одговорни за безбедноста на брачната двојка. Нивниот портпарол на тоа одговори дека тие двајца воопшто не очекуваат американските власти да плаќаат за тоа и оти нивната безбедност ќе биде личен трошок.

(ФОТО) Алексина Грејам: Страшно беше, не можев да зборувам, ниту да јадам

Манекенката од ангелите на Викторија, Алексина Грејам (30) на Инстаграм сподели вест дека била хоспитализирана откако и се појавиле тешки симптоми од вирусот Ковид-19.

Таа објави фотографија од болничкиот кревет на кој лежи со маска на лице и ги опиша симптомите кои ги имала.

-Повеќе пати дневно повраќав. Се појави висока висока температура, а на телото ме лазеа „морници“. Не можев да зборувам нормално, ниту нормално да дишам. Белите дробови не ми го дозволуваа тоа, а грлото ми беше затворено, напиша манекенката која додава дека сама не можела да оди никад.

Таа им порача на сите сериозно да ги сфатат мерките на надлежните , да се изолираат и останат дома додека не помине пандемијата.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Little Sister looks after Big Sister ❤️ Thank you Sister!! I was scared, I was in pain and I didn’t know what was to come but you took care of me, you held me, you wiped away my tears and you have been there through each step. When you couldn’t be with me in hospital you were there on the phone. Family, best friend and my nurse at home. Love you 💕 Day 5 and I’m getting stronger and feeling better daily 🙌🏼. Thank you to the people who sent kind messages, love and good vibes 💗 It really meant the world to me and lifted my spirits💋 Some People are still not taking this seriously. I see on the news there are still gatherings going on and even house party’s!!Please stay home in isolation alone or with who you live with only!! It’s scary -I was throwing up and on the toilet at the same time multiple times through the first day, the fever appeared and then when It broke I got severe chills, i was light headed, I lost shortness of breath, I lost the ability to be able to speak properly in full sentences,my lungs just wouldn’t let me, my chest was tight, I wasn’t able to get in and out of a bath alone, i needed help to get in and out of bed and even eating became painful!! Please take this seriously and please stay home. Love to you all out there ❤️ Stay safe everyone 🌎 💋 💋 (the first photo was taken when we had already started self isolation at home, my first symptoms started but I thought I had food poisoning only) #keepsafe #stayhome #lookaftereachother #lookafteryourself Big Thankyou to our health hero’s, Thankyou to the NHS and Thankyou to Key workers in this crazy time 💗

A post shared by Alexina Graham (@alexinagraham) on

Популарно