Шведска – земја во која пратениците немаат привилегии, дури и кафето го плаќаат од својот џеб

Народните избраници во Шведска имаат право на канцелариски простор од седум квадратни метри, мали станови за службени лица и строги лимити за користење пари од даночните обврзници во текот на парламентарните активности.

Шведските пратеници немаат дополнителни привилегии како парламентарците од други земји, како на пример буџет за чартер-авиони, финансиска помош за изнајмување стан, лични советници или здравствени трошоци, средства за публикација на мандатот, вклучително и платена грижа за деца.

Во Шведска, пратеничкиот имунитет е концепт што не постои.

„Ние сме обични граѓани“, изјави во една пригода за „Би-би-си њус Бразил“ потпретседателот Пер-Арне Хакансон од Социјал-демократската партија.

„Нема смисла да им се даваат посебни привилегии на пратениците бидејќи наша задача е да ги претставуваме граѓаните и да ја знаеме реалноста во која живеат. Претставувањето на граѓаните е привилегија само по себе, затоа што имаме можност да влијаеме на патот на земјата”, додава Хакансон.

За разлика од други земји, Шведска не им нуди никаков луксиз или привилегии на своите политичари. Без службени возила и без лични возачи, шведските минстри и членови на парламентот на работа одат со преполни автобуси или возови, исто како и граѓаните што ги претставуваат.

Без никакво право на пратенички имунитет, тие можат да бидат изведени пред суд како и секој обичен човек. Тие немаат лични секретари/секретарки пред влезот на нивниот кабинет, кој не е поголем од осум метри квадратни.

„Јас ги плаќам политичарите“, вели Хоаким Холм, шведски државјанин, и додава „не гледам причина да имаат луксузен живот“.

Политичарите кои ќе се осмелат да трошат народни пари на возење со такси,наместо да патуваат со воз, завршуваат на насловните страници. Дури и спикерот на парламентот добива картичка за користење на јавниот превоз. Само премиерот има право да користи автомобил од безбедносните сили на трајна основа.

Шведските парламентарци живеат во мали станови во главниот град, каде својата облека ја перат и пеглаат во комунални пералници. Ова можеби некому ќе му изгледа прескромно, но всушност е многу подобро од порано. До крајот на 80-тите години на минатиот век сите парламентарци спиеја на троседот во своите канцеларии.

Шведска е држава која своите владини функционери и политички претставници ги третира како обични граѓани. Земја каде не се употребуваат зборовите „екселенции“ или други формални титули и обраќања.

Општество што ја укина службената употреба на формални заменки во 1960-тите и каде сите меѓусебе се обраќаат едноставно со „вие“. Затоа што, според шведскиот систем на вредности, никој не е над кој било друг. Ниту политичарите кои треба да живеат во услови слични на реалноста на луѓето што ги избираат.

Американците тотално заборавија на тоалетната хартија

Продажбата на марихуана во САД расте бидејќи  луѓето се присилени да останат дома поради ширење на коронавирусот.

Затоа берзата на повеќето големи компании за канабис се зголеми нагло оваа недела по извештаите за голема побарувачка бидејќи потрошувачите се обидуваат да создадат снабдување од страв од затворање на продавници низ САД.

Според извештајот минатата недела, во Калифорнија и во Вашингтон, продажбата на марихуана скокна повеќе од 50 проценти, а се очекува продажбата да се зголеми и во другите држави.

Во Калифорнија и Њујорк продавниците за канабис се затворени, како и сите други продавници кои не се од витално значење.

Производството и продажбата на канабисодбиваат да ги затворат продавниците во држави каде марихуаната е легална.

ДЕТАЛИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА: Татко и син од Македонија убиени во Швајцарија- уапсено едно лице

Наум Колев (47) и неговиот син Доне (23) од струмичкото село Мокриево се убиени во Швајцарија во местото Соренс, во кантонот Фрибург. Нивните тела вчера биле пронајдени на фарма за коњи покриени со арско ѓубре, објавија швајцарски медиуми, а веста ја потврдија и жители на селото Мокриево.

Според швајцарскиот интернет портал „20 минути“, „татко и син, на возраст од 47 и 23 години, населени во кантонот Вауд, биле пронајдени мртви во регионот на Соренс (ФР). Тие веројатно биле убиени од огнено оружје, проценува кантоналната полиција на Фрибург“, пишува овој портал.

Семејството Колеви петнаесетина години живееле во Швајцарија и важеле за мирно и работливо семејство. Според струмичани што живеат таму, таткото и синот заминале во вторникот навечер од својот дом за да си ги повлечат дадените пари за купување на земјоделска механизација.

-Голема трагедија. Наум го знам од дете и неговиот животен пат. Беше чесен, кроток и работлив. Станува збор за прекрасно семејство, рече Петар Спасов, жител на селото Мокриево и поранешен градоначалник на општина Ново Село.

Според швајцарски медиуми, за убиството се сомничи триесет годишен маж, кој е уапсен и ја признал вмешаноста во убиството. При претресот кај него било пронајдено огнено оружје, а полицијата треба да ги утврди точните околности под кои биле убиени таткото и синот.

Рекордно зголемен број на заразени за 24 часа

Русија објави рекордно дневно зголемување на лицата заразени со новиот коронавирус.

Во текот на изминатите 24 часа, во Русија се пријавени нови 196 случаи, соопшти Националниот оперативен штаб за борба против ширењето на вирусот. Вкулниот број заразени во Русија достигна 1.036 во 58 региони.

Во Русија вчера почина едно лице и со тоа вкупниот број на починати лица од коронавирусот достигна до четири.

Седум лица се оздравени и со тоа вкупниот број на оздравени лица од коронавирусот во Русија е 45.

Популарно