Откриени нови симптоми на коронавирусот

Професорот Хендрик Штрек, раководител на Институтот за вирологија на Универзитетската клиника во Бон, открил нови симптоми на заразата со Ковид-19. Претпоставува дека тие се случуваат во напредната фаза од болеста, пишува Дојче Веле.

Неколкудневно губење на чувството за мирис и вкус е констатирано кај дел од пациентите во Германија кои биле заразени со новиот коронавирус, вели професорот Штрек, кој тестирал најголем број пациенти заразени од коронавирусот во Германија. Засега, не може со точност да се утврди кога се манифестираат тие симптоми.

„Претпоставуваме дека тоа се случува во напредната фаза од болеста“, вели Штрек во интервју за весникот Франкфуртер алгемајне цајтунг.

Кај 91 отсто од пациентите тестирани во Кина симптомите биле благи и лесни, придружени со сува кашлица и евентуално треска. Дополнително, кај 30 отсто од германските пациенти е забележана и диареа, што е повисок процент одошто во Кина. Вирологот објаснува дека една заразена мајка дури не можела да го почувствува мирисот на преполната пелена на нејзиното бебе, а кај други – храната им била целосно без вкус.

Новиот вирус е помалку опасен од Сарс, но се реплицира уште во горниот дел на дишниот тракт, што го прави многу позаразен. Карактеристика на Сарс беше репликацијата длабоко во белите дробови, што го прави помалку заразен, но далеку поопасен.

Штрек објаснува дека во Италија биле тестирани само случаите со тешки симптоми – околу 9 отсто. Притоа, биле тестирани и веќе починати. Таму, според него, бројот на заразени е далеку повисок од прикажаните бројки. Во Германија, на пример, се тестираат и пациенти кои имаат благо гребење во грло, додека такво нешто во Италија не се прави.

И во Кина смртните случаи на почетокот брзо растеа во однос на бројот на заразените, бидејќи биле тестирани мртви. Притоа, повикувајќи се на студијата и од кинескиот Шенжен, Штрек заклучува дека децата се заразуваат од вирусот исто толку колку и возрасните, но тие развиваат само лесни, или дури и никакви симптоми.

Во продолжение се прикажани основните разлики во симптомите на коронавирусот, настинката и грипот:

СИМПТОМИ            КОРОНАВИРУС       НАСТИНКА            ГРИП

Температура           Вообичаено               Ретко                     Вообичаено

Замор                       Понекогаш                Понекогаш            Вообичаено

Кашлица                  Вообичаено              Умерено                 Вообичаено

Болки                        Не                                Вообичаено           Не

Течење на нос        Ретко                          Вообичаено           Понекогаш

и затнат нос

Воспаление на       Понекогаш                Вообичаено           Понекогаш

грлото

Пролив                     Ретко                          Не                          Понекогаш кај децата

Главоболка             Понекогаш                Ретко                     Вообичаено

Отежнато                 Понекогаш                 Не                          Не

Извор: Дојче Веле

Туна пица – на малку поинаков начин

Одлична комбинација – пица со туна.

СОСТОЈКИ:

тесто за пица

300 мл слатка павлака

100 гр сирење Ајдамер

3 лажици сок од лимон

1 лажица зачин

бибер

250 гр Тимко туна

100 гр кромид

50 гр црни маслинки

1 лажица сечкан магдонос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Слатката павлака зовријте ја, додајте рендано сирење, зачин, бибер и сок од лимон, па гответе на слаб оган 1-2 минути, а потоа малку изладете.

Развлечете го тестото и ставете го на намастен лим.

По тестото распоредете го подготвениот сос, ставете туна, кромид сечкан на кругови и маслинки.

Пицата печете ја во печка загреана на 220 стпени 15 минути.

Печената пица посипете ја со магдонос.

Извор: Готви.мк

Македонецот кој го излечил Фидел Кастро од рак, го откри лекот

Човекот е дел од природата и се што му треба за здрав и долг живот, црпи од неа. Токму во природата м-р Иван Ѓорѓиев ја пронајде совршената формула со која се победува најопасната и најраширената болест на денешницата, ракот.

Можеби оваа приказна ќе ви личи на бајка, но сведоштвата на излечените покажуваат дека е реалност. По неколку децении истражувања и усовршување, лекот “варумин” на м-р Ѓорѓиев е патентиран и добива сертификат од Светската здравствена организација.

-Варуминот е направен по мое. Тоа е лек на 21 век, кој има повеќе добри својства, но најдобро се покажа кај малигните заболувања. Најновите клинички испитувања покажаа дека има околу 90% излечивост, без разлика на локацијата на канцерот. Штом пациентот ќе почне да го употребува лекот, уште во првите 15 минути се познаваат ефектите. Ги снемува подочниците, окото станува бистро, за половина час почнува да зборува, почнува да мрда, за еден час почнува да бара храна. Пациентите добиваат енергија. Сме имале случаи на пациенти што не можеле да станат од кревет, па сме ги кренале за неколку часа.

Врз база на што е варуминот? Како функционира?

-Тоа е 100% билен производ, составен од повеќе билки, од екстрахирани алкалоиди кои се потребни за лечење на таа болест. Знаете, хемотерапијата и зрачната терапија само го забавуваат процесот. Така болните добиваат на време. Ние со варуминот, за многу кратко време го оспособуваме организмот, го зајакнуваме имуниот систем, да почне да јаде, самиот да си даде сила, да си зацрта во главата дека мора да остане жив, дека мора да се излечи. Се тоа доаѓа од самото растение. Ние ова го работиме 35 години и до сега немаме ниту една нус појава кај ниту еден од пациентите што го употребувале.

Медицината некогаш не може да го најде жариштето, а со нашиот лек веднаш се лоцира. Жариштето или клетките кои се склони кон жариште почнуваат да боцкаат како со игла само два часа по примањето на лекот. Жариштето секундарно се калцифицира. Кога ќе се калцифицира, се додека не се регенерира тоа место, тоа жариште, лекот не го пушта. Кога ќе се среди жариштето, калцификатот го снемува.

Ова звучи многу едноставно, како канцерот да е многу лесно излечив. Зошто тоа не е прифатено во пошироки рамки?

-Јас тоа не можам самиот да го одговорам. Јас можам само да кажам дека за толку години, од толку доктори на науки, академици, професори, како ниту еден да не може да ги добие потребните хемиски супстанции, кога нив ги има во природата. Од билната основа да направеа нешто. До сега тоа го нема ниту еден. И тие што имаат најдено нешто, што дошле до некој дел, го кријат и потоа го уновчуваат во некоја компанија. Тука е проблемот. Мислам дека фармацевтските компании нема да исфрлат лек во следните 50 години.

Дали има влијание во која фаза од болеста се дава терапијата, во кој стадиум започнува лекувањето?

-Немаме пациенти во рани фази на болеста, затоа што додека траат снимања, крвни слики, испитувања и додека да поминат сите церемонии, поминува време. Кај нас доаѓаат веќе во четврти стадиум, петти, па дури и отпишани. Таму ние имаме 90% успех. Сите случаи ни се документирани. Имавме едно дете од детска онкологија, се нафатив да го лечам. Детето шест години беше на вештачка храна, на цевчиња и под седативи, а ние за четири дена го кренавме на нозе, почна да јаде, да зборува, без болки и го пуштија дома. Детето имаше 13 години, а 12 кила. Многу такви случаи имам. Сум имал отпишани случаи што буквално сум ги кренал од смртна постела.

Колкава е старосната граница кај овие заболувања? Кои видови се најчести?

-Повеќе доаѓаат млади. Најчести видови се карцином на бели дробови, во глава и на црн дроб. Црниот дроб најтешко се лечи, затоа што е филтер за токсините и ако може на друго место лекот да навлезе 80% – 90%, овде ќе навлезе 30%, но изводливо е. И јас самиот се имам излечено. Еве, на три места имав жаришта, а не сум опериран. Ова беше во 1999 година. Да е некој друг ќе умреше од страв. Јас си знаев што имав. За месец, месец ипол немав ништо.

Колку чини месечна терапија?

-Една паковка Варумин во која има Варумин 1 и Варимин 2 чини 55 евра. Но не ни е за парите. Ние аплициравме и за да влеземе на позитивна листа, за да бидеме подостапни за обичните граѓани. Но уште немаме одговор на барањата.

Некои научници сметаат дека канцерот се појавува поради неправилна исхрана и дека всушност е пореметување на метаболизмот.

-Не. Тие можат да кажат се. Ако велат дека е така, треба да направат студија и да не уверат дека тоа е тоа. Делбата на клетката што е склона да се разболи од малигнитет нема правилна форма. Болните клетки немаат правилна форма како обичните, туку се зашилени. Во средината на клетката има јадро, цитоплазма и Голџиев апарат кој создава клеточен сок. Болната клетка е деформирана, од една страна е нормална, од друга е како шилец. При делбата здравиот дел се двои од зашилениот и се создаваат една здрава и една мртва клетка. Мртвите клетки се отфрлаат, се трупаат на една страна и чекаат подобри времиња, да се опорави имуниот систем, но тоа не се случува. Затоа пациентите од канцер преку искашлување исфрлаат црнила, што се всушност мртви клетки. Варуминот влегува во клетката, и дава енергија и храна на клетката, почнува да работи Голџиевиот апарат, јадрото станува поактивно и клетката се исполнува цела, па по автоматизам на генот и на ДНК, клетката, јадрото и цитоплазмата се делат пола – пола. Затоа варуминот нема токсичност, нема зависност, нема лоши контраиндикации.

Се пишуваше дека во Албанија го лечат ракот со отров од шкорпија.

-Сега ќе ви кажам. Лекот се вика “шкорпион”, а инаку е од Куба. Таму бев два пати, бев специјално да видам што е тоа. Од отров не се прави лек. Од отров можеш само да се отруеш. Лекот се прави од билки кои се секојдневни и на кои само треба да им се најде технологија, како заеднички да го решат проблемот со болеста. Организмот мора да функционира како што треба. Кај канцерот не треба да има нервоза, не треба да има стресови, затоа што доколку ги има, ако делбата на клетката е 1:100, во такви случаи ќе дојде 1:10.000 или 1:100.000. Како се развиваат новите клетки, со таа брзина се делат и заболените клетки. И тогаш канцерот расте.

Ја споменавте Куба. Се зборува дека го лечевте поранешниот претседател Фидел Кастро?

-Бевме на Куба, а од овде ни кажуваа дека на телевизија кажувале Кастро умрел, па го заледиле, ќе се трансформирала власта, војската… Нема врска! Јас знаете зошто одам таму, не одам за друго. Кастро е сега 100% здрав. И кај поранешниот хрватски претседател Фрањо Туѓман бев. Додека сите пишуваа дека Туѓман е болен, Јутарњи лист објави сторија како играме тенис на Бриони. Туѓман од нас опстана два мандата и на крајот почина од друго, од канцер беше чист. Ја лекував и Мира Марковиќ, сопругата на Слободан Милошевиќ. Бев и кај градоначалничката на Сараево пред околу 20 и нешто години, и сега и жива здрава и убава, ха ха ха. Хосни Мубарак беше готов, го чекаа да умре, а сега му судат како на здрав и прав. Сум лечел многу и наши и светски политичари и јавни личности.

Во врска со обвинувањата на венецуелскиот претседател Уго Чавез дека Американците развиле тајно оружје со кое ги заболуваат латино-американските лидери. Рак има дијагностицирано на Кристина Фернандез, претседателка на Аргентина, потоа на претседателите на Парагвај и Бразил. Дали има некаква можност да е точно тоа?

-Тоа единствено може ако е со ласерско зрачење. Но во денешно време не постои невидлив ласер. Јас мислам дека не беа подготвени како претседатели да се справат со водењето на земјите, па затоа кажуваа такви работи.

Освен лек за рак, имате заштитено уште лекови врз база на билки.

-Велат лек за мултиплекс склероза не постои. Ние го имаме. Нема лек за леукемија. Ние го имаме. Лечиме од ХПВ вирус, од парадентоза. Сите мои 12 лекови се прогласени за лекови и кај нас и во други држави, меѓународно се заштитени, имаме сертикикати, документација од 2.000 страни само за варуминот. Се е испитано, се е докажано.

Се се прави во фабриката Интер-Еврогенекс во Ново Село, Струмица. Се е ново, нови најсовремени машини. По сите светски стандарди. Се е наше. И рецептура и технологија. Јас прво бев на атомистика и нуклеарна физика на Винча, но се префрлив на агрономија, за да ги научам сите билки и на тој начин да ми биде полесно. Сега имаме 3-4 лекови готови со документација, чекаат испитување кога ќе имам доволно финансии. Кај нас се е на природна база. Имаме лек и за ишијас, не како онаа маст од тигар. Кој фатил тигар? Лажат! Заштитени се со закон. Или сега што гледам капсули од црн дроб на ајкула. Ајкули од Северно море? Во Северно море нема ајкули, нив ги има во Индонезија, Малезија, Сејшели, што ќе прават во таа ладна вода? Или од каде толку многу црн дроб за толкаво производство?

Нашиот лек “варумин” е испитуван во Македонија, во МАНУ, во Бугарија, Германија, Шведска, Франција, Америка, Малезија, каде има многу јак центар за испитување и секаде е докажано дека е број еден. Продаваме во Бугарија, Либан, Азербејџан, Грузија, целиот Балкан, Холандија, Канада, Америка. Но проблемот е друго. Кога немаш кој да те поттурне и да ти даде правец.

Зошто немате поддршка? Не се наоѓате политички?

-Немам ништо со политиката, за тоа не ни размислувам. Се што е добро, секој го сака, не ми треба политика.

Извор:http://sekojden.net/

Раскошно јадење со лосос

Направете лосос со крцкава кора од рерна.

СОСТОЈКИ:

600 гр. лосос

40 мл. маслиново масло

30 мл. сок од лимон

15 гр. мед

2 чешни лук

20 гр. сенф

25 гр. бадеми лупени

2 струка магдонос

50 гр. леб бајат

1 лажиче сол

ПОДОТОВКА:

Се чистат филетите лосос и се става сол.

Се толчи лукот, се меша со масло и со сенф и мед, се ддава сок од лимон и малку сол.

Се меша додека не обели смесата и се премачкува рибата од сите страни.

Се мелат во блендер бадемите со леб и со магдонос.

Се става смесата врз лососот и се пече на плех со хартија на 200 степени 25 минути, додека не добијат златна боја.

Се сервира раскошното јадење со лосос со бело вино.

Популарно