ПОПОСКИ: СНЕГОТ– ОСТАНУВА ЦИКЛОНОТ НАД МАКЕДОНИЈА

До крајот на денов под влијание на циклонска активност, времето во државава ќе се задржи претежно облачно со повремени врнежи претежно од снег. Во јужните предели на некои пониски места ќе има врнежи од дожд и снег а на повеќе места ќе се формира снежна покривка од околу 5 сантиметри, понекаде и до 10 сантиметри.

На повисоките места и на планините, како и во источните предели се очекува формирање на снежна покривка од 10 до 20 сантиметри, локално и повеќе. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 0 до 7 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде претежно облачно со повремени врнежи претежно од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Максималната дневна температура на воздухот се очекува да се искачи до околу 3 степени.

Потоа од утре попладне и навечер се очекува незначително затоплување на времето. Токму поради ова на пониските места врнежите од снег ќе преминат во врнежи од дожд, повремено во дожд и снег и на некои места ќе бидат нешто поинтензивни. Најголемо количество на врнежи се очекува во источната половина, локално и над 40 л/м2. Снежната покривка во овие делови до утре изутрина на некои места можно е да достигне и над 30 сантиметри.

Максималните дневни температури од утре ќе бележат тенденција на незначително покачување, истите некаде од петок ќе се искачуваат во интервалот од 6 до 13 степени. И покрај помалото затоплување на времето, сепак и понатаму ќе биде посвежо од вообичаеното.

Облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег

Денеска  не очекува облачно време со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Пообилни врнежи ќе има во јужните делови. Ќе дува умерен, а во западните и крајните источни делови повремено засилен ветер од североисточен правец. 

Утринската температура ќе се движи од 0 до  6, а дневната од   4 до 12 степени. Во Скопје, , максимална температура до 10 степени . 

Погледнете ја темературата во останатите делови од државата:

Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер.

Денеска не очекува  сончево  време со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Претпладне во источните делови сеуште ќе има повремени врнежи од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус 7 до 2, а дневната од  2 до 10 степени.

Во Скопје сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер.  Утринската температура ќе се спушти до минус 1, а дневната ќе достигне до 7 степени.

До сабота утринските температури во поголем дел од земјава ќе се спуштаат под нула, и се очекува на места да се задржи снежната покривка. За време на викендот ќе има локален дожд

Врнежи од дожд и снег

Под влијание на влажен и студен воздушен бран утре ќе има врнежи од дожд кои на места ќе бидат обилни (над 25 л/м2). На планините врнежите ќе се од снег. Температурите преку денот нема многу да се покачат и ќе се за 8 до 10 степени пониски од денешните. Во текот на денот врнежите ќе преминуваат од дожд во снег и во некои пониски места и ќе се формира тенка снежна покривка.

Утринската температура ќе се движи од минус 5 до  3, а дневната од  минус 2 до 6 степени. Во Скопје, , максимална температура до 4 степени . 

Погледнете ја темературата во останатите делови од државата:

Популарно