ФОТО: Младата активистка Грета Тунберг верува дека е заразена од коронавирусот

Активистката Грета Тунберг преку социјалната мрежа Инстаграм истакна дека се сомнева оти е заразена од коронавирусот.

-Последните две недели сум дома. Кога се вратив од својот пат околу Централна Европа се изолирав во стан, подалеку од мајка ми и сестра ми, со оглед на тоа што бројот на заразени во Германија и Италија беше сличен. Пред околу 10 дена почнав да чувствувам симптоми, истовремено како и мојот татко кој патуваше со мене од Брисел. Чувствувам замор, треска, ме болеше грлото и кашлав. Мојот татко ги имаше истите симптоми, но многу посериозни и со температура, напишаа Тунберг.

Вели дека не се тестирала зашто немала сериозни симптоми, па верува оти веќе го прележала вирусот, доколку го имала. Апелираше на малдите да бидат сериозни во оваа ситуација и да се изолираат, дури и кога имаат многу благи симптоми.

На каква клима Ковид-19 се шири побрзо?

Двајца италијански научници - Франческо Фиќетола и Диего Руболини од државниот Универзитет во Милано, открија дека коронавирусот, односно Ковид-19, повеќе го сака ладното и суво време, а со позабавено темпо се шири на висока температура и висока влажност.

Резултатите од истражувањето кои што се објавени на интернет страницата medRixix, го креваат алармот кај земјите од јужната хемисвера на светот (опфаќајќи ја Јужна Америка, Јужна Африка, Аустралија и Нов Зеланд) каде што пандемијата би можела да удри уште посилно во наредните месеци.

Двајцата научници до ваквиот резултат стигнале откако го проучиле ширењето на Ковид-19 во повеќе од 100 земји како и помали места во целиот свет.

Според нив инфекцијата побрзо се шири на ниска влажност и просечна температура од 5 степени. Инаку, на висока температура и висока влажност на воздухот карактеристична за тропските земји, се чини, дека епидемијата се шири со позабавено темпо.

Ова се волшебните 11 членови на службите за итни случаи кои ја одржуваат Шпанија во живот

Шпанското Министерство за здравство соопшти дека во земјата се регистрирани нови 7.000 заразени лица со Ковид-19.

Вкупниот број на инфицирани со новиот коронавирус во Шпанија веќе изнесува 124.736, наспроти Италија која во овој момент има 119.827 заболени лица. Бројот на смртни случаи во Шпанија достигна 11.744, соопшти Институтот „Џон Хопкинс”.

Засега бројот на починати во Италија е 14.681 лица.

Во околности, еден од најпознатите светски спортски дневници и најчитаниот шпански весник „Марка“ го избра сегашниот идеален тим на Шпанија.

Не станува збор за најдобрите 11 фудбалери што играат во ЛаЛига, или најдобрите 11 „црвени фури“. Следниве се членови на службите за итни случаи кои ја одржуваат Шпанија во живот:

Роса Мартинс – медицинска сестра

Лус Мартинс – Касиер

Раул Галего Ајусо – возач на камион за испорака

Октавио Санс – работник на бензинска пумпа

Луис Мартинс Мехид – војник

Луис Контрерас Аранда – одгледувач на овошје и зеленчук

Хуан Сампедро Навас – пожарникар

Анхел Хименес Гонсалес – Продавач на весници

Пабло Бареиро – лекар

Серхио Рамос Весино – полицаец

Роберто Фернандес Лопес – Чистач на улица

Австралијанците откриле дека лек против вошки, во лабараторија го убива вирусот COVID-19

Американската ТВ куќа MSN и уште дузина светски медиуми јавуваат за нова надеж на човештвото против корона вирусот. Одговорот лежи во Австралија, во Монаш Биомедицинскиот Институт и во лек против вошки, пренесува Канал 5.

Заедничка студија предводена од Институтот за биомедицина Монаш во Монаш и Институтот Доерти, откриле дека лекот „Ивермецтин“ го запира коронавирус додека расте во културата на клетките.

Следниот чекор е да се утврди дали може ефикасно да го третира коронавирусот кај луѓето и д се открие која би била безбедната доза. Ивермецтин со години се користи низ целиот свет како третман за низа состојби, вклучително и како препарат против вошки и шуга, а достапен е како пилула, лосион или шампон.

Министерот за здравство на регионот Викторија во Австралија,Џени Микакос ги повика луѓето да не ја користат се уште супстанцата. „Нема причина да купувате третман против вошки освен ако не го користите во косата на вашите деца“, рече г-ѓа Микакос за време на прес-конференцијата за ажурирање на Викторијанците на пандемијата на коронавирус.

“ Само сакам да го истакнам тоа затоа што сме слушнале за луѓе во странство кои слушнале за потенцијален развој и потоа конзумирале лекови што се користеле целосно на несоодветен начин и истите потоа починале.“

„Не сакам да видам луѓе што брзаат кон нивните аптеки или нивните супермаркети сега купуваат третмани со вошки затоа што научниците се задолжени за целосно испитување на овој потенцијален лек.“

Истражувачот од Институтот за биомедицина Монаш, Кајли Вагстаф, кој ја водеше студијата Ивермецтин, рече дека тимот е „претпазлив оптимист“ за потенцијалот на лекот.

Таа вели: „Она што е најважно сега е дали овие безбедни дози, ќе функционираат и кај луѓето за да бидат ефикасни врз вирусот“.

Ивермецтин е анти-паразитски лек одобрен од Управата за храна и лекови на САД, за кој претходно се покажа дека е ефикасно во ин витро против широк спектар на вируси, вклучувајќи ХИВ, денга, грип и цика.

Анти-паразитски лекови, кои напаѓаат организми веќе во организмот, се различни од вакцините, кои го обучуваат имунолошкиот систем на организмот да се бори против болеста пред да се зарази.

Иако механизмот со кој работи Ивермецтин врз вирусот не е познат, она што е очигледно дека лект го напаѓа вирусот во самата клетка на „домаќинот“ при што го задучува вирусот, рече д-р Вагстаф.

Заменик-главниот директор за здравство на Викторија, Аналиес ван Диман изјави дека раните резултати од студијата се „одлични“.

Сепак, таа истакна дека експериментите биле „во лабораторија“ и сега треба да се види како ќе напредува во следната фаза на испитување пред да се започне со третман кај пацинетите.

Наодите од студијата беа објавени преку ноќ во списанието „Антивирусно истражување“.

Популарно