Се тестираат 14 медицински лица и 4 пациенти од скопскиот Завод за рехабилитација по првиот заболен од Ковид -19 од Тетово

Првиот заболен пациент со коронавирус од Тетово, од 9 до 23 март бил во Заводот за рехабилитација во Скопје, а покачена телесна температура имал по доаѓањето во Тетово, кажа министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конференција во Владата.

После испитувањето во Центарот за јавно здравје Тетово и појавата на индикации за коронавирус бил испратен на лекување во Инфективната клиника во Скопје.

„Со оглед на тоа дека пациентот бил неподвижен, за време на престојот во Заводот имал една посета. Тим од епидемиолози денес активно разговараше со тимот од Заводот, со 14 здравствени работници и 4 пациенти. Во овој период имало помал број на пациенти од стандардниот број. Ако порано имало 190 пациенти таму, сега имало 40. На семејството од десетина члена им е пристапено преку Центарот за јавно здравје од Тетово и сите се асимптоматични.

Во зависност од резултатите со медицинскиот тим од Заводот во Капиштец и пациентите, ќе се постапи во иднина и ќе се направи стратегија за фунцкионирање на институцијата“, изјави Филипче. Во земјава има вкупно 201 лице заразено од коронавирус, од кои три лица се излечени.

ВИДЕО: „Пепи ми беше дечко ама раскинавме, тепањето беше пред два месеци“

Во краткото видео таа открива дека била тепана од момчето пред два месеца и дека нема видливи повреди по телото зошто поминало многу време.

Во новото видео кое новинарот Фуркан Алиу го објави денеска на Твитер тепаното девојче од Штип ги објаснува околности под кои била тепана од страна на своето поранешно момче.

Таа денеска, по објавувањето на видеото со експлицитно насилство врз неа на социјалните мрежи, со нејзиниот татко биле во полициска станица по што, вели, тој не се чувствува добро цел ден.

Во краткото видео таа открива дека била тепана од момчето пред два месеца и дека нема видливи повреди по телото зошто поминало многу време.

СВР Штип денеска ги приведе двајцата штипјани кои навредувале и претепале 21-годишна девојка среде бел ден во влез на станбена зграда, при што целиот случај со снимиле на мобилен, а видеото се најде на социјалните мрежи. Тие ќе останат 24 часа во полициска станица.

ВИДЕО: Едно дете имам ама ме закопа веќе, но и она е виновна

Новинарот Фуркан Салиу денеска разговарал со таткото на едно од момчињата кои полицијата ги приведе поради насилство.

Јавноста ги виде како крвнички тепаат 20-годишна девојка и ја прашуваат дали е бремена. Тие и покрај тоа што не се сигурни за нејзината состојба упорно ја клоцаат и шамараат.

Во еден дел од разговорот таткото вели можеби и таа е виновна. -Едно дете имам ама ме закопа веќе, потенцира тој.

Изјавата на таткото:

Популарно