Вистинското предупредување дојде од Италија

Земјата во која долго време владее комунистички режим, Кина беше првата во светот од каде што изби прво епидемија, а потоа и пандемија со Ковид -19. Научникот кој го откри овој вирус прво беше затворан, а потоа и ослободен од кинеските власти, поради притисокот на јавноста. Можеби токму затоа светот не беше предупреден за последиците од овој вирус, додека не се појави во Италија каде што секојдневно умираат многу луѓе. По неа следи и Шпанија, а веќе вирусот е проширен речиси низ целиот свет.

САД дошле до заклучок дека Кина лажела за бројот на заразени и смртни случаи како последица на коронавирусот и верува дека тој број, официјалниот, е значително намален, се вели во извештајот на ЦИА, што го цитираше Блумберг.

Агенцијата Блумберг го објави овој доверлив извештај, доставен до Белата куќа уште минатата недела, а претседателот Трамп на неговата прес-конференција избегна конкретен одговор.

На прашањето дали кинеските бројки се точни, Трамп одговори „Не сум кинеска сметководителка“.

Според американските разузнавачи бројот на жртвите на коронавирусот кои официјално ги објавуваше Пекинг е неточен и намерно прикриен.

„Комунистичката партија на Кина лажеше, лаже и ќе продолжи да лаже за коронавирусот заради заштита на режимот“, изјави американскиот републикански сенатор Бен Сасе, коментирајќи го извештајот.

„ЦИА го потврди она што веќе го знаевме: Кина со месеци криеше за сериозноста на вирусот“, додаде Вилијам Тимонс, член на Претставничкиот дом на САД.

Администрацијата на Трамп, предводена од министерот за надворешни работи, Мајк Помпео, во последните неколку недели остро ја критикуваше Кина за недостаток на транспарентност за епидемијата што се рашири во светот, но досега јавно не ја обвини дека лаже.

Во вторникот, координаторот на персоналот за кризни состојби за време на пандемии во Белата куќа, Дебора Беркс изјави дека намалувањето на жртвите од страна на Кина, придонесе Светстската здравстена организација да не ја протолква ситуацијата како многу сериозна, се додека не се видоа реално последиците што ги предизвика овој вирус во Италија и Шпанија.

Според официјалните бројки, од декември со денес 81,639 луѓе се заразени во Кина, а починати се 3.326.

Во САД оваа болест дојде многу подоцна, а веќе околу 7.445 луѓе починале и повеќе од 278 илјади се заразени.

извор: netpres.mk

Кипар ги повикува туристите и ветува

Кипар вети дека ќе ги покрие трошоците на секој кој ќе биде позитивен на коронавирусот во текот на одморот на овој остров во Средоземното море.  

Владата на Кипар соопшти дека ќе ги покрие трошоците за привремено сместување, храна, пијалаци и лекови за пациентите кои се заболени од коронавирус и нивните семејства. Пациентите ќе мора да го платат само возењето со такси до аеродромот поради летот до дома.

За странските патници кои ќе бидат позитивни на тестот ќе биде одвоена болница со 100 кревети, а за пациентите во критична состојба ќе бидат резервирани 112 места на интензивна нега и 200 респиратори. За сместувањето на семејствата на пациентите и останатите блиски контакти ќе биде издвоен посебен “карантински хотел” со 500 соби.

Ваквите информации се наоѓаат во писмото на 5 страници кое е испратено до авиопревозниците и туристичките агенции. Во него се опишани строгите здравствени и хигиенски протоколи кои ќе стапат на сила на Кипар.

Туризмот има директен удел во кипарската економија од 13 отсто. Државата очекува оваа година да изгуби 70 отсто од 2,6 милијарди проценетиот приход од туризмот во оваа година.

Меѓународните летови на Кипар почнуваат од 9 јуни иницијално од 19 земји, а патниците мора да се тестираат на Ковид-19 три дена пред пристигнувањето. Ваквата мерка ќе биде укината на 20 јуни за 13 земји помеѓу кои се Германија, Финска, Израел, Грција и Норвешка.

извор: tocka.mk

Можна е повторна инфекција со коронавирусот дури и кај оние пациенти кои развиле имунитет кон вирусот

Повторна инфекција со коронавирусот е можна дури и кај оние пациенти кои развиле имунитет кон вирусот, тврдат руски лекари кои лекувале лица заболени од „ковид-19“.

Евгениј Шијато, шеф на работната група за спречување на коронавирусот во Санкт Петербург, тврди дека податоците што им се на располагање укажуваат дека инфекцијата со вирусот е можна дури и откако лицето веќе било заразено, пренесува ТАСС.

Шијато изјави дека денес е познато дека се потребни меѓу 100 и 120 дена за да се добие имунитет на вирусот, што значи дека теоретски постои можност за повторна инфекција во овој период.

Дури и кога некое лице го има прележано вирусот и има високо ниво на антитела, тоа не значи дека тој секогаш ќе биде заштитен од повторна инфекција, посочи овој руски лекар.

Јаков Накатис од Клиничката болница „Соколов“ бр. 122, во која се лекуваат пациенти со „ковид-19“, смета дека имунитетот на коронавирус може да биде сличен на имунитетот на грипот, од кој вакцината не заштитува секогаш. Накатис истакна дека степенот на имунитет не зависи од сериозноста на симптомите на болеста и дека зависи само од среќа дали некое лице повторно ќе се зарази или не.

Слично мислење има и Сергеј Петров од Градската болница „Свети Елизабета“ во Санкт Петербург, кој смета дека можна повторна инфекција и дека коронавирусот, како и секој друг вирус, може лесно да мутира, и тогаш стекнатиот имунитет веќе не би обезбедил заштита.

Во Русија, 362.342 лица се заразени со коронавирусот од почетокот на епидемијата, закрепнати се 131.129 пациенти, додека 3.807 починале.

Во Италија цената на десетдневен одмор би можела да се зголеми за 18 до 20 отсто во однос на минатата година

Во Италија, здружението за заштита на потрошувачи „Кодаконс“ процени дека во август, поради правилата за ограничениот број на луѓе на плажи, ресторани и други јавни места, цената на десетдневен одмор би можела да се зголеми за 18 до 20 отсто во однос на минатата година.

Резултатите од анкетата на јавното мислење покажуваат дека повеќе од 50 проценти од жителите на Италија не планираат летување, а од вкупниот број на оние кои ќе патуваат, 90,2 проценти од нив ќе го сторат тоа во рамките на границите на својата земја.

Се проценува дека почитувањето на мерките воведени за да се спречи ширењето на вирусот „Ковид-19“, кој тешко ја погоди Италија, ќе доведе до зголемување на цените.

Италијанската влада ги повика граѓаните ова лето да го поминат во својата земја, а како дел од пакетот мерки за ублажување на ефектите од епидемијата одредија бонус од 500 евра за семејствата со цел да им ги олеснат трошоците.

Сепак, Кодаконс процени дека чадорите, лежалките, паркингот, храната, пијалаците и другите услуги што се нудат на плажите ќе ги чинат Италијанците повеќе од порано.

Популарно