Колку ќе ве чини карантин во Грција ако се разболи некој во хотелот ?

Според најновите официјални информации на властите во Грција, Македонските граѓани ќе може да одат на летување во оваа држава без приложување на негативен тест за Covid-19, a границата ќе ја отворат на 15 Јуни.

Но, колку би ве чинел карантин во Грција?

Никоја осигурителна компанија во светот нема ставка во здравственото патничко осигурување која покрива лечење од пандемија, ниту Корона и САРС, како ни ХИВ, што значи дека лечењето од Covid-19 во странство си го плаќа секој од свој џеб. Здравственото патничко осигурување може да го покрие тестирањето за Covid-19, но ако тестот е позитивен, тука завршуваат обврските на осигурувањето кон осигуреникот. Освен ако некоја држава не изрази добра волја во корист на туризмот, па воведе бесплатно лекување за туристите кои би се разболеле од Covid-19 на нејзина територија.

Ако се случи во објект со сместувачки капацитет да се појави барем еден заболен од Covid-19, грчките власти предвидуваат затварање на целиот објект и тој станува карантин за сите кои моментално се сместени во него, а изолацијата трае 14 дена.  Ако некој се обиде да избега од изолација, може да заврши во затвор.

Како што пренесува “Srbija danas”, карантинот може да чини од 100 до 150 евра на ден по човек, или до 2.100 евра по човек за сите 14 дена карантин. Овој износ се плаќа на сопственикот на објектот, а сумата е висока бидејќи и закупот на хотелите е многу скап.

Но, има некои процедури кои сеуште не се добро разработени, како на пример дали постои можност турист да биде вратен во својата земја во карантин, иако е најверојатно дека карантинот ќе биде на дестинацијата каде во моментот се нашол туристот.

Исто така, туристичките агенции ќе треба да превземат грижа за безбедноста на своите патници, па ако планирате одмор ова лето преку агенција, добро информирајте се какви услуги нуди и покрива агенцијата во случај на карантин или позитивен тест на Covid-19.

Грција најави дека бројот на туристи на плажите ова лето ќе биде многу редуциран, па така на плажа од 1000 м2 ќе биде дозволено да престојуваат само 40 посетители, а вработените на плажите ќе водат евиденција за бројот на посетители. Растојанието од еден до друг чадор мора да биде 4 метри, под секој чадор може да има само по 2 лежалки, а полиција ќе брка туристи од дивите плажи.

Кој и даде 100 евра неа

 Старлетата  Станија Добројевиќ се пофали на Инстаграм дека на сметка и биле префрлени 100 евра, државна помош која ја најави Вучиќ, кои им се даваат на сите полнолетни граѓани на Србија кои се пријавиле за тоа.

„Легнаа 100 евра! Благодарам, претседателе“ - напиша Станија.

Но, тоа не беше сè од Станија. Имено, таа ги почасти фановите со две голи фотографии.

Првата беше од сауна, додека втората беше од бањата, а Станија не носеше градник на ниту еден од нив.

Фото: Таа сепак се осмели да се фотографира го.а

Доминика Цибулкова е една од тенисерките која ги „разбранува“ социјалните мрежи со своите фотографии.

Доминика ќе се породи наскоро, но таа сè уште не се откажува од провокативните фотографии. Скоро секој ден, четвртиот рекет во светот објавува слики во кои таа е гола, а стомакот практично е „до забите“.

Да потсетиме, во нејзината богата кариера заработи над 13 милиони евра. Таа го достигна најдобриот пласман во 2017 година, кога го достигна четвртото место на ВТА-листата. Таа освои осум титули, а на грен слем турнирите, нејзиниот најдобар резултат беше финалето на Австралија опен 2014 година.

Кариерата ја заврши во ноември 2019 година, а во декември објави дека е бремена со сопругот со кого среќно беше во брак неколку години. За време на нејзината кариера, таа се сметаше за една од најзгодните тенисерки и успеа да ги „почести“ своите фанови со атрактивни фотографии, а овој пат воодушеви бројни следбеници кои ја поздравија Доминика во коментарите.

Погледнете ја галеријата фотографии, и проценете сами како изгледа Цибулкова додека „ситно  брои“ до породувањето.

Фото:Кои се позите за безбеден се..с?

Швајцарските бордели се надеваат дека ќе продолжат да работат после карантинот заради пандемијата на коронавирус, но со преземање на некои мерки.

Борделите смислиле план да ја продолжат работата што го максимизира социјалното растојание, а дел од тој план е, меѓу другото се пози и строга хигиена.

Здружението на сексуални работници ProKoRe објави упатство за хигиена на почетокот од овој месец со надеж дека швајцарската влада ќе го прифати нивното барање да се вратат на работа на 8-ми јуни.

Иако е јасно дека проституцијата е некомпатибилна со социјалното дистанцирање, ProKoRe направи се за да најде решение, па дури и предложи секс-пози да бида „на максимално растојание“  партнерите. Некои од предлозите се „"doggy-style" и "cowgirl"

Исто така, се предлага „сесиите“ да траат максимум 15 минути, а просториите мора да бидат проветрувани 15 минути помеѓу секоја сесија. Сите чаршави мора да се менуваат и алиштата да се мијат со дезинфецираат и перат со детергент.

Уредбата забранува каков било начин на допирање на лицето, и се препорачува да се носат маска.

Здружението размислува и за информативни кампањи за намалување на ризикот од инфекција, пишува Russia Today .

Популарно