Преспанскиот договор е зготвен во Пентагон и Берлин

Во интервју за „Нова Македонија“, професорот по меѓународни односи на универзитетот на источен Лондон, Василис Фоускас, вели дека договорот меѓу Грција и Македонија е зготвен во Пентагон и во Берлин, па, оттука, тој им служи првенствено на интересите на САД и на Германија

Преспанскиот договор е предмет на меѓународни фалби до степен на заслуга за Нобелова награда за мир. Јавноста во двете земји како да не се согласува со ваквите оцени. Според вас, дали овој договор е знак на нова зрелост на политичките елити и на кадарноста на двете земји да надминат долгогодишен спор на цивилизиран и европски начин?

– Договорот беше зготвен во Пентагон и во Берлин, па, оттука, тој им служи првенствено на интересите на САД и на Германија. И во двете земји, Грција и Македонија, јас стојам со оној дел на јавноста што ја препознава оваа реалност, односно геополитичките и културните пориви на НАТО и на Европа, предводена од Германија, со цел Русија да се исклучи од Балканот. Не постои нешто такво како „цивилизиран и европски начин“, како да сите преостанати – словенски, црни, кинески и слични – се варварски и завојувачки. Токму „цивилизираниот Запад“ е оној што ја носи примарната одговорност за распадот на Југославија, а не нејзините народи.

Како ги толкувате мотивацијата и подготвеноста на Ципрас и на СИРИЗА да го прифатат договорот, кој ги става во незавидна политичка позиција?

– Договорот беше произведен во западните центри на моќ, но коинцидираше со желбата на грчкото министерство за надворешни работи да предизвика расцеп во главната десничарска Неа демократија и, секако, да го сврти вниманието на јавноста од вистинскиот проблем, а тоа е суровата политика на штедење. Оттука, зад договорот стои грчкото МНР, а не СИРИЗА како партија.

Дали СИРИЗА располага со доволен политички капитал и парламентарна поддршка за ратификација на договорот?

– СИРИЗА ќе профитира од договорот на евентуални избори, бидејќи тој го фаворизира грчкиот национален интерес, кој пак е идентичен со НАТО-интересите. Оние грчки хиперпатриоти што викаат по улиците не ни знаат зошто викаат. Дали националистичката партија што го поддржува Ципрас во парламентот ќе гласа за договорот? Да, ќе гласа. Се сеќавате на Макс Вебер? Она што ги обединува коалициите, велеше големиот германски социолог, не се идеологиите, туку материјалните бирократски интереси, односно она што јас би го нарекол – класни интереси. Г. Каменос нема да ја напушти својата министерска плата за нова авантура во полза на својата „националистичка“ или „патриотска“ идеологија.

Целото интервју прочитајте го ТУКА

Сопругот на брутално убиената пејачка Јелена Марјановиќ пуштен од притвор: Зоран на слобода изгледа непрепознатливо

Зоран Марјановиќ, сопругот на брутално убиената пејачка Јелена Марјановиќ, денеска излезе од притвор во кој беше од 15 септмеври минатата година.

Зоран просториите на затворот ги напушти во 16.50 часот, а го пречека адвокатот Стефан Јокиќ.

Марјановиќ изгледа значително поинаку отколку јавноста што го памети пред да оди во притвор.

Имено, тој е избричен и речиси келав но со насмевка го напушти притворот во кој беше од 15. септември.

Имено, Апелациониот суд ја усвои жалбата на бранителите на Марјановиќ и го преиначи решението на Вишиот суд со кој притворот му беше продолжен на 25 јуни, рече протпаролот на судот Мирјана Пиљиќ.

Адвокатот Зоран Марјановиќ за српски Курир изјави дека семејството нема да се огласува во медиумите во овој период.

-Зоран и семејството Марјановиќ до завршувањето на постапката нема јавно да се изјаснуваат по повод постапката. Затоа ги молиме претставниците на медиумите да ја почитуваат нивната приватност и за сите информации за предметот да се обратат до нивните адвокати, се наведува во соопштението.

Марјановиќ во притвор беше од 15 септември минатата година. Вишото јавно обвинителство во Белград инаку по дополнението на истрагата, покрена ново обвинение против Зоран Марјановиќ со кое го товари за свирепо убиство на сопругата Јелена на насипот во Борча на 2. април 2016 година.

Претседател на Градското собрание почина во рацете на сопругата

Владан Марковиќ Чедо (43), познат претприемач и претседател на СНС на Градското собрание во Ужице, Србија, починал во средата вечер, најверојатно поради каснување од инсекти, но семејството не е сигурно дека тоа е причина за трагедијата, бидејќи, како што велат, нема видливи убоди.

Смртта настапила додека тој бил на својот имот во селото Злодол, а Марковиќ берел малини, пишува „Вечерни новости“

„Околу 19 часот тој тргнал дома со сопруга и снаата, забележал дека прасињата излегле надвор од оградата, па со намера да ги врати назад, останал подолго на ливадата, а тогаш се пожалил дека нешто го каснало.

во 19 часот и 20 минути екипа на Брза помош се упатила кон селото, но било предоцна. Пробале да го реанимираат, но за жал не можеле да му помогнат“ раскажал директорот на домот за здравство.

На околу 50 метри од куќата Владан побара чаша вода и се пожалил дека во пределот на главата најверојатно го каснала оса, гледав по телото но не можев да воочам убод. Потоа седна на земја и почна да му се менува лицето и се онесветил, рекла тетката на починатиот.

„Не знам од што почина брат ми, додека го спремавме телото за погреб не видов никаков убод, не виде ни екипата на брзата помошпобараа обдукција но ние не дозволивме, раскажал братот на починатиот.

Популарно