Ја изгуби битката со коронавирусот, почина легендарниот кошаркар Миленко Савовиќ

Поранешниот кошаркар Миленко Савовиќ почина на 61 година. Савовиќ беше примен во болницата пред околу еден месец по проблеми предизвикани од коронавирусот, а понатамошните компликации доведоа до негова смрт. Миленко Савовиќ е роден 1960 година во Требиње, а почина во неговиот роден град.

Кариерата ја започна во Партизан во 1977 година. Iграше за „црно-белите“ 12 сезони и беше капитен и миленик на навивачите.

По Партизан, Миленко играше за Гранада и Војводина, каде ја и заврши кариерата. Со Партизан беше шампион на Југославија три пати, освои три купа „Радивоје Корач“ и два трофеи во Купот на СФРЈ.

Инаку, Миленко беше и вицешампион на Европа со репрезентацијата на Југославија.

Коментари

Популарно