ФОТО: Како денеска изгледаат ѕвездите од „Бољи живот“?

Повторната средба на оригиналната актерска постава од некогаш мегапопуларната серија "Подобар живот", предизвикала лавина спомени и поттикнала многу сеќавања. Актерите се собрале за да позираат за насловната на 600. издание на српското списание "Story".

"Како да беше вчера", коментирал 70-годишниот Марко Николиќ, кој во серијата го глумел Драгиша Попадиќ или "Гига Моравац", татко на три деца и глава на петочлено семејство.

Маки му задавале синовите Александар Саша (Бориз Комнениќ) и Слободан Бобо (Драган Бјелогрлиќ) и ќерката Виолета (Лидија Вукучивиќ).

 

A post shared by Lidija Vukićević (@vukiceviclidija) on

69-годишната Светлана Бојковиќ, која во серијата била Емилија, била воодушевена од повторната средба. "Тоа не беше само серија. Тоа беше период во кој сите некако весело и убаво живеевме. Таа серија е создавана во прекрасна атмосфера. Многу ми е мило што по толку години повторно сите се собравме на фотографирањето на семејството Попадиќ", рекла Светлана.

Најголема слава по серијата остварил Бјелогрлиќ, кој станал главен српски актер, продуцент и режисер. Лидија Вукичевиќ се омажила и развела од фудбалерот Митар Мркела, а била и активен член на Српската радикална партија на Војислав Шешељ.

 

A post shared by Lidija Vukićević (@vukiceviclidija) on

Новиот филм на Бредли Купер, „Маестро“ доби седумминутен аплауз

Биографската драма за животот на познатиот композитор Леонард Бернштајн доби седумминутни овации на светската премиера во театарот „Сала гранде“.

Купер, кој го глуми Бернштајн и Кери Малиган во улогата на неговата сопруга Фелисија, не присуствуваа на настанот поради штрајкот на филмаџиите во САД. Но, се појавија трите деца на композиторот – Џејми, Александар и Нина Марија Фелисија Бернштајн. По проекцијата, тие со солзи во очите ги поздравија гледачите, и „диригирајќи“, се забавуваа.

Се чини, критиката предвидува „Маестро“ да биде еден од главните кандидати за „Оскар“ оваа година, според познавачите.

Приказната е за врската на Бернштајн со Фелисија – од додворувањето до бракот којшто, според трејлерот, „болно се свиткува под тежината на неговите хомосексуални врски“. Купер го напиша сценариото со Џош Сингер, а филмот го продуцираа Мартин Скорсезе и Стивен Спилберг.

Ова е втор филм во режија на Бредли Купер. Првиот беше прилично успешниот „Ѕвездата е родена“.

(Видео) Принцот Хари со интригантен трејлер за нов документарец на Нетфликс

Принцот Хари неодамна го најави својот нов документарен филм наречен „Heart of Invictus“, а сега е објавен и првиот официјален трејлер.

Филмот, кој ќе се прикажува на Нетфликс од 30 август, е производ на наводниот договор од 80 милиони фунти меѓу семејството на принцот Хари и стриминг гигантот, каде споменатиот гигант наводно платил три милиони фунти за филмските права на романот, кој во продукцијата ќе му помогне војводата од Сасекс, пишува DailyMail.

Либан и Кувајт ја спуштија рампата за „Барби“

Либан, кој некогаш се сметаше за еден од најлибералните делови на Блискиот Исток, го забрани глобалниот кинохит „Барби“. Поконзервативниот Кувајт, исто така, најави дека филмот нема да се прикажува во кината бидејќи државата сака да ја зашти јавната етика и социјалната традиција.

Одлуката на Кувајт е донесена откако либанскиот министер за култура Мохамед Мортада соопшти дека државата ќе го забрани прикажувањето на филмот , а како причина наведе дека истиот ја промовира хомосексуалноста и сексуална трансформација, што е во спротивност со верските вредности.

Според странските медиуми, министерот Мортада ја ужива поддршката на милитантната група Хезболах, чиј лидер Хасан Насрала ја засили својата реторика против ЛГБТ заедницата, велејќи дека претставува непосредна закана за Либан и затоа државата мора да се соочи со неа.

Како што пренесува британски „Гардијан“, министерот побарал од либанската агенција за општа безбедност, која е под Министерството за внатрешни работи и, традиционално е одговорна за одлуките за цензура, да ги преземе неопходните мерки за да го спречи прикажувањето на филмот.

Ејмен Мана, директор на непрофитната граѓанска фондација„Самир Каси“, веднаш реагираше на ваквата одлука. Во изјава за „Ројтерс“, тој нагласи дека потегот за забрана на прикажување на филмот го заобиколил вообичаениот процес на цензура во Либан среде бран на нетрпеливост.

„Ова е дел од пошироката кампања предводена од Хезболах, христијанската крајна десница и други верски водачи во фокусирана кампања против ЛГБТ луѓето“, рече Мана.

Популарно