Жан Митрев: Рецепт за лекување од рак, штити од инфаркт

Ги прочистува крвните садови, го лекува срцето, буквално го подобрува имунитетот, го чисти црниот дроб, ја подобрува работата на мозокот, претпазува од инфаркт, и се смета дека помага при лекување на рак.

Состојки:

15 лимони
12 глави лук
1кг мед
400гр пченични никулци
400гр ореви

Подготовка:

Земете 400гр необработена пченица и ставете ја во чиста стаклена тегла. Наполнете ја со вода и оставете да отстои 10-12 часа. Покријте ја со газа. По 10-12 часа процедете низ газата и добро измијте ги зрната. Еден ден подоцна ќе се појават никулци со големина 1-2мм. Во машина за мелење месо, сомелете ги заедно со лукот, оревите и пченицата со никулци. Потоа, измелете 5 лимони заедно со кората, и додадете ги кон смесата. Од останатите 10 лимони само сокот се додава во смесата. На крајот се додава медот. Смесата се префрла во стаклени тегли. Се чува во фрижидер. Се користи откако ќе отстои 3 дена.

Овој лек го лекува целиот организам и сите болести!

Како се конзумира:

1-2 супени лажици 30 минути пред секое јадење (3 пати на ден). За лекување на рак се зема на секои два часа по една лажица.

Еве кои средства навистина го уништуваат коронавирусот

Било кое средство за дезинфекција го уништува коронавирусот, изјавила вчера директорката на Федералната служба за фитосанитарен надзор во Русија, Ана Попова.

„Секое дезинфекциско средство во одредена концентрација е погубно за овој вирус. Т.е. без оглед со што бришеме, главната работа е да се користи дезинфектант“ - изјавила Попова.

Претходно од службата изјавиле дека Државниот научен центар „Вектор“ ја проучува способноста вирусот да остане активен на површините.

Научниците од „Вектор“ потврдиле дека вирусот е одржлив на различни површини (не'рѓосувачки челик, линолеум, стакло, пластика, ќерамика) подолго од 48 часа и дека неговата способност може да послужи како извор на зараза.

Притоа, третирањето на површината со дезинфекциско средство овоможува таа да се исчисти од вирусните честички за само неколку минути.

Научниците испитале неколку различни дезинфектанти: хлорни соединенија, алкохол, средства на база на кватерни амониумски соединенија и терцијарни амини.

Резултатите покажале дека сите агенси брзо и ефикасно го убиваат вирусот.

Плескавици со овесни снегулки – брзи и вкусни

СОСТОЈКИ:

1 главица кромид

4 чешниња лук

200 гр овесни снегулки

1 кесичка супа

50 мл масло

1 лажица ситна црвена пипер

бибер

300 мл вода

малку листови магдонос или босилек

1-2 лажица презла

уште малку масло за преливање

2 јајца

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Српски лекар отрива како коронавирусот влијае на срцето

На редовната прес-конференција за коронавирусот во Србија, директорот на Ургентниот центар на Клиничкиот центар на Србија, д-р Милика Ашанин, ги откри најсериозните проблеми кај пациенти со кардиоваскуларни проблеми.

Д-р Ашанин објасни дека вирусот ги напаѓа респираторните органи, но исто така делува систематски - влијае на сите органи и системи на човечкото тело.

- Што се однесува до срцето, имаме пациенти кои имаат чести срцеви слабости, се собира вода во „срцевата кеса“, нашите доктори доаѓаат до Инфективни, прават ултразвук, и мора да ја извлечеме вода за да може срцевиот мускул да работи непречено - рече тој.

- Мора да ги систематизираме овие податоци, да ги обработиме и по долго време да извлечеме порелевантни заклучоци - додаде директорот на Ургентниот центар на Клиничкиот центар на Србија.

Популарно