Јоци со порака до Заев: Според посетеноста вечерва на журките „Северна Македонија" - ерга омнес, нема да стаса ни до Стојаков

„Според посетеноста вечерва на журките на Зоки, ,,Северна Македонија"-ерга омнес, нема да стаса ни до Стојаково, камоли до Брисел.

Ти реков, маци. Немој после ,,ова она"...

Повози точак и чуј ги луѓено на автобуски и по маркети што зборат, излези на воздух. Вака, во конзерва, ништо не слушаш.“

Скопје и Тирана: Кој како се справува со епидемијата од коронавирус

Фотографиите кои стигнуваат од Тирана, главниот град на соседна Албанија, говорат за сосема поинакви мерки за безбедност кога е во прашање епидемијата од коронавирус, но, исто така говорат и за начинот на почитување на тие мерки од страна на жителите на градот.

Пред сите поголеми локали и институции исцртани или залепени се маркери на околу два метри одалеченост каде што јасно се дава показател каде треба да се чека ред. Исто така, на повеќе прометни места, пред се тротоари и околу крстосници ставени се рампи каде што се дезинфецираат лицата кои поминуваат низ нив.

Во Скопје пак, а и во другите наши градови, сведоци сме на сосема поинакво однесување а за што говорат многуте фотографии каде што пред банките, во маркетите, автобуските постојки а и во самите автобуси гледаме гужви, луѓе натискани едни до други.

Колку за потсетување изминатиов период слични рампи, но за дезинфекција само на автомобили, беа поставени во неколку градови во државава од кои едниот во Куманово уште првата ноќ беше украден. 

Македонија во трета фаза, Куманово, Скопје и Дебар се во четврта

Според последните податоци, објавени вчера, број на заболени со коронавирусот во Македонија изнесува 570. “Проценката на ризик на Светската здравствена организација (СЗО) на глобално ниво и на ниво на Европски Регион за понатамошно ширење на COVID-19 кажува дека ризикот е многу висок. Според категоризацијата на ризикот од СЗО, се проценува дека:

Скопје е во фаза 4 (широко-распространета трансмисија во заедницата).

Куманово е во фаза 4 (широко-распространета трансмисија во заедницата).

Останатиот дел од Република Северна Македонија е во фаза 3 (локализирана трансмисија)“, стои во анализата на податоците од страна на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), заклучно 5. април, во делот кој се однесува на проценките за понатамошно ширење на вирусот во Македонија.

Како што е познато во земјава моментално карантин е прогласен единствено во општините Дебар и Центар Жупа, на 13.03.2020 година во времетраење од најмалку 30 дена. На територијата на Македонија е прогласена вонредна состојба на 18.03.2020 година во времетраење од најмалку 30 дена.

Од вчера има дополнителни ограничување за движење на територијата на целата држава. (izvor-emagazin.mk)

МЗ: 29 новои случаи и 4 починати лица во последните 24 часа

На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус:

 Пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка од Челопек – Тетово (62г) и една пациентка од Штип (81г).

Во Куманово дома почина уште еден пациент потврден на вирусот на возраст од 53 години. Во изминатите 24 часа, регистрирани се 29 нови случаи, позитивни на коронавирусот.

По градови:

Скопје – 15,

Куманово -7,

Прилеп – 1,

Струга 3

Кочани – 3.

Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 599 лица.

Според местото на живеење, досега случаи на Ковид -19 се регистрирани во: Скопје – 254 Куманово - 128 Дебар – 49 Штип-20 Прилеп –34 Тетово – 29 Струга – 28 Велес – 10 Битола –6 Охрид –3 Кавадарци – 2 Гостивар – 4 Гевглелија – 4 Струмица – 2 Крива Паланка- 3 Радовиш -4 Крушево – 2 Кочани – 17 Во изминатото деноноќие направени се 386 теста.

Популарно