По 13 години, FIAT го запира производството на моделот Punto

Според последните информации, FIAT во скоро време нема да го претстави наследникот на моделот Punto, а производствените погони од кои 13 години излегуваше нивниот претставник во В сегментот ќе бидат прилагодени за идното производство на вториот SUV модел на Maserati.

Прекинот на производството на Punto беше најавено на почетокот на јуни, кога раководството на групацијата Fiat-Chrysler го изложи петгодишниот план во кој најмногу се споменувани новите модели на Alfa Romeo и Jeep. 

Првата генерација на Punto која се произведуваше од 1993 до 1999 година ја освои наградата "Европски автомобил на годината" во 1995 година и одлично се продаваше на пазарот ширум светот, а познатата компанија Bertone произведе 55 илјади примероци со мек покрив на расклопување. 

Втората генерација на популарната "Точка" беше претставена кон крајот на 1999 година и во продажба (како поевтина верзија) остана пет години по претставувањето на третата и последна генерација Punto, која премиерно се појави во 2005 година. До 2012 година, автомобилот го носеше името Grande Punto.

Без значајни технолошки подобрувања, Punto во последните неколку години сè повеќе заостануваше зад некои конкурентски модели, а последниот "шамар" пристигна од EuroNCAP, бидејќи според актуелните нормативи Punto во симулација на различни судари не освои ниту една ѕвездичка.

(Видео) Дали ова е доказ дека ќе може да живееме на Марс?

Европската вселенска агенција објави спектакуларна снимка од кратерот на Марс, кој би можел да овозможи наследување на луѓето и да биде извор на вода за човечката колонија ако таа се создаде на соседната планета.

Кратерот Корољев е исполнет солет и беше снимен од воздух. Неверојатното видео е мозаик на снимки од површината на кратерот снимени со висока резолуација.

Кратерот Корољев се наоѓа на северниотдел на Марс и исполнет е со мраз во текот на цела година, бидејќи има природна „замка“ која го штити мразот од топење.

Овој кратер е наречен по Сергеј Павловиќ Корољев, главен советски ракетен инжинер и конструктор на вселенски летала, кој е познат како „татко на руската вселенска технологија“.

(Видео) Се подготвува пресметка на неото: Американците го плашат рускиот Су-57!

Американската војска се надева дека Ф-22 ловците, кои имаат слични перформанси со рускиот ловец би можеле да излезат на мегдан со него.

Американскиот поручник на воздухопловните сили, Џејмс Холмс верува дека претходните верзии на Ф-22 може да се користат за обука на „црвениот баталјон“, пилоти кои се обучуваат за конфликти со руските и кинеските пилоти.

Тоа би значело овозможување на повеќе средства за правење на авиони од шестата генерација. Во моментов се работи на прототипите, но американските генерали се надеваат дека ќе можат да ја забрзаат модернизацијата на Ф-22 авионите.

Избришете ги овие апликации од вашиот телефон

Експертите во Google одлучија да  отстранат 38 злонамepни апликации од Google Play, по извештајот кој покажа дека тие ја нарушуваат приватноста.

Се работи за 38 апликации, кои ги кршат правилата за приватност и ги “бомbapдиpaaт” корисниците со непотребни реклами и ограси.

Еве го и списокот на апликациите кои Google ги избриша:

Yoroko Camera, SoluCamera, LiteBeautyCamera, BeautyCollageLite, Beauty&FiltersCamera, PhotoCollage&BeautyCamera, BeautyCameraSelfieFilter, GatyBeautyCamera, PandSelifeBeautyCamera, CatoonPhotoEditor&SelfieBeautyCamera, BenbuSelifeBeautyCamera, PinutSelifeBeautyCamera&PhotoEditor, MoodPhotoEditor&SelifeBeautyCamera, RosePhotoEditor&SelfieBeautyCamera, SelifeBeautyCamera&PhotoEditor, FogSelifeBeautyCamera, FirstSelifeBeautyCamera&PhotoEditor, VanuSelifeBeautyCamera, SunProBeautyCamera, FunnySweetBeautyCamera, LittleBeeBeautyCamera, BeautyCamera&PhotoEditorPro, GrassBeautyCamera, Ele Beauty Camera, Flower Beauty Camera, Best Selfie Beauty Camera, Orange Camera, Sunny Beauty Camera, Landy Selfie Beauty Camera, Nut Selfie Camera, Rose Photo Editor & Selfie Beauty Camera, Art Beauty Camera-2019, Elegant Beauty Cam-2019, Selfie Beauty Camera & Funny Filters, Selfie Beauty Camera Pro i Pro Selfie Beauty Camera.

Популарно