ВИДЕО: Не изусти ниту збор, а тоа што им го направи на присутните долго ќе се памети

Во Американското реално шоу „Америка има талент“ досега сме гледале многу талентирани пејачи, спортисти, акробати, танчери и слично, но често може да се забележат и магионичари со нивните несекојдневни трикови.

Но, Америка едногласно одлучи ова е најопасниот изведен трик некогаш на сцената.

Тој одби да зборува со жирито, а тоа што им го приреди ќе го паметат долго, погледнете.

Дали ви се смачи да ја гледате бањата валкана и со флеки?!

Ги имате испробано сите средства за чистење на бањата кои сте ги пронашле во маркетите, но не сте потполно задоволни со ниедно од нив? Сега може сами да направите домашни средства за совршено чиста бања, со неколку едноставни состојки кои сигурно ги имате во вашата кујна.

Ефикасно средство за чистење на купатило со киселина

Сигурно и на вас чистењето на купатилото ви е најдосадната работа низ дома. Без разлика колку го чистите, по кратко време, тврдокорните дамки од сапун и трагите од вода повторно се појавуваат. Но, постои едноставно решение. Сега може да направете домашно ефикасно средство за чистење на купатило со кое ќе заштедите пари, време, но ќе имате и совршено чисто купатило. 

Потребно ви е:

1 шолја прехранбена бела киселина

1/2 шолја детергент за миење садови

шише со распрскувач.

Во мало тенџере додајте ја алкохолната киселина и загрејте ја. Киселината мора да се загрее за подобро да се соединат состојките.

Во загреаната алкохолна киселина додајте го детергентот за миење садови и добро измешајте, а потоа добиената смеса ставете ја во шишето со распрскувач.

Со добиената смеса испрскајте добро врз валканата површина и оставете да делува околу 2 часа пред да исплакнете.

Оваа комбинација добро ги отстранува тврдокорните дамки, па дури и ‘рѓата.

Домашното ефикасно средство за чистење на купатилото може да го користите за сите делови, особено за туш батеријата, туш кабината и керамиката.

Домашно средство за чистење на купатило со сода бикарбона

Сега може да си направите домашно средство за чистење на бањата со состојки кои сигурно ги имате во домот. На овој начин, ќе помогнете во заштита на околината, а истовремено ќе заштедите и пари. Прочитајте што ви е потребно за да го направите ова домашно средство со сода бикарбона.

Потребно ви е: 

1 чаша детергент за миење садови

½ чаша сода бикарбона

Во сад ставете го детергентот за садови и додајте ја содата. Измешајте убаво за да добиете паста. Садот поклопете го со капакот и пастата користете ја по потреба.

Пастата нанесете ја врз валканата површина и оставете да делува неколку минути. Потоа пребришете ја површината и добро исплакнете.

Оваа комбинација добро ги отстранува тврдокорните дамки, па дури и ‘рѓата. Можете да ја користите за чистење на сите делови од вашето купатило, особено за туш батеријата, туш кабината и керамиката.

Природно средство за чистење на фуги

Плочките во купатилото или во кујната можете да ги чистите колку што сакате, но доколку не успеете добро да ја отстраните, целата таа нечистотија се насобира во просторите помеѓу нив, односно фугите. Сигурно се прашувате како најефикасно да ги отстраните наталожените наслаги и да имате чисти фуги? 

Потребно:

7 чаши вода

1/4 чаша киселина

1/3 чаша свежо цеден сок од лимон

1/2 чаша сода бикарбона

шише со распрскувач

четка за отстранување на нежистотии.

Измешајте ги сите состојки во кофа, а потоа за најлесно распрскување дел од течноста турете во шише со распрскувач.

Испрскајте убаво на местата каде сакате да ги чистите валканите фуги, а потоа со помош на мала четка (може да користите и четка за заби) и добро исчеткајте ги.

На крај, исплакнете со топла вода или пребришете со сува крпа, а резултатите треба да бидат видливи веднаш.

МАКСИМАЛНО ОСВЕЖУВА - Исецкана лубеница измешајте со една билка и ќе ве разлади за секунда

Нема ништо подобро од лубеница на лето, а напитокот од неа ќе ни ги олесни жешките денови. Се што ви е потрено е лубеница и малку нане и добивате пијалок кој сигурно ќе ве освежи. 

Потребни состојки ви се;

150 грама лубеница на коцки, без семки

6 гранчиња нане

5 чаши вода со мраз

Исецката лубеница ставете ја во бокал. Малку здробете ги листовите нане за да пуштат арома, па измешајте ги со лубеница. Потоа во бокал ставете ја водата со мраз и оставете да стои во фрижидер најмалку 2 часа пред конзумирањето.

Што е сега ова, европска земја се откажа од носење маски?

Владата во Холандија соопшти дека нема да им препорача на граѓаните да носат заштитни маски за да се забави ширењето на вирусот затоа што нивната ефикасност не била докажана.

Наместо тоа, владата ќе побара од граѓаните подобро да ги почитуваат мерките на социјална дистанца, зашто бројот на заболени е во пораст неделава.

Министерката за здравје Тамара ван Арк кажа дека не е докажана ефикасноста на маските, иако сите препорачуваат да се користат.

„Затоа што од медицинска перспектива не е докажана ефикасноста на маската, кабинетот реши дека не постојат обврски за ноење на маски“, кажа таа во средата, по анализата на извештаите на Институтот за јавно здравје.

Популарно