ФОТО: На плоштад во Тел Авив се појави статуа со која се исмева контроверзната министерка за култура

Израелскиот уметник Итај Залаит на еден од големите плоштади во Тел Авив постави статуа, исмевајќи се со контроверзната министерка за култура Мири Регев, пренесува АП.

Тој ја прикажа министерката во бел фустан како гледа во огледало. Поставувањето на статуата дојде во момент кога Регев се обиде да "успори" закон, барајќи лојалност во културата.  

Имено, уметниците ја нападнале за обид за цензурирање на уметничкото изразување.

Градското собрание на Тел Авив соопшти дека го почитува протестот, но нареди статуата да биде отстранета, бидејќи е поставена без дозвола.

Фото: И старлетите имаат целулит

Фановите упатија „молба“ до Ким Кардашијан да престане да користи фотошоп кој често не и оди од рака,После тоа  Ким  објави фотографија па се чини дека малку заборавила на фотошоп.

Иако важи за „Фотошоп кралица“ овој пат таа објави фотографија од нејзината теретана каде што е во минијатурно бикини, големи патики и целулит во преден план.

Изгледа малку и удрила изолацијата во глава па старлетата решила да покаже дека и таа има недостатоци и дека не е се така совршено.

Фото: Игра во втора лига меѓутоа има стадион за

ФК Беласица од Струмица своите домашни натпревари ги игра на стадионот “Благој Истатов”, кој од неодамна има ново руво.

Навистина за почит и воодушевување се фотографиите кои се објавени на клубската Фејсбук фан страна.

Ова е вистинска реткост во сивилото во кое се наоѓа македонскиот клубски фудбал- РЕСПЕКТ.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Inside the stadium 🏟👌 . . #napredplavi #fcbelasica #фкбеласица #беласицољубовмоја #blagojistatov

A post shared by FK Belasica (@fkbelasica.official) on

Зоолошката градина од утре повторно отворена за посетители

Посетителите од утре повторно ќе можат да се дружат и да уживаат со животните во Зоолошката градина во Скопје.

Зоолошка градина Скопје ќе биде отворена од утре од 9:00 часот, но поради ситуацијата со Ковид-19 има нов протокол за движење и придржување кон мерките.

Посетителите при влез во Зоо Скопје ќе треба да носат маска или марама, ред ќе се чека на

дистанца од 1,5 м кое е уредно обележано. Строго е забрането хранење и доближување до животните. Отпадоците мора да се фрлаат во корпите. Не смее да се употребуваат летниковците и детските игралишта. Низ зоолошката градина, посетителите ќе мора да држат дистанца од другите посетители.

Од скопската зоолошка градина информираат дека бројот на посетители ќе биде ограничен, за во одреден момент да не се создава поголема гужва низ градината.

Јавното здравје е пред се и затоа сите заедно да се придржуваме кон мерките.

Популарно