Во оваа земја најдоа решение за загадувањето

Шенжен eден од најголемите кинески градови , стигна до 99 % покриеност на такси службата со електрични возила.

Градот во јужниот дел на Кина објави дека од 21 689 такси возила во градот, речиси сите на електричен погон. Минатата година во градто возеле само 7 500 такси возила на бензин , но годинава тој број е намален на само неколку. Овој милионски град со 12,5 милиони жители е втор по ред во светот , а најголем , каде е остварен ваков напредок.

Така , градот Таиџуан на северот на Кина , кој брои 4,3 милиони жители уште во 2016 имаше исклучиво такси возила на електричен погон.

Се смета дека над 20.000 такси возила на електричен погон ќе ја намалат емисијата на јаглеродни соедниненија за 850.000 тони годишно.

Во градот има и околу 20.000 пунктови за бесплатно полнење на такси возилата.

Внимавајте каде го оставате мобилниот, еве зошто

Сите го оставаме мобилниот онаму каде што ни е згодно. Но треба да внимаваме кое место ќе го одбереме. Еве каде не треба да го оставате:

Во џебот

Иако е многу удобно и тоа го правиме сите, носењето телефон во задниот џеб од панталоните не се препорачува бидејќи телефоните имаат екрани на допир. Ако често чувствувате болка во стомакот и нозете, тоа може да се должи на носење на вашиот телефон во џеб. Исто така можете лесно да го заборавите и да го скршите или изгубите.

На кожата

Не држете го вашиот мобилен телефон близу до кожата, бидејќи бактериите на екранот се префрлаат на лицето и можат да бидат причина за појава на акни или други заболувања на кожата. Покрај тоа, електромагнетното зрачење станува посилно. Кога разговарате на телефон, оставете најмалку 0,5 до 1,5 сантиметар помеѓу уредот и кожата.

На жешки места

Високите температури се исто така штетни за електрониката. Не се препорачува да го оставите вашиот телефон во автомобил или на плажа каде што е изложена на сонце или некој извор на топлина.

Под перницата

Не го чувајте телефонот под перницата. Ако добивате чести известувања во текот на ноќта и екранот се пали, тоа има негативен ефект врз производството на мелатонин и доведува до проблеми со спиењето. Исто така, имало случаи на експлозија на телефон и пожар. Покривањето на телефонот со перница ги зголемува шансите за прегревање и пожар, особено кога го полните. Подобро е да го ставите на полнач подалеку од себе, од вашиот кревет и од други луѓе, а по можност не преку ноќ.

На полначот

Не, полнењето на вашиот телефон не му штети директно на вашето здравје, но подобро е да не го полните вашиот мобилен преку ноќ, бидејќи тоа може да го скрати работниот век на батеријата.

На ладни места

Ако е ладно надвор и температурата се спушти под нулата, внимавајте на вашиот телефон и не оставајте го надвор или пак во автомобил долго време.

Температурната разлика е многу штетна за уредите, бидејќи кондензацијата се јавува кога ќе ја вратите на топло место, што може да доведе до дефект. Добро е да го заштитите вашиот телефон со маска.

Facebook им пласирал реклами за коцкање и алкохол на 2 милиони малолетни лица

Facebook им пласирал реклами за коцкање и алкохол на 2 милиони малолетни лица откако алгоритамот направил грешка, пишува „Дејли Мејл“.

Facebook таргетирал стотици илјади деца како „заинтересирани“ за реклами за коцкање и алкохол, откри заедничката истрага на „Гардијан“ и Данската радиодифузна корпорација. Ваквите активности ја прекршуваат не само политиката на Фејсбук, туку и законите направени да ги заштитат децата од реклами поврзани со недозволена соржина.

Алатките за рекламирање на социјалната мрежа откриваат дека 740.000 деца на возраст под 18 години се таргетирани како заинтересирани за коцкање, вклучувајќи 130.000 во Велика Британија. Околу 940.000 малолетни лица - од кои 150.000 се британски - се таргетирани како заинтересирани за алкохолни пијалоци. Овие „интереси“ автоматски се генерираат од Фејсбук, врз основа на она што го научил алгоритамот за корисникот со набудување на неговите активности на социјалната мрежа. Маркетерите потоа можат да ги таргетираат со конкретно насочување на рекламни пораки врз основа на овие "интереси". Од Facebook изјавија дека не дозволуваат рекламирање на алкохол на малолетни лица и дека ја блокираат оваа активност веднаш штом ја откријат.

Facebook има дизајнирано алгоритам за полесно таргетирање во рекламирањето но совтверот е очигледно далеку од совршен. Алгоритмите дизајнирани да ги уништат рекламите што ги кршат нејзините правила и оние што се создадени за да ја филтрираат недозволената содржина, честопати се случува да погрешат. Во вакви ситоации Facebook очекува од корисниците да ја пријават ваквата содржина. Проблемот е во тоа што додека некој корисник ја пријави за Facebook да ја одстрани, голема е веројатноста дека веќе ќе биде видена од милиони малолетни корисници.

Парализиран французин со овој уред ќе може да оди

30 годишен жител од Франција  кој бил подолго време  парализиран,  со помош на  овој уред  ќе   може да оди. Тиболт,  изјавил дека сега се чувствува како „прв човек на Месечината“ со давањето на на првите чекори во овој наменски костим. Роботскиот костим, таканаречен егзоскелет, се уште е во фаза на развој. Сепак, научниците моментално го тестираат со него, кој функционира со помош на команди од мозокот на парализиран"

Целата статија може да ја прочитата тука

Популарно