Популарната пеачка на никој не му останува должна

Поради  објавеното „порно“ видео на Дара Бубамара се огласи Сека Алексиќ, експресно возврати Дара Буба Мара.

ИакоСека не ја прозва директно својата колешка, но се претпоставува дека пораката била наменета токму за нејзе.

-Поединци да се изгаснат од социјалните мрежи, напиша Сека.

Меѓутоа, реакцијата на Бубамара била многу пожестока. Таа исто така коментарот не го насочи директно кон Сека Алексиќ, но се верува дека пораката се однесувала токму за нејзе.

-Дебела, дудлај го тој клип и ќути, напиша Дара БУбамара.

Зошто таа отекува?

Неодамна списанието Woman's Health објави статија во која се обидува да одговори на прашањето зошто доаѓа од отекувањето на вагината. Иако постојат некои физиолошки, нормални причини зошто се појавува овој феномен, постојат некои патолошки кои можат да го нарушат квалитетот на интимниот живот.

Се покажа дека постојат неколку причини за создавање на оток на и околу женскиот сексуален орган, а подолу се можните „виновници“ за оваа состојба. 

Груб секс

Речиси секој пат кога треба да имате сексуален однос, твојата вулва и вагина почнуваат да се "надувуваат" поради доотокот на крв во гениталниот регион и ова е физиолошки феномен. Меѓутоа, ако забележите други симптоми, како што е формирањето на тенки парчиња околу вагиналниот отвор, ова може да значи речиси оток, главно поради грубиот секс. Ако е така, можеби ќе доживеете некое крварење или ќе откриете дека оваа област е малку црна или сина. 

Алергиска реакција

По понатамошно разгледување, може да забележите дека вашата црвена, отечена вагина има осип. Тоа е многу можно дека вашата вагина има алергиска реакција или дека е премногу чувствителни на некои производи, како што тоа обично латекс кондоми, па дури и на сперма. Ова е ретка алергиска реакција на  протеини кои се наоѓаат во спермата,  и која може да предизвика црвенило, оток, болка, чешање и печење во пределот на гениталиите. 

Габични инфекции

предизвикани од прекумерен раст на  Candida, која е природно се наоѓаат во вагината, вагинална габична инфекција е најдобро позната по својот вообичаен симптом, но тоа е екстремен чешање во и околу вагиналниот отвор.

Други симптоми вклучуваат болка при мокрењето или за време на сексот, црвенило и оток, што, според експертите, може да направи да изгледа како вагината е „здебелена“, и може да дојде до појава  на осипување. 

Бактериска вагиноза

Оваа состојба се јавува во време кога  во вагината има премногу одредени бактерии. Иако симптомите се слични габични инфекции, како што се болка, чешање, пецкање, гори и оток, обично бактериска вагиноза предизвикува појава на „слуз“ која има многу непријатен мирис. 

Сува  вагина

Сексот кога се соочувате со сувост "таму долу" предизвикува  црвенило на вагината, и оток. Овој проблем може да биде резултат на несоодветни предигра, но ниско ниво на естроген заради  менопауза, перименопауза, или земање на контрацепција. 

Сексуално преносливи болести

Одредени сексуално преносливи болести,според лекарите, предизвикуваат "воспаление на ткивото", како што се кламидија и трихомонијаза, може да предизвикаат отекување на вагината. Иако кламидија често не предизвикува никакви симптоми, трихомонијаза е често придружена со црвеникава, потечени вулва, кој исто така може да доведе до крварење после секс, иритација и појава на непријатна миризба. 

Целулитис

Целулитис е бактериска инфекција на кожата и поткожното ткиво, што може да предизвика кожата да стане потечена, црвена, или чувствителни на било кој тип на контакт. Целулитис може да се случи кога, на пример, бактерија која природно живее на вашата кожа влегува преку оштетување на вашиот кожен слој, со што се предизвикува инфекција на кожата. 

Бременост

Благодарение на сите хормонални промени кои се јавуваат кога очекувате бебе, вашето тело почнува да се „надувува“ на различни места - вклучувајќи ја вагината. За време на бременоста, протокот на крв и притисокот од матката се зголемуваат, што може да предизвика зголемување на вагината.

Тие се „непријатели “ на рамниот стомак

Ако имате намера да се ослободите од маснотиите на стомакот, постојат многу здрави намирници кои би требало да бидат на вашиот список за пазарење.

Сепак потребно  е да внимавате – имено, постојат “подли” намирници кои наизглед изгледаат здраво, но можат да ги зголемат масните наслаги на стомакот, а еве кои се тие: 

Житни плочки

Житните плочки не се здрава замена за вистинските чоколадни плочки. Англиските научници откриле дека т.н. енергетски плочки имаат лоши прехранбени вредности. Тие често содржат многу шеќери, па затоа треба да внимавате кога ги купувате истите

Овошни сокови

Кај овошните сокови постои круцијална разлика помеѓу куповните и оние свежо исцедените сокови. Додека свежо цедените сокови содржат само овошни шеќери, куповните сокови содржат и дополнителен шеќер.

Сол

Солта речиси секогаш се грижи за вистинскиот вкус на јадењата, но бидете внимателни! Преголемата количина на сол го зголемува крвниот притисок и предизвикува таложење на вода кое може да резултира со неколку килограми плус на вагата. Затоа, избегнувајте многу солени јадења и особено одбегнувајте ги готовите јадења кои содржат најмногу сол.

Јогурт

Тука станува збор за различните овошни и полномасни јогурти кои можат да се најдат во секоја продавница. Тие содржат голема количина на индустриски шеќер, а поради високиот удел на лактоза може да предизвикаат надуеност и проблеми со дигестивниот тракт. Консумирајте незасладен природен јогурт или варијанта без лактоза.

Таа дојде до топ форма со анти дијета

Речиси секоја диета бара броење на калории, но за една  девојка како успешен  се покажа сосема спротивен метод. 30-годишниот Madalin Đorđeta Frodsem решил да ја  проба т.н. анти дијета и престанала да ги брои калориите.

"Се сеќавам кога ги гледав трансформациите на други жени, и му  ги покажував фотографиите на мојот тренер, ги анализирав нивните тела и се прашував кога јас ќе изгледам така. Пробав сè променив  тежина, броев калориите, ги намалив дозите, но сè уште немаше успех ", изјави таа ".

Со текот на времето, таа се свртела кон поинаков пристап. Таа повеќе не се грижела за калориите, но продолжи да работи напорно. Ако не можеше да оди во сала, таа ќе ги завршеше вежбите дома. Целото искуството веќе не беше стресно.

"Решив да не се фокусирам на одредени делови од телото, туку на целото тело", објаснува таа.

Дури и денес,  го следи принципот на таканареченото интуитивна дијета, според кое "храната е повеќе од гориво, но не емоционална утеха кога сме осамени или лошо располжени."

"Не бројам калории, сега сум во Италија и јадам свежо овошје, а за појадок пијам кафе со колачиња ", рече таа.

За ручек можете да јадете вегетаријански коктели, да вечерате  пица со сирење и салата, и не пропуштајте сладолед за десерт.

"Јас не јс сметам диетата ефикасна. Повеќе од 80 проценти од луѓето кои сакаат да изгубат телесната тежина, на крајот ја обновуваат тежината, без оглед на програмата што следува ", рече Австралијанката, кој ја следат повеќе од еден милион луѓе на Инстаграм.

Се надеваме дека луѓето ќе почнат да вежбаат, за да уживаат во тоа.

"Повеќето се стремат кон губење на тежината и затоа се не се забавуваат. Истражувањата покажаа дека ова не е долгорочен план за одржлив развој. Неопходно е да се промени начинот на размислување, што е најтешкиот дел. Луѓето треба да ги сфатат здравствените придобивки од вежбањето ", изјави Фродсем.

Популарно