Внимавајте оваа апликација „може да ве изгори“

Изминатиов период милиони корисници ја инспалираа лажната апликација на „Самсунг“ која ја најдоа на „плеј стор“.

Updates for Samsung – Android Update Versions  била превземена од повеќе од 10 милиони корисници ширум светот, но наместо апдејт, на телефоните била инсталирана апликација која ги пренасочува корисниците кон интернет страница на која се бара наплаќање за преземањето на софтверот.

Да потсетиме, произведувачите на паметни телефони бесплатно ги ажурираат оперативните системи на своите корисници, па затоа не е јасно како е можно толкав број на луѓе да ја инсталираат оваа апликација.

Од „гугл“ во меѓувреме реагираа и ја отстранија апликацијата од „плеј стор“ , но не се знае колкав број на корисници наседнале на измамата и ви напишале своите лични податоци и податоците од својата картичка за „да го добијат новиот софтвер“.

Поради ваквите случаи, безбедносните експерти ги предупредуваат корисниците неколку пати да проверат кој ја поставил апликацијата на Play Store, да ги прочитаат коментарите, или да побараат на интернет повеќе информации околу апликацијата.

22-минутен се.с од популарната серија објавен на „Por..ub“

Продуцентите на серијата „Normal People“ морале да побараат од Pornhub да ги отстранат сцените од серијата. После нивната интервенција 'жешкото' видео е отстрането.

Минатата недела, некој на Pornhub вчитал 22-минутен секс од серијата, пренесува „Variety“.

„Разочарани сме што некој ги искористил сцените од серијата на тој начин. Освен што е прекршување на авторски права, уште полошо е непочитувањето кон актерите и креативниот тим на серијата“, порачал извршниот продуцент Ед Гини.

„Ги преземавме неопходните мерки за видеото веднаш да се отстрани од таа платформа“, додал тој.

Потпретседателот на Pornhub, Кори Прис, тврди дека видеото веднаш го отстраниле од нивната страница.

„Pornhub се придржува до законот. Ги почитуваме авторските права и штом сфативме дека таква снимка е објавена кај нас, веднаш ја отстранивме“, додал тој.

Серијата која се емитува на „BBC“, минатата недела се најде во центарот на вниманието на медиумите, поради 41-минутниот експлицитен секс, а гледачите тврдат дека е навистина реален.

Видео : Срната доби помош од *****

Неверојатно видео на кое огромен питон дави срна, кружи на социјалните мрежи. Видеото настанало пред неколку денови во Тајланд, а срната добила неочекувана помош.

Сето тоа било снимено од автомобил во отворената зоолошка градина „Као кеов“ во округот Шри Рача, во покраината Конбури на истокот од Тајланд.

Штом ја воочил оваа неверојатна сцена, возачот изглегол од автомобилот и го избркал питонот од својот плен.

Снимката предизвикала поделени реакции. Едни од луѓето кои што ја виделе тврдат дека и тие би ѝ помогнале на срната, други велат дека е подобро да не се мешаат во природата, наведувајќи дека на тој начин змиите се прехрануваат и опстануваат.

Отворената зоолошка градина Као Кеов покрива површина од речиси 2.000 хектари и содржи над 8.000 животни со 300 различни видови.

Погледнете го видеото:

Фото: Опери.ан познатиот музичар

Популарниот хрватски виолончелист Стјепан Хаусер и членот на дуото 2Cellos ги изненади своите следбеници на  социјалните мрежи со веста дека коленото му е оперирано вчера.

Иако немаше индикации дека овој светски познат уметник имаше здравствени проблеми, се чини дека изминатиот период наиде на одредени потешкотии. Тој рече дека операцијата е успешно завршена.

Само што имав операција на коленото и сè мина добро. Се надевам дека ќе закрепнам брзо за да можам да играм бос повторно за вас што е можно поскоро", изјави Хаузер пред фановите на Инстаграм.

Патем, Хаусер настапи неодамна сам во својата родна Пула пред операцијата, без публика, бидејќи концертот се одржуваше за време на пандемијата со коронавирусот. Веќе во првите минути од настапот на Хаусер, концертот го следеа десетици илјади гледачи од целиот свет.

„Во овие тешки времиња човечкиот дух ја покажа сета своја сила. Го најдовме кај луѓето што нè опкружуваат секој ден, а чија извонредна работа спасува животи, кај работниците кои се во првите редови и во сите нас кои штотуку останавме дома. принудени да се разделиме, ние останавме заедно. Ајде да останеме заедно додека го одржуваме „безбедното растојание“  и да најдеме надеж во нашата хуманост “, напиша Хаусер.

Популарно