Дали вашиот партнер „ви одговара“?

Вие конечно запознавте нова личност-партнер, добро се согласувате и ви се чини дека иднината ќе ви биде добра. Меѓутоа  дали и вашиот сексуален живот ќе биде подеднакво кавлитетен и возбудлив и уште една дилема – дали ќе остане таков?

Љубовта не се случува на прв поглед и може да помине некое време додека не стигнете до фазата на длабока врска што ве исполнува.

Дали има можност да препознаете дали си одговарате  со партнерот и во сексуална смисла?

Најчесто, одговорот е: кога ве возбудуваат исти нешта. Ако и двајцата сметате дека нешто е секси или еротско, тоа е еден од знаците дека се движите кон интимност и сексуална компатибилност.

Најпрво, одговорете искрено на овој мал квиз на психотерапевтката Стејси Кајзер:

Дали сте среќни и се смеете кога сте со таа личност?

Кога не сте заедно, дали се радувате на вашата следна средба?

Кога ќе се бакнете, дали чувствувате моментна физичка енергија и возбуда?

Дали сте подготвени да жртвувате спиење или незавршување на работа или обврска за да поминете повеќе време со оваа личност?

Дали при физички контакт со оваа личност, макар и само држење за рака, секогаш сакате повеќе?

Ако одговоривте позитивно и без колебање на повеќето од овие прашања, вашата врска ќе се разгори и ќе пламти уште долго, долго време, вели Кајзер.

Сексуалната компатибилност се потпира на едноставна хемија меѓу две личности, вели доктор Израел Хелфанд. Повеќето луѓе кои се во успешни, долги и здрави сексуални врски велат дека едноставно го сакаат чувството што им го предизвикува другиот, нивниот мирис, па дури и вкус.

Без оваа магнетна привлечност и желба за физичко присуство на другата личност, сексуалната компатибилност е само задоволителна.

Независно од тоа дали само што сте ја запознале вашата „сродна душа“ или таа личност ја познавате со години, не заборавајте дека комуниакцијата е неопходна за одржување на здравата врска, вклучувајќи ја и сексуалната.

Денес е полесно да се впуштите во сексуални авантури, отколку навистина да разговарате за сексот.

Двојките кои не можат да разговараат отворено треба да размислат за квалитетот на нивниот сексуален живот и што можат да преземат во врска со тоа

Брена нема „насит“

Пред некој месец Брена доби внуче од синот Филип и Александра, меѓутоа тоа не и е доволно на Брена. Таа му поставила ултиматум на синот Стефан.  Имено, Стефан неодамна си купил свој стан и решил да живее во свој дом, сам. Е токму отплаќањето на ратите за станот ја инспирирале Брена да му постави ултиматум. 

„Неодамна му рече дека му е подобро да се ожени и да направи дете ако сака да му помогне околу исплатата на кредитот за станот. Што се вели го уцени, но Стефан не се змаорува многу со тоа  затоа што знае дека Брена само се шегува со неа“, открил извор близок до семејството Живојиновиќ.

Фејсбук „паѓа“ ама не во сите земји

Денеска повторно корисниците на социјалната мрежа Фејсбук имаа сериозни потешкотии во користењето на оваа апликација.

Според податоците нашата земја е  меѓу земјите кои беа „зафатени“  од проблемот и дел од корисниците воопшто не можат да пристапат на своите профили.

Од специјалните сервиси кои ги следат процесите на интернет може да се види дека Фејсбук има блокада во Југоисточна Европа, Ирак, Иран, Либан, Сирија и други земји на Блискиот Исток.

Од регионот на поранешна Југославија само Словенија е поштедена од сериозни проблеми на социјалната мрежа.

Атрактивната пеачка ги „заведува“ Црногорците

Младата пеачка Едита Арадиновиќ има многу настапи на приморјето оваа година, а после последниот работен ден минатиот викенд  најде време со пријателите да ужива во убавините на Црна Гора.

Папараците  ја „фатиле“ Едита во Будва додека одела на ручек во Стариот град, и буквално сите погледи на минувачите биле свртено кон неа. Таа се шетала облечена само во горниот дел на костим за капење, која ги истакнувал нејзините атрибути,  таа исто така носела кратки секси шорцеви. Очигледно е дека пејачката во изминатиот период  „работела“ на нејзиното тело, па во текот на летото таа одлучи да  покаже што има. Додека атрактивната  Едита  го експонирала  своето секси тело, во кафуле во која најголем дел од посетителите биле Црногорци имало коментари "Погледни ја малата колку  е добро". Пејачот  се насмевнала и покажала дека комплиментите воопшто не и пречат.

На пат кон својот  автомобил група девојчиња што ја следеле одлучиле да и пријдат на пејачката, па побарале слика и автограм, и таа, се разбира, им излезгла во пресрет, се фотографирала со нив и разговарала.

Инаку, таа беше со  пријателки и мистериозен човек со неа, кој за првпат беше фотографиран со пејачката. Едита неодамна изјави дека нема партнер, но никој не знае кое е  мажот со кого таа  била на ручек и го поминал целиот ден. Тој не се одвои од неа за време на прошетката, во еден момент тие се вклучиле во живо на Инстаграм, а атрактивната пејачка не ја „симнала“ насмевката од нејзиното лице додека се снимале со нејзиното друштво. Таа не сакаше да одговори на прашањата од социјалните мрежи за мистериозниот човек, па на  фановите им остана дилемата за тоа кој е всушност мистериозниот маж. Друштвото заминало на забава со автомобил, и останува времето да покаже дали  атрактивната пеачка има нова љубов.

Популарно