Конзумирајте почесто риба

Според едно истражување од страна на лекарите кои го воделе ова истражување  било потврдено дека консумирањето риба е многу здраво за организмот и дека придонесува за намалување на канцерогените клетки.

Конзумирањето на само една порција риба три пати неделно или почесто го намалува ризикот од развој на рак на цревата, покажуваат резултатите од најновото истражување на Британските научници кои сметаат дека таквиот тренд треба да се поттикнува во склоп на здравата исхрана.

Научниците од универзитетот Оксфорд и од Меѓународната агенција за истражување на карцином (IARC) ги истражиле прехранбените навики на 476.160 лица кои пополниле прашалници за тоа колку често јадат одреден вид на храна, пишува “Independent”.Анкетата опфаќала и прашања за консумирањето риба, а резултатите покажале дека внесот на 360 гр. било каква риба, три пати неделно, ја намалува опасноста од развој на рак на цревата за 12 отсто во однос на консумирањето на 60 гр. дневно. Исто е и кај лицата кои неделно јадат околу 125 гр. масна риба како лосос – евидентиран е 10 отсто помал ризик од развој на рак на цревата.

Истражувачите напоменуваат дека резултатите од студијата, која е објавена во магазинот “Clinical Gastroenterology and Hepatology” не се однесуваат на школки.

Лекарите кои го воделе ова истражување потврдиле дека консумирањето риба е многу здраво за организмот и дека придонесува за намалување на канцерогените клетки. Тие истакнуваат дека биолошките причини за ваквото делување на рибата не се целосно познати, но и дека според една теорија, специфичните масни киселини познати како омега-3 се заслужни за спречување на развој на рак на цревата.

Едноставните промени во начинот на живот можат да бидат многу корисни. Многу е важно во исхраната да се вклучат интегрални житарици, храна богта со влакна и риба, да се води грижа за здравата телесна тежина, умерено да се вежба, да се избегнуваат преработените масни производи и да се ограничи внесот на црвеното месо во организмот.

Телото праќа сигнали месец пред да се случи

Иако многумина мислат поинаку, срцевиот удар ретко се случува од ведро небо. Поточно, телото се обидува да не предупреди со денови порано, со недели па дури и со месеци, пред самиот удар, иако ретко ги препознаваме знаците.

Непријатно чувство во градниот кош е еден знак. Кај поголемиот дел од случаите на срцев удар, нападот започнува со непријатно чувство во градниот кош и истото трае малку подолго од неколку секунди или се повторува неколку пати. Пациентите чувствуваат голем притисок и болка. 

Непријатно чувство во горниот дел од телото, како болка и непријатно чувство и во едната или кај двете раце, грбот, вратот, вилицата и желудникот. Болката во грбот и во вилицата почесто се јавуваат кај жените.  Задишаност, вртоглавица и мачнина се исто така знак.

Погледнете што ги уништува вишокот маснотии на стомакот

За жал, најтешко е да ги елиминирате мастите во пределот на абдоменот. Мастите воглавно се наоѓаат во оваа зона.

Стомачните маснотии влијаат на физичкиот изглед, но прекумерното насобирање масти може да предизвика и бројни болести.

За среќа, секогаш можеме да се потпреме на природните лекови, а овој рецепт со сливи ќе ви помогне да ги отстраните маснотиите.

Состојки: 100 гр сливи; 1 л прочистена вода

Начин на подготовка:

Ставете сливи и вода во херметичко шише. Оставете да отстои во фрижидер, а потоа процедете и магичниот лек е готов.

Пијте по една чаша од овој домашен лек секое утро на празен стомак и брзо ќе ги забележите резултатите.

Како до чиста и здрава кожа?

Куркумата е билка која потекнува од семејството на ѓумбирот. Но, нејзините бројни лековити својства сè уште не се целосно откриени и една од најлековитите и најдрагоцени зачини на светот. Куркумата помага при разни кожни заболувања, ја ублажува воспалената кожа, ја намалува хиперпигментацијата, му дава здрав сјај на лицето и се бори против слободните радикали.

Пилингот од куркума е одличен за кожата бидејќи длабински ја чисти, успешно ги отстранува сите мртви клетки и другите нечистотии од површината на кожата, ја поттикнува циркулацијата и го спречува настанувањето на акни.

По редовното користење на овој пилинг ќе забележите одлични резултати. Имајте на ум дека сè што ставате на вашата кожа продира во вашиот крвоток за само 20 минути, па затоа е подобро да користите само природна козметика.

Пилинг од куркума

Потребни состојки:

• ½ лажичка куркума

• ½ лажичка брашно (јачменово, ‘ржано…)

• неколку капки вода или хидролат

Припрема и употреба:

Припремете ја смесата непосредно пред употребата. Измешајте го правот од куркумата заедно со брашното и додадете неколку капки вода за да добиете хомогена смеса. Со кружни движења вмасирајте го пилингот на лицето, вратот и деколтето, а потоа измијте со млака вода.

Напомена: куркумата има силна жолта боја па затоа е потребно добро да го измиете лицето со цел да ја избегнете појавата на жолти дамки.

Популарно