Обратете внимание на еден дел од телото, тој покажува колку долго ќе живеете

Бројот на забите кој некој ги загубил може да предвиди колку долго ќе живеете. Но, исто така, укажува и на болест која некој може да ја има или е подложен на истата.

Луѓето кои ги имаат своите заби до 74 години, може да доживеат и 100 години, покажа најновото истражување на оваа тема.

Оние кои до 65 години изгубиле пет или повеќе заби веројатно ќе патат од озбилни здравствени проблеми, како кардиоваскуларни болести, дијабетис и остеопороза.

Нормално, сето ова е поврзано со квалитетот на животот на поединецот и социоекономскиот статус, но и стресот пред се.

-Луѓето можат да загубат заб после стресен и трауматичен период, поради лоша орална хигиена, како и разни болести. Сето тоа може да биде поврзано со болести на срцето или дијабетис,- истакна доктор Нигел Картер за „Сан“.

-Ова истражување всушност покажува дека губењето заби е показател за лош квалитет на некој дел од човечкиот живот и има поголем ризик за здравствени проблеми,- додава Картер.

Стручњаците сметаат дека е неопходно да и наутро и навечер да се чистат забите, со паста со флуорид, како и намалување на користење на шеќер.

Нaучниците утврдија кога исчезне вирусот!

Според најновите истражувања (математичката анализа на Националната лабораторија во Лос Аламос.) секој човек кој е инфициран од коронавирусот обично ја пренесува заразата на други 5.7 луѓе.

Таа бројка е двојно поголема од онаа што Светската здтавствена организација ја објави во февруари годинава, пренесува „Bloomberg“.

Со оглед на тоа што податоците сега се однесуваат само на епидемијата со ковид-19, истражувачите посочуваат дека пандемијата ќе биде тешко да се контролира на начинот кој го применуваат одредени држави во светот.

Како што прикажала студијата, за да се уништи вирусот, дури 82 отсто од светската популација би морала да стекне имунитет преку вакцинирање или преку прележување на заразата, наведува експертскиот тим од Лос Аламос.

Потопете ги овошјето и зеленчукот во овој раствор пред да ги конзумирете

Доколку се прашувавте како да ги миете овошјето и зеленчукот и да ви е мирна душата еве го одговорот.

Пестицидите, прашината, загадувањето на воздухот и песокот од Сахара се доволни причини овошјето и зеленчукот добро да ги измиете. Но, пандемијата на коронавирусот само дополнително треба да ве стимулира во оваа работа да вложите малку повеќе труд и време.

Постојат многу нејасни нешта околку тоа дали, колку и како треба да постапуваме со намирниците кои овие денови од маркетите ги внесуваме во домот. Кога не измачува стравот дали и на кој начин можеме да си го донесеме вирусот дома, не е тешко да претераме, но секако не смееме и да се однесуваме неодговорно.

Експертите советуваат дека најдобро е прво свежите намирници, како овошјето и зеленчукот да ги измиете го голем млаз ладна вода. За да бидете посигурни, по миењето намирниците оставете ги половина час во раствор од два литри вода и една ипол лажица сода бикарбона, а потоа уште еднаш детално измијте ги со млаз вода. Тоа особено важи за марулата, младиот лук и кромид, ротквиците, магдоносот и сл.

Друго нешто што е потребно да го направите со цел дополнително да се заштитите е секоја намирница во амбалажа да ја пребришете со крпа натопена во седумдесет-процентен алкохол.

Дезинфицирајте го и ладилникот, одржувајте почесто хигиена во домот, особено во кујната и складишните простории во кои носите производи од надвор.

Европската агенција за безбедност на храна официјално потврди дека нема докази за ширење на коронавирусот преку храната, но предупреди хигиената при ракувањето со намирниците да биде на високо ниво.

Маските ќе мора да ги носиме до почетокот на летото

Лекарите предупредуваат дека стишувањето на корона вирусот нема да значи автоматските и намалувањето на заштитата од заразата, која ќе демне и натаму.

Една од тие мерки е и заштитната маска за која докторите велат дека ќе мора да се носи до почетокот на летото и топлите денови.

Носењето на маски ќе биде неопходно додека не влеземе во потопли денови, кога се очекува вирусор да исчезне. Постојат и песимиситчки прогнози дека и ракувањето ќе треба да се избегнува но ја во тоа не верувам-вели српскиот доктор Бранимир Несторовиќ.

извор: republika.mk

Популарно