ВИДЕО: Што остана од Ресторанот на Албанецот кој скокна на хауба на туристи од Шпанија?

Шпанските туристи кои беа нaпaднaти од угостител во Албанија сега имаат добра причина да се вратат и другпат. Освен што добија извинување и цвеќе од албанскиот министер за туризам, извинување и ветување дека угостителот ќе биде казнет добија и од албанскиот премиер Еди Рама. Тоа и се случи.

Хорор сцената, како извадена од филмот „Терминатор“, се случи откако шпанскиот бизнисмен Еугенио Галдон и неговото семејство, во придружба на локален возач и туристички водич, ручале во ресторан на плажата Порто Палермо на југот на Албанија. Според една верзија, туристите наводно биле незадоволни и упатиле забелешки за услугата. Според верзијата на сопственикот на ресторанот, тие не ја платиле сметката. Како и да е, исходот потоа е познат, бидејќи шпанските туристи целиот настан го снимиле на камера; Албанскиот угостител, 51-годишниот Михаљ Кокедима, скокнал на хаубата на возилото и така се возел цели 3 километри, без престан удирајќи по ветробранското стакло со тyпаници, во обид да го скрши и да ги докачи луѓето во возилото. Во тоа не го спречиле ниту кpвавите раце, ниту паничните извици и молби од страна на иcплашените туристи (видеото е на крајот од текстот).

Назад на казната… Во меѓувреме, албанските власти утврдија дека сопственикот на ресторанот утврдиле дека објектот е изграден без потребните дозволи, како и дека три години не платил данок. Како резултат, по наредба на властите и со полициско присуство, објектот на Кокедима (кој во меѓувреме е уапсен) за експресно кратко време беше срушен до темел. Властите не само што го снимија, туку и го објавија и видеото од рушењето (во случај да не се пушта видеото, кликнете на „Watch on Youtube“):

Во меѓувреме, дека ќе се вратат во Албанија потврди и шпанскиот бизнисмен. „Еден човек не ја прави целата земја“, вели тој.

Во продолжение е снимката од инцидентот:

Грција реши да дели пасоши на странци кои не се од ЕУ

За привлекување инвестиции, грчката влада размислува да донесе закон за доделување грчко државјанство и грчки пасош за странците од трети земји кои ќе купат недвижен имот во Грција во вредност од најмалку два милиони евра, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Според истите информации, идејата на владата е физички и правни лица да ја одберат Грција како нивно место на живеење, каде што и ќе се оданочуваат нивните приходи.

Овој план е во момент кога доста инвеститори кои доаѓаат од земји вон Европската унија, поради Брегзит, бараат нова дестинација за купување недвижнини, пишува весникот и објаснува дека законот би предвидувал и гаранции за да се избегнат измами.

Оваа идеја на грчката влада е независно од веќе постоечката „златна виза“ што предвидува петгодишна дозвола за престој за странските државјани кои се стекнуваат со недвижнина во Грција во вредност од најмалку 250 илјади евра, jави дописничката на МИА од Атина.

„Катимерини“ пишува дека грчката влада, размислува да го следи примерот на Кипар, Малта, Велика Британија, Бугарија и Холандија кои веќе го спроведуваат моделот натурализација на инвеститорите во недвижнини кои доаѓаат од трети земји.

Љупчо Палевски приведен во Белград

Скопскиот бизнисмен Љупчо Палевски – Палчо вчера е притворен во Белград, јавува порталот Скопје 1. Палчо бил приведен во моментот кога сакал да се качи во авион за Москва.

Според порталот; Палевски е притворен по потерница од Хрватска и во моментов е во екстрадициски притвор.

Палевски има кривична пријава и во Македонија затоа што во април годинава на настан во Прилеп преку мегафон пушташе „бомби“.

Засега нема информации од нашите институции за апсењето на Палевски во Белград.

Гpом удpи во авионот со кој летал Ивица Дачиќ

Вистинска дpама се одиграла на небото над Словенија. Гpом го погодил владиниот „фалкон“ со кој министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, патувал кон Љубљана.

Благодарение на присебноста на пилотот авионот безбедно е приземјен на љубљанскиот аеродром, а Дачиќ го продолжил патот кон Блед, каде ќе учествува на стр атешки форум.

Си лно невреме денеска ја погоди Словенија и Хрватска, каде само за два часа забележани се повеќе од 20 илјади молњи.

Ова не е прва ваква ситуација со авионот „фалкон“ на Владата на Србија. Кон крајот на мај над небото на Грција истиот авион се расипа во кој исто така се наоѓаше Дачиќ и беше принуден итно да слета на аеродромот во Атина и тоа во рок од 15 минути.

Популарно