Јасна најде плик со 7.000 евра и му ги врати на сопственикот

Прикзната за мистериозниот плик полн со пари, кој завчера на улица ги пронајде риечанката Јасна Врховац, се прошири на социјалните мрежи и за 24 часа доби среќен крај. Познати и непознати помогнаа да се најде сопственикот на седумте илјади евра распослани н аулица.

Благодарение на повеќе од 1.200 споделувања на Фејсбук, откриени се сопствениците, а Врховац, која се занимава со хуманитарна работа, ја открива и целата приказна за хрватската телевизија РТЛ.

Се работело за пари кои синот од Германија му ги испратил на својот татко за да го плати долгот кон банката бидејќи куќата им била под хипотека. Синот всушност и заминал во Германија за нешто да заработи и да ја спасат куќата. Парите за татка си ги испратил по свој пријател, кој ги изгубил на улица. На пликот пишувало само: „За тато“.

Таткото, кој живее на островот Крк, извадил од пликот 1.000 евра и како благодарност ѝ ги понудил на Јасна, но таа ги одбила.

Заев открива: Живеам како cтудент, јадам паштета и салама, не знам ни лепче да испржам

Поранешниот премиер Зоран Заев вели дека е азилант во Скопје и живее сам во премиерската вила.

Во шоуто „Еден на Еден“, кое ќе се емитува во недела, на Канал 5, Заев на Жаре му открил многу лични приказни, велат од продукцијата.

Живеам како студент во Скопје. Моето семејство е во Струмица и секој викенд одам кај нив. Имам две жени што ми помагаат дома, но тие се на работа до 16 часот, потоа сум сам. Не знам да зготвам ништо. Не знам ни лепчиња да пржам – изјавил Заев.

На прашањето на Жаре, како се храни, тој рекол: Јадам што има во фрижидерот, паштета, салама, виршли!

Заев зборувал и за семејството, за детството во Муртино и за својата прва

работа од која ги заработил првите пари.

Го држела за раце во воздух 15 минути - турска скијачка му го спаси животот на 12-годишно момче

Сила Кара, деветнаесет годишна турска скијачка му го спасила животот на 12-годишно момче во словенечкиот ски-центар „Крвавец“.

Ова го соопшти Скијачкиот сојуз на Турција, од каде навеле дека скијачката го спасила момчето во текот на своите подготовки. Детето што седело покрај неа на жицницата, изгубило рамнотежа. Таа го фатила во последен миг и спречила да падне од голема височина. Го држела цели 15 минути детото за раце додека висело во воздух.

„Ги фрлив скијачките стапови и со устата си ги соблеков ракавиците. Детето плачеше и ми велеше да го држам цврсто за двете раце. По 15 минути дојдоа скијачки патроли и персонал на Ски-центарот, па го пуштив момчето да падне врз веќе поставената сигурносна мрежа. Шефот на словенечката полиција и полицајци ми врачија признание на аеродромот пред враќање“, изјавила Сила Кара.

Откако Кара го спасила момчето, словенечките новински канали ја барале преку телевизија. „Најдете ја оваа херојска девојка“, биле нивните извештаи. 

Кара вели дека е нејзина должност да спаси човечки живот и дека е многу среќна што тоа го направила. 

Видео: Ова е навистина големо семејство

Семејство од Британија ја има титулата за „Најголемо британско семејство“ . Ова семејство   брои 24 членови – родители, 21 дете, а со нетрпение се очекува и приновата. 44-годишната Сју Радфорд за два и пол месеци ќе го роди 22-то дете.

Гордата мајка на Инстаграм има над 212.000 фанови, а со нив неодамна сподели и фотографија како изгледа во 30-та недела од бременоста.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Just over 25 weeks and I feel so tiny this time around 💗#girlbump #25weekspregnant

A post shared by Radford Family (@theradfordfamily) on

“Толку сум горда што во мојот стомак расте 22 човечко суштество”, напиша Сју и добри повеќе од 14.000 лајкови.

44-годишната мајка ќе роди девојче.

Со својот 48-годишен сопруг Ноел и 21 дете живеат во куќа со десет спални соби, а единствен извор на приход им е платата од Ноел кој работи како пекар. Покрај тоа добиваат и по 170 фунти неделно како детски додаток.

Популарно