Во понеделник се раѓаат среќници, во четврток-успешни

Еве што денот на раѓање, според народни верувања, зборува за вашиот живот.

Понеделник

Понеделник е прв ден во неделата и се смета  за најсреќен. Се вели дека детето кое ќе се роди во понеделник ќе има долг и успешен живот. Со овој ден почнува нова недела, а според верувањата овој де е идеален за почнување на било каква работа. Господ го почнал создавањето на светот во понеделник, па токму затоа е добро човек да започне важни работи токму на тој ден.

Вторник

Вториот ден во неделата се смеат за најнесреќен ден па затоа луѓето родени во тој ден нема да имаат лесен живот. Во вторник , според верувањата и волците го чуваат крзното повеќе од другите денови. На овој ден не чини да се започнува било каква работа, бидејќи е баксузен, па и работата ќе оди на лошо и нема добро да се заврши.

Среда

На овој ден може да се започнат работите и да се тргне на пат. Се верува дека бебињата родени на овој ден ќе бидат напредни и здрави. Дете кое ќе прооди во среда ќе биде среќно и богато.

Четврток

За четврток се вели дека е среќен ден. Дете кое ќе се роди на овој ден ќе биде среќно и успешно во животот. На овој ден во минатото се започнувале работите во полињата, а било добро и да се оди да се побара рака на саканата. Се верува дека работите во полето и браковите треба да бидат склопени во четврток за кој се верува дека е ден на плодност и изобилство.

Петок

Петок, според народните верувања,  е еден од несреќните денови. Се верува дека во петок најлесно може да станете цел на “демонски сили“ и затоа на овој ден не треба да се започнува со никаква работа бидејќи ќе еве следи малер. На овој ден не треба да се оди на пат, а детето родено на овој ден според верувањата нема да има многу среќа во животот.

Сабота

Сабота е ден најчесто посветен на мртвите. На овој ден човек треба да биде внимателен да не му се случи некакво зло. Дете родено во сабота ќе биде необично но токму затоа е биде имуно на “лоши суштества“. Се вели дека родените на овој ден имаат изразена интуиција, видовити се и може да видат она што другите не можат. Во многу верувања се спомнува дека токму децата родени во сабота имаат способност да откријат закопано благо и станата богати и успешни луѓе.

Недела

Недела е ден за одмор. Господ, според христијанските верувања шест дена го создавал светот и тогаш седмиот – недела, седнал да се одмори ужива во плодовите на неговата работа. Поради тоа во народот постојат многу верувања  врзани за овој ден, а кои се однесуваат на одмор и поминување на времето со семејството. Човек роден во недела ќе биде исклучително среќен, се верува дека ќе живее во изобилство и нема многу физички да работи.

(Видео) Погледнете како делфини сурфаат на бранови

Па,кој не би сакал животни кои изгледаат како постојано да се смеат? Познато е дека и тие сакаат да си играат, а имаат и голема интелиганција.

Сега, ако поради пандемијата не одите на море годинава, оваа снимка од Австралија, ќе ви бида мала утеха. Сепак, мора да признаете дека гледање на делфини кои сурфаат на бранови е прекрасно, зарем не?

Погледнете зошто

Маж од источна Кина доживеал тројно кинење на бешиката поради задржување на течноста цели 18 часа, објавија докторите.

Господин Ху, наводно, заспал цврсто по 10 пива во текот на вечерната забава, а притоа ниту еднаш не бил да мокри.

Се разбудил со интензивни болки во стомакот, а кога стигнал во болница, се покажало дека бешиката му пукнала дури на три места.

Докторите биле изненадени од сцената и поради тоа што Ху до доаѓањето во болнцата уште не бил целосно трезен.

(Фото) Нè избрка кога слушна на кој јазик зборувам

Во очекување ЕУ да ја објави листата на држави чии грагани од први јули ке можат слободно да влегуваат во земјите на Унијата, грчките власти ги објавија своите протоколи за влез на патници.

Од среда сите оние кои ке патуваат во Грција ке мора најмалку 48 часа пред пристигнување да пополнат формулар за лоцирање патници. Во специјалниот образец што е достапен на сајтот travel.gov.gr ќе треба да се наведат личните податоци, сите детали за престојот, претходните дестинации.

По пријавувањето се добива единстевниот баркод кој заедно со попополнетиот формулар, на мобилен или вопечатена верзија, ќе мора да се покаже на граничните премини.

Доколку во Грција патувате со кола или автобус, по проверка на овој код патниците во придружба на безбедносните служби ќе бидат упатени во секторот за скрининг или ќе им биде дозволено да продолжат до крајната дестинација, со инструкции од граничните служби како да се однесуваат во случај да добијат симптоми на респираторна инфекција, при што ке мораат веднаш да се пријават во Центарот за јавно здравство, стои во протоколот.

Оние кои ке бидат упатени на скрининг, ќе треба да останат на наведената крајна адреса во Грција во самоизолација се до пристигнувањето на резултатите од тестирањето, се вели во правилникот на грчките власти.

Според протоколот сите патници кои влегуваат во Грција ќе мора да ги почитуваат мерките за хигиена и заштита, носење маски и одржување дистанца.

Дали ова ке важи за македонските грагани ке се стане појасно утре кога Унијата конечно ке излезе со конечната листа на држави за кои ке ги отвори границите без корона тест и самоизоалција.

Последните информации велат дека на списокот на 19 безбедни држави не се наоѓа Македонија. На последната листа објавена од грчката Влада земјава беше меѓу останатите 29 на кои беше планирано да им биде дозволен влез од 1-ви јули, без рестриктивни мерки. Оваа листа би требало да се ажурира на секои две недели во согласност со тоа како се развива ситуацијата со Ковид-19.

Она што Јулијана го преживеала на грчка плажа денеска ги разгори коментарите на социјалните мрежи. Лошото искуство со келнерот оваа Србинка го сподели на групата „Live form Greece“, по што следуваа доста коментари со поддшка:

Денес мојата ќерка и јас доживеавме и навреда, но и разочарување. На сликата се гледа плажата на која уживавме од 21 јуни, како и Гркот кој после шест дена посетување буквално нè избрка од плажата.

Се сместивме на лежалките околу 8 наутро, а кога тргнавме да влегуваме во море, се појави овој келнер и ладно ни рече да одиме подалеку од тука, зошто веќе не можел да не гледа. Кога го прашав зошто, рече зошто МРАЗЕЛ СРБИ. Многу ме погодија неговите зборови. Ми дојдоа солзи и затоа не сакав да одам.

Побарав да зборувам со газдата, но келнерот ми рече дека тој е газда, што не верувам и после со раката ни покажа да си одиме од лежалките. Ова ми е 16-та година како доаѓам во Грција и никогаш не сум доживеала вакво нешто, сподели Јулијана.

Популарно