Во оваа земја има 10 илјади луѓе кои имаат 100 години

Канада  минатата година забележа рекордно зголемување на популацијата, што се претпоставува дека е резултат на миграцијата, но во исто време, населението во таа земја  се повеќе старее.

Така според најновите податици за првпат во земјата се регистрирани над 10.000 луѓе кои се на возраст од 100 години .

Според официјалните бројки од минатата година, населението во Канада  се зголемува секоја минута за едно лице.

Градоначалникот Аце Коцевски- Наместо да ја оставите на гробишта-донирајте ја храната

Градоначалникот Аце Коцевски на вчерашната прес конференција упати апел до сите граѓани кои планирале во текот на денешниот ден и  утре да ги посетат вечните почивалиштата на своите најблиски, да се придржуваат и да ги почитуваат мерките за заштита од Ковид-19 и да не ги посетуваат црквите и гробиштата, а храната која сакале или планирале да ја остават на самите гробни места да ја донираат на оние на кои им е неопходна, а со тоа да покажат добро дело.

Воедно, Коцевски упати апел до сите жители на Општина Велес да ги почитуваат мерките за носење на лична заштитна опрема, да држат растојание и да одржуваат хигиена, со цел да не го доведуваат во ризик здравјето на своите најблиски, особено повозрасните, како и оние сограѓани кои имаат хронични заболувања.

Како што рече Коцевски, претставниците на МВР – СВР Велес потенцирле дека најголем проблем се младинците кои не доволно ги почитуваат мерките за заштита, дружејќи се во поголеми групи, посебно во ноќните часови.

На оицијалната страна на Повардарската епархија се наведува:

Почитувани,

Со оглед на новонастанатата состојба во нашата држава, а заради пандемијата со КОВИД-19, која се однесува на забраната за посетување на гробните места за денот на покојните – ДУХОВДЕНСКА ЗАДУШНИЦА, се известуваат и повикуваат сите верни чеда на Повардарската православна епархија од сите населени места кои се наоѓаат во нејзиниот состав, во деновите 05.06. 2020 (Петок) и 06.06.2020 (Сабота), во периодот од 08-14 часот, да дојдат во храмовите (дворовите на храмовите) и со себе да понесат варена пченица, црвено вино и список со своите претходно упокоени блиски роднини и пријатели.

Во тој спомен (на нашите претходно упокоени) на ден 06. 06. 2020 (Сабота) со почеток во 08 часот ќе биде отслужена и Заупокоена Литургија во сите храмови. Затоа Ве покануваме достоинствено да им оддадеме чест и спомен на сите упокоени наши браќа и сестри во Христа.

Туна пица – на малку поинаков начин

Одлична комбинација – пица со туна.

СОСТОЈКИ:

тесто за пица

300 мл слатка павлака

100 гр сирење Ајдамер

3 лажици сок од лимон

1 лажица зачин

бибер

250 гр Тимко туна

100 гр кромид

50 гр црни маслинки

1 лажица сечкан магдонос

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Слатката павлака зовријте ја, додајте рендано сирење, зачин, бибер и сок од лимон, па гответе на слаб оган 1-2 минути, а потоа малку изладете.

Развлечете го тестото и ставете го на намастен лим.

По тестото распоредете го подготвениот сос, ставете туна, кромид сечкан на кругови и маслинки.

Пицата печете ја во печка загреана на 220 стпени 15 минути.

Печената пица посипете ја со магдонос.

Извор: Готви.мк

Атиџе влезе во студио да сними песна

 Атиџе Муратова звездата од документарецот „Медена земја“,  дојде во Скопје, влезе во студио и ја сними познатата нејзина песна „Чекор по чекор“, која се пееше и во Холивуд. Аранжман за песната направија Љупчо Соколовски и Илчо Јованов, а снимена е во студиото „City sound“.

Атиџе е пресреќна, соништата и е остваруваат.

-Прв пат сум во студио ама сега веќе се навикнав. Снимав дел по дел, и не грешев. Имам уште две песни зборува Атиџе за ММС. Многу бев возбудена и среќна. Требаше поодамна да ги снимаме ама поради короната се забави. Ќе имам настап на денот на пчеларите, а може да снимам и реклама за мед. Многу се радувам. Ете, никогаш не се знае што ти носи животот. Од сиромаштво, па сите патишта ми се отворија. Најважно е човек да биде добар, да нема лоша мисла, вели возбудено Атиџе.

Популарно