Полицаец сопрел автомобил поради чудните меурчиња на предната гума

Полицаец во англиската покраина Дербишир минатата недела запрел автомобил со кој управувал возач кој едвај ги однел своите деца во училиштето.

На полиција вимание ѝ привлекла предната десна гума на автомобилот, на која имало ни помалку ни повеќе туку 13 меури.

Полицаецот го запрел и го испратил до најблиската гаража, каде што возачот ставил нова гума.

„Можеби оваа акција на возачот го спасила од трошоци за поправка. Или пак од нешто полошо“ – стои во објавата на Твитер од локалната полиција.

Вакви меури можат да настанат кога гумата е празна, а исто така некогаш настануваат од внатрешната страна па се невидливи. Поради тоа гумите треба многу често да ги проверувате затоа што не треба да се споменува што може да се случи доколку гумата пукне при голема брзина.

(Фото) Нè избрка кога слушна на кој јазик зборувам

Во очекување ЕУ да ја објави листата на држави чии грагани од први јули ке можат слободно да влегуваат во земјите на Унијата, грчките власти ги објавија своите протоколи за влез на патници.

Од среда сите оние кои ке патуваат во Грција ке мора најмалку 48 часа пред пристигнување да пополнат формулар за лоцирање патници. Во специјалниот образец што е достапен на сајтот travel.gov.gr ќе треба да се наведат личните податоци, сите детали за престојот, претходните дестинации.

По пријавувањето се добива единстевниот баркод кој заедно со попополнетиот формулар, на мобилен или вопечатена верзија, ќе мора да се покаже на граничните премини.

Доколку во Грција патувате со кола или автобус, по проверка на овој код патниците во придружба на безбедносните служби ќе бидат упатени во секторот за скрининг или ќе им биде дозволено да продолжат до крајната дестинација, со инструкции од граничните служби како да се однесуваат во случај да добијат симптоми на респираторна инфекција, при што ке мораат веднаш да се пријават во Центарот за јавно здравство, стои во протоколот.

Оние кои ке бидат упатени на скрининг, ќе треба да останат на наведената крајна адреса во Грција во самоизолација се до пристигнувањето на резултатите од тестирањето, се вели во правилникот на грчките власти.

Според протоколот сите патници кои влегуваат во Грција ќе мора да ги почитуваат мерките за хигиена и заштита, носење маски и одржување дистанца.

Дали ова ке важи за македонските грагани ке се стане појасно утре кога Унијата конечно ке излезе со конечната листа на држави за кои ке ги отвори границите без корона тест и самоизоалција.

Последните информации велат дека на списокот на 19 безбедни држави не се наоѓа Македонија. На последната листа објавена од грчката Влада земјава беше меѓу останатите 29 на кои беше планирано да им биде дозволен влез од 1-ви јули, без рестриктивни мерки. Оваа листа би требало да се ажурира на секои две недели во согласност со тоа како се развива ситуацијата со Ковид-19.

Она што Јулијана го преживеала на грчка плажа денеска ги разгори коментарите на социјалните мрежи. Лошото искуство со келнерот оваа Србинка го сподели на групата „Live form Greece“, по што следуваа доста коментари со поддшка:

Денес мојата ќерка и јас доживеавме и навреда, но и разочарување. На сликата се гледа плажата на која уживавме од 21 јуни, како и Гркот кој после шест дена посетување буквално нè избрка од плажата.

Се сместивме на лежалките околу 8 наутро, а кога тргнавме да влегуваме во море, се појави овој келнер и ладно ни рече да одиме подалеку од тука, зошто веќе не можел да не гледа. Кога го прашав зошто, рече зошто МРАЗЕЛ СРБИ. Многу ме погодија неговите зборови. Ми дојдоа солзи и затоа не сакав да одам.

Побарав да зборувам со газдата, но келнерот ми рече дека тој е газда, што не верувам и после со раката ни покажа да си одиме од лежалките. Ова ми е 16-та година како доаѓам во Грција и никогаш не сум доживеала вакво нешто, сподели Јулијана.

(Фото) Вечниот мраз зачува историја на цел народ…

Истражувачите предвидуваат дека поради глобалното загревање дури половина од алпските глечери ќе исчезнат до 2050 година, а Гренланд нема да има снежна покривка на некои делови.

Тоа ќе ги забрза климатските промени. Овие процеси, меѓутоа, на некој начин и помагаат на науката. Мразот, кој се топи, открива многу добро зачувани археолошки артефакти и мистериозни организми.

Во Норвешка, на планините Јутунхејмен и Опланд во 2006 година почнале да се топат глечерите. Научниците ги посетиле тие места и откриле неколку стрели од ерата на Викинзите, од кои некои имаат добро зачувани пердуви.

Тоа овозможило да се почне меѓународна работа на изучување на артефактите, кои биле направени под глечерот.

Повеќе за тоа прочитајте ТУКА.

(Видео) Водителка позираше покрај крокодил, па за малку ќе останеше без…

Зариша Бредли позираше покрај крокодил, но тој скокна кон неа. Новинарката реагираше брзо, а моментот беше страшен.

Крокодилот за време на шумските пожари во Австралија се загуби, но по неколку месеци повторно се врати назад..

Една новинарка сакаше да направи приказна за крокодилот, па се наведна за да позира покрај „мирниот крокодил“, но потоа мораше да си го спасува животот.

Популарно