Ова е лекот против кашлица

Професор Алин Морис, шеф на катедрата за кардиоваскуларни болести и болести на системот за дишење при Универзитетот Хул и оснивач на Меѓународното друштво за проучување на кашлицата, тврди дека чоколадото ја ублажува кашлицата и дишните проблеми.

Лекарот додал дека за тоа има и прилично цврсти докази. Пишувајќи за MailOnline, Алин кој поминал години истражувајќи ја кашлицата, вели дека резултатите од неодамнешното истражување за ефектите од лекот кој оди без рецепт а во својата содржина има какао биле подобри од оние на стандардниот сируп против кашлица.

Истражувањето кое е спроведено на 163 лица открило дека пациентите кои земале лек на база на чоколадо ја подобриле својата состојба со кашлицата за само два дена.Сепак, ова не е прва студија која сугерира дека чоколадото може да ја смири кашлицата.

Истражувачите од Империал Колеџ во Лондон откриле дека теобромин, алкалоидот во какаото, е подобар за сузбивање на нагонот за кашлање отколку кодеинот – состојка која често се користи во лековите против кашлица.

Главно, според професор Алин Морис, сѐ се сведува на „благотворните својства“ на чоколадото – со други зборови, лепливо е, што значи дека формира облога на нервните завршетоци на грлото, потиснувајќи ја потребата за кашлање.

Предлог за денешен ручек

Зимско вариво

СОСТОЈКИ:

300 гр колбаси Пекабеско

2 лажици масло

60 гр кромид

500 гр компири

200 гр моркови

100 гр корен од целер

1 лажица зачин

црн бибер

сол

240 гр конзервирана леблебија

150 гр конзервирана леќа

150 мл доматен сос

70 гр милерам

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Колбасите ситно исечкајте ги на кругови и ставете ги на загреано масло. Кратко пропржете ги и со мешање додајте исечкан кромид, потоа коцки исечкан зеленчук. Прелијте со вода, додајте зачин, сол, бибер, исцедена леблебија, леќа и пасирани домати. Кога ќе зоврие гответе околу 15 минути. Готовото вариво посипете го со сечкан магдонос.

Предлог за денешен ручек

Проја со спанаќ…

СОСТОЈКИ:

170 гр пченкарно брашно

120 гр ориз

150 гр бело брашно

1 кесичка прашок за печиво

1 чаша масло

1 чаша млеко

1 чаша јогурт

3 јајца

150 гр издробено сирење

1 рака спанаќ

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Измешајте брашно, додајте прашок за печиво и сол. Додајте ги останатите состојки и добро измешајте сите состојки да се соединат. Ставете во плех обложен со хартија за печење.

Печете во претходно загреана рерна на 220 степени додека пројата не порумени.

Послужете со јогурт.

Предлог за денешен ручек

Ќофтиња со кашкавал

Состојки

600 гр мелено месо

(пола јунешко,пола свинско месо)

1 јајце

1 главица кромид 2 чешниња лук

150 гр кашкавал ајдамер

2 парчиња двопек(или сув леб)

Од зачини сол.црн пипер,црвен пипер,оригано,магданос 

Подготовка

Ќофтиња со кашкавал Во меленото месо ги додаваме зачините, јајцето, запржениот кромид и лук, двопекот, претходно полиен со малку млеко. Од сите состојки замесуваме тесто за ќофтиња. Ги делиме на помали топчиња. Во секое топче ставаме по 1 коцка кашкавал(1*1*1 цм). Ги валкаме во брашно и ги оставаме малку во фрижидер. Потоа ги пржиме од сите страни во зејтин

Популарно