Грета Тунберг се закани дека ќе го напушти Фејсбук

Климатската активистка Грета Тунберг најави дека можеби ќе се повлече од Фејсбук, што, иронично, го најави токму на Фејсбук.

Кажа дека размислува за тоа затоа што Фејсбук не успева да го спречи злоставувањето насочено кон неа.

Напиша дека константните лаги и теории на заговор кои се шират по социјалната мрежа, нормално, резултираат со омраза, закани со смрт и на крајот насилство.

„Фејсбук лесно би можел да го сопре тоа кога би сакал“, напиша Тунберг која тврди дека тој пропуст на Фејсбук не се одразува само врз неа туку и врз многу други корисници па размислува за тоа дали воопшто да продолжи да ја користи социјалната мрежа.

„Недостигот од преземање одговорност ми е многу вознемирувачки. Но сигурна сум дека тие, доколку доволно од нас побараат промени, ќе ги спроведат тие промени“, заклучи таа.

„И јас, како и многу други, се прашувам дали треба да продолжам да го користам Фејсбук или не. Дозволувањето говор на омраза, недостигот од проверка на фактите и, нормално, прашањето на мешање во демократските процеси... се само дел од многуте, многуте други нешта кои длабоко вознемируваат.

Константните лаги и теории на заговор за мене и безброј други, нормално, резултираат со омраза, закани со смрт и на крајот со насилство. Фејсбук тоа лесно би можел да го сопре кога би сакал. Недостигот од одговорност многу ме вознемирува. Но сигурна сум дека кога би биле предизвикани и кога доволно од нас би побарале промена, дека таа промена би се случила“, напиша таа во својот пост на Фејсбук.

Шкотската премиерка: Носењето на маски треба да стане автоматско - како врзување на појас

Шкотската премиерка Никола Старџен изјавила дека носењето на маски треба да стане подеднакво автоматско како и ставањето безбедносен појас во автомобилите.

Таа тоа го кажала во момент кога носењето на маска станало задолжително во продавниците и во јавниот превоз ширум Шкотска, пренесува "BBC". 

Старџен навела, дека со оглед на тоа дека продавниците се затворени простории, во нив треба да се носат маски, бидејќи постојат се повеќе докази дека носењето на маска може да има улога во спречувањето на пренесување на вирусот.

"Во догледна иднина, тоа што им го зборувам на луѓето, е дека носењето на маска во продавници или јавен простор треба да стане подеднакво автоматско како и ставањето на безбедносен појас кога влегуваме во автомобил", истакнала шкотската премиерка.

Таа, меѓутоа, додала дека носењето на маска во ресторан или паб потешко се спроведува од очигледни причини.

Никола Старџен навела и дека во Шкотска втор ден по ред нема смртни случаи.

Во Шкотска од коронавирус вкупно починале 2.490 лица, а регистрирани се уште 18 новозаразени во последните 24 часа.

Старџен изјавила дека тоа е најголем пораст на позитивни случаи во последните три недели.

извор:tocka.mk

Италија ја затвори границата за Македонците

Се зголемува листата на држави кои го забрануваат влезот на македонските државјани во нивната земја.

Последната во низата е Италија која ги затвори своите граници за 13 земји, а меѓу кои е и Македонија, а ги сметаат најризични места за ширење на коронавирусот.

Забраната за влез во Италија и на Ерменија, Бахреин, Бангладеш, Бразил, БиХ, Чиле, Кувајт, Молдавија, Оман, Панама, Перу и Доминиканската Република, објави министерството за здравство.

Епидемијата е глобално во најакутна фаза. Не можеме да ја загрозиме жртвата која Италијанците ја поднесоа во последните месеци – рече министерот за здравство Роберто Сперанза.

На граница ќе се блокираат и луѓето кои биле или транзитираат низ тие земји во последните две недели, додаде тој. Суспендирани се и директните и индиректните летови со тие држави.

Пандемијата и натаму се забрзува и не е под контрола

Пандемијата на коронавирус и натаму се забрзува, а повеќето земји сè уште не успеале да ја стават под контрола, предупреди денеска директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус.

Тој посочи дека од над 11,8 милиони случаи во светот, колку што биле пријавени во таа организација, половина биле потврдени во изминатите шест недели.

Гебрејесус оцени дека пандемијата открила нееднаквости, на глобално ниво и во одделни земји, како во медицинскиот систем, така и пошироко во општеството, пренесува „Гардијан”.

– Вообичаено се вели дека заразните болести не знаат за граници. Тие не се грижат за политичките разлики ниту оние меѓу здравството и економијата, животот и опстанокот. Пандемијата на Ковид-19 ги избриша сите, рече Гебрејесус. 

Популарно