Видео: 9 ноември е историски ден како за Германија

На денешен ден пред 28 години падна ѕидот кој го делеше Берлин на источен и на западен ден.

– Многу разлики кои постоеја меѓу двата дела на сега единствената држава, особено економските, се намалени, но и понатаму постојат силни разлики во ставовите и менталитетот. Разликата меѓу истокот и западот е голема кога стнува збор за тоа како луѓето ја гледат поранешна Германска Демократска Република, колку веруваат во демократските институции, како гледаат на елитата, на медиумите, како и во односите кон Русија – рекол за Си-ен-ен Штефен Мау, професор по социологија на берлинскиот Универзитет „Хумболт“.

Тој додал дека повеќето западни Германци би рекле дека повеќе не постојат разлики, дека сè е избришано во текот на трансформацијата, додека повеќето источни Германци би рекле дека и понатаму постојат впечатливи разлики меѓу истокот и западот на земјата.

Железната завеса, како што го нарекувале ѕидот, го делел Берлин на два дела. Бил изграден во 1961 година од комунистичкиот режим на Источна Германија за да се оддели Западен Берлин, кој бил под контрола на западните сојузници, од источниот дел на градот и од остатокот од Источна Германија, која била под силно влијание на СССР. Сидот станал највпечатлив симбол на Студената војна.

Ѕидот ги разделувал Источна и Западна Германија точно 28 години и еден ден. Источна Германија ја започнала изградбата на ѕидот на 13 август 1961. Ненадејната градба на ѕидот предизвикала многу семејства да останат поделени. Сидот бил целосно урнат кон крајот на 1989, освен еден дел кој и денес стои како спомен на тоа време.

Во текот на 28-годишната поделба, најмалку 136 луѓе биле убиени од граничните единици на Источна Германија обидувајќи се да пребегнат во Западен Берлин. Некои тврдат дека таа бројка изнесува повеќе од 200. Источногерманската власт им дала наредба на граничарите да пукаат на бегалците.

Имало неколку службени премини, а интересно е што имињата започнувале со првите букви од азбуката: „Алфа“, „Браво“…

Најпознат бил т.н. „Чек Појнт Чарли“, која и денеска симболично е обележан. Таму „стражрат“ актери облечени како американски војници. Тој премин бил наменет за дипломати, сојузничките воени сили и странци.

Кога на 9 ноември 1989, по неколку неделни граѓански немири, власта во Источна Германија објавила дека сите нејзини граѓани можат да ја посетат Западна Германија и Западен Берлин, источногерманците се искачувале и го преминувале ѕидот, прославувајќи ја слободата на другата страна. Во текот на следните неколку недели, делови од ѕидот биле искорнати од одушевениот народ и од ловци на сувенири, а по неколку недели ѕидот речиси целосно бил отстранет со градежна механизација.

Падот на Берлинскиот ѕид бил првиот чекор во обединувањето на Германија кое се завршило на 3 октомври 1990 година.

Посна погача-Брзо и едноставно

Сите можат да направат домашна погача, само следете ги упатствата на „Бабина кујна“.

СОСТОЈКИ:

400 мл млака вода

30 гр квасец

800 гр брашно

1 лажичка шеќер

1/2 лажичка сол

50 гр посен маргарин

малку масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Себастијан Курц-Не патувајте во западен Балкан

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ги предупреди граѓаните на Австрија денес уште еднаш да не патуваат во земјите од Западен Балкан и да не плаќаат за тестирање COVID-19 таму, пишува австрискиот Heute.

 „Ве повикувам да се придржувате до предупредувањата за патувања. Имаме сè повеќе случаи на инфекција секој ден, потеклото на истите може да се поврзе со Западен Балкан“, рече Курц.

Тој истакна дека австриските граѓани треба да се воздржат од патување во земјите од Западен Балкан .

Австрискиот канцелар исто така се повика на обврските на работодавците, повикувајќи ги да се осигурат дека ќе се почитува карантината од 14 дена после патувањето.

Покрај тоа, тој ја доведе во прашање валидноста на ефтините тестови COVID-19 на дестинациите за одмор во Западен Балкан, кои им овозможуваат на австриските граѓани да се движат слободно откако ќе се вратат во Австрија.

Тестирањето за COVID-19 на меѓународниот аеродром во Виена е алтернатива и чини 190 евра по човек.

Под строги протоколи за заштита од Ковид 19, викендов хиротонија на Отец Партениј за епископ Антаниски

Под строги контроли, со заштитни маски и дистанца викендов ќе се случи хиротонијата на Игуменот на Бигорскиот манастир, Отец Партениј за епископ Антаниски.

Во саботата вечерта во Бигорскиот манастир е закажано наречението на Отец Партениј, а во недела наутро во црквата Света Софија на литургија за Свети Петар и Павле, ќе биде хиротонисан за епсикоп Антаниски.

Поради строгите протоколи за заштита од ширење на вирусот, од Бигорската обител, апелираат до верниците на строго почитување на препораките. Носењето маски е задолжително, а за таа цел Манастирот ќе обезбеди маски за сите кои ќе бидат присутни во Бигорски во сабота и во Света Софија во недела. За дистанцата која е исто така задолжителна ќе се грижи и посебна агенција за обезбедување, како и припадници на СВР Охрид.

Поради оганичениот број на луѓе кои ќе можат да влезат во црквата, надвор од храмот ќе поставени видеобимови на кои ќе се пренесува чинот на хиротонија.

-Ги замолуваме сите присутни поклоници и посетители совесно да се придржуваат на сите пропишани мерки за здравствена заштита, кои пред сѐ, вклучуваат задолжително носење заштитна маска и запазување на потребното растојание. За таа цел, за присутните посетители ќе бидат обезбедени посебни заштитни маски, а ќе биде ангажирана и високопрофесионална агенција за обезбедување, којашто ќе се погрижи за максимално спроведување на редот и одржување на социјалната дистанца. Исто така, во тоа ќе помагаат и службениците на СВР Охрид, кој е веќе информиран за настанот. Со оглед на тоа дека мерките предвидуваат и ограничен број на присутни во храмот, во кој ќе можат да влезат одреден број свештенослужители и гости, за да им се овозможи на сите верници молитвено учество во настанот, во Бигорски и во Охрид ќе бидат обезбедени надворешни видео-екрани, на кои ќе се врши директен пренос од богослужбата. За во Охрид се предвидени три видео-екрани, едниот на влезот на „Св. Софија“, другиот на западниот трем каде што е амфитеатарот и третиот на плоштад, сѐ со цел подобро распоредување на граѓаните, за да се избегне формирањето на поголема толпа. Со специјален ангажман на комуналното претпријатие во Охрид, во неделата пред да започне богослужбата ќе се изврши целосно дезинфицирање на храмот, велат од Бигорската обител.

Истовремено, монасите потестуваат дека поради многу значајниот за нив настан, на ден 12 јули, недела, Бигорскиот Манастир ќе биде затворен за посетители до 13:00ч.

извор: religija.mk

Популарно