Погледнете зошто децата родени во ноември се посебни

Децата родени во ноември се покрупни од нивните врсници, подобри спортисти се и живеат подолго, најчесто го прославуваат стотиот роденден, покажуваат некои научни истражувања.

Одвоивме шест причини зошто децата родени во ноември се посебни.

Покрупни бебиња

Децата родени во ова време од годината имаат тенденција да бидат со поголема родилна тежина и големина низ детството, за разлика од оние родени на лето. Истражување од Харвард покажува дека децата родени во постудените месеци се подолги при раѓање, потешки и повисоки до седумгодишна возраст.

Добри спортисти

Истражување за спортски способности на училишни деца откри дека оние родени во ноември се меѓу најспортски настроените, децата родени во овој месец често се 10 до 15 проценти подобри од нивните врсници на спортските тестирања.

Порано си легнуваат

Истражување покажа дека децата родени на пролет и во лето генерално одат подоцна во кревет за разлика од децата родени на есен и во зима. Науката вели дека децата родени во ноември не се ноќни птици како нивните врсници родени на пролет.

Има шанси да бидат леваци, особено момчињата

Според истражување направено од Универзитетот во Виена, бебињата родени од ноември до јануари имаат тенденција да бидат леваци. Истражување од 13.000 испитаници открива дека 7.5 проценти од жените и 8.8 проценти од мажите се леваци. Кога ги погледнале датумите на раѓање, најголемиот број леваци слават родендени меѓу ноември и јануари.

Имаат помал ризик од некои болести

Истражување во Обединетото Кралство покажува дека луѓето кои слават родендени во ноември имаат помал ризик да развијат автоимуни болести, како и мултипла склероза. Тоа се поврзува со нивото на витаминот Д во бременоста, при што идните мајки се изложени на сонце во летниот период.

Живеат подолго

Според истражување на Универзитетот во Чикаго, децата родени во ова време од годината најчесто го доживуваат нивниот стоти родендени, за разлика од родените во другите месеци. Науката докажува дека децата родени во ноември се поразлични од децата родени во другите месеци.

Со тоа се согласува и неврохирургот Расел Фостер од Универзитетот во Оксфорд, кој вели:

„Колку долго ќе живеете, колку висок ќе бидете, како ќе ви оди на училиште, каква ќе биде вашата тежина како возрасен, дали ќе развиете одредени болести зависи и од месецот во кој ќе се родите“.

(Видео) Погледнете како делфини сурфаат на бранови

Па,кој не би сакал животни кои изгледаат како постојано да се смеат? Познато е дека и тие сакаат да си играат, а имаат и голема интелиганција.

Сега, ако поради пандемијата не одите на море годинава, оваа снимка од Австралија, ќе ви бида мала утеха. Сепак, мора да признаете дека гледање на делфини кои сурфаат на бранови е прекрасно, зарем не?

Погледнете зошто

Маж од источна Кина доживеал тројно кинење на бешиката поради задржување на течноста цели 18 часа, објавија докторите.

Господин Ху, наводно, заспал цврсто по 10 пива во текот на вечерната забава, а притоа ниту еднаш не бил да мокри.

Се разбудил со интензивни болки во стомакот, а кога стигнал во болница, се покажало дека бешиката му пукнала дури на три места.

Докторите биле изненадени од сцената и поради тоа што Ху до доаѓањето во болнцата уште не бил целосно трезен.

(Фото) Нè избрка кога слушна на кој јазик зборувам

Во очекување ЕУ да ја објави листата на држави чии грагани од први јули ке можат слободно да влегуваат во земјите на Унијата, грчките власти ги објавија своите протоколи за влез на патници.

Од среда сите оние кои ке патуваат во Грција ке мора најмалку 48 часа пред пристигнување да пополнат формулар за лоцирање патници. Во специјалниот образец што е достапен на сајтот travel.gov.gr ќе треба да се наведат личните податоци, сите детали за престојот, претходните дестинации.

По пријавувањето се добива единстевниот баркод кој заедно со попополнетиот формулар, на мобилен или вопечатена верзија, ќе мора да се покаже на граничните премини.

Доколку во Грција патувате со кола или автобус, по проверка на овој код патниците во придружба на безбедносните служби ќе бидат упатени во секторот за скрининг или ќе им биде дозволено да продолжат до крајната дестинација, со инструкции од граничните служби како да се однесуваат во случај да добијат симптоми на респираторна инфекција, при што ке мораат веднаш да се пријават во Центарот за јавно здравство, стои во протоколот.

Оние кои ке бидат упатени на скрининг, ќе треба да останат на наведената крајна адреса во Грција во самоизолација се до пристигнувањето на резултатите од тестирањето, се вели во правилникот на грчките власти.

Според протоколот сите патници кои влегуваат во Грција ќе мора да ги почитуваат мерките за хигиена и заштита, носење маски и одржување дистанца.

Дали ова ке важи за македонските грагани ке се стане појасно утре кога Унијата конечно ке излезе со конечната листа на држави за кои ке ги отвори границите без корона тест и самоизоалција.

Последните информации велат дека на списокот на 19 безбедни држави не се наоѓа Македонија. На последната листа објавена од грчката Влада земјава беше меѓу останатите 29 на кои беше планирано да им биде дозволен влез од 1-ви јули, без рестриктивни мерки. Оваа листа би требало да се ажурира на секои две недели во согласност со тоа како се развива ситуацијата со Ковид-19.

Она што Јулијана го преживеала на грчка плажа денеска ги разгори коментарите на социјалните мрежи. Лошото искуство со келнерот оваа Србинка го сподели на групата „Live form Greece“, по што следуваа доста коментари со поддшка:

Денес мојата ќерка и јас доживеавме и навреда, но и разочарување. На сликата се гледа плажата на која уживавме од 21 јуни, како и Гркот кој после шест дена посетување буквално нè избрка од плажата.

Се сместивме на лежалките околу 8 наутро, а кога тргнавме да влегуваме во море, се појави овој келнер и ладно ни рече да одиме подалеку од тука, зошто веќе не можел да не гледа. Кога го прашав зошто, рече зошто МРАЗЕЛ СРБИ. Многу ме погодија неговите зборови. Ми дојдоа солзи и затоа не сакав да одам.

Побарав да зборувам со газдата, но келнерот ми рече дека тој е газда, што не верувам и после со раката ни покажа да си одиме од лежалките. Ова ми е 16-та година како доаѓам во Грција и никогаш не сум доживеала вакво нешто, сподели Јулијана.

Популарно