Неговото величество лимонот

Општо познато е дека цитрусите, а особено лимонот е многу здрав, истиот содржи витамин Ц кој има антиоксидантно дејство.

Го зајакнува имунитетот, се бори против слободните радикали и ги убива канцерогените клетки.

Треба почесто да се конзумира, речиси секојдневно, според препораките на светски познати нутриционисти.

За утринската лимонада е многу пишувано: наместо да ја засладувате со шеќер, ставете малку мед, па ќе забележите дека многу е повкусно и поздраво, бидејќи овој напиток штити и помага во превенција на многу болести.

Според некои извори, смрзнатиот лимон е помоќен од хемотерапија кога станува збор за борбата против ракот.

Според истражувањето спроведено на Универзиртетот Стенфорд, се покажало дека лимонот, а особено неговата кора е исклучително здрава.

Студијата покажала дека состојките кои се содржат во кората на лимнот можат да ги уништат клетките од рак на 12 видови рак, вклучувајќи ги и најсмртоносните – рак на простата, дебело црево, бели дробови…

-го зајакнува имунитетот

-ги уништува лошите бактерии

-ги убива канцерогените клетки

-го чисти организмот од токсини

Лимонот може да го замрзнете, па да го одмрзнете по потреба. Можете да го искомбинирате со ѓумбир, мед, но и да го користите како лек со лук.

На тој начин ќе го зајакнете вашиот организам и ќе се заштитите дури и од најопасната болест на 21 век а тоа е ракот.

КАКО СЕ УПОТРЕБУВА

Најпрво измијте го темелно лимонот (може да се остави во вода со сода бикарбона или оцет, да отстои извесно време), потоа ставете го зип – кесичка, па во замрзнувач.

Кога целосно ќе замрзне изрендајте го со помош на ренде.

Вака приготвениот рендан лимон додавајте го во било кое јадење, може врз сладолед, салата, супа, во сок од портокал или било кој друг вид на сок.

Ренданиот лимон овозможува подобар вкус со што го зајакнува прехрамбениот профил на храната.

Лимоновата кора содржи 10 пати повеќе витамини отколку пулпата и сокот заедно, па затоа здравствените научници го препорачуваат.

Освен тоа, кората од лимонот има силно антибактериско и антимикробно дејство што значи дека успешно се бори против бактериите и габичните инфекции.

Лимоновата кора исто така, го регулира крвниот притисок, има антидепресивно дејство и го подобрува расположението.

Совршен ручек без месо – лесен оброк

Летото бара лесни оброци полни со зеленчук.

СОСТОЈКИ:

350 гр пиперки

5 јајца

1 павлака

100 гр рендан кашкавал

1 лажичка прашок за печиво

сол

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Разматете јајца, додајте прашок за печиво, посолете, ставете павлака и соединете. Намастете плех, па наредете по две пиперки, преку нив ставете кашкавал па прелијте со претходно разматената смеса. Повторувајте го процесот додека имате материјал.

Печете на 200 степени 20-25 минути.

Извор: Готви.мк

Поховано фета сирење

Брз и вкусен оброк

СОСТОЈКИ:

400 гр фета сирење

1 јајце

брашно

презла

сол

бибер

сув зачин

масло за пржење

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Сирењето внимателно исечкајте го на парчиња од по 50 грама. Јајцето пенасто разматете го и зачинете го.

Парчињата сирење извалкајте ги во брашно, потоа во јајца, на крај во презла.

На добро загреано масло пржете го сирењето додека не добие златно жолта боја.

Сервирајте со сос од домати и компир салата.

Извор: Готви.мк

Ахмад Ајад: Кога се разбудив сите мои мускули ги снема

Ахмад Ајад живее „спортски живот“. Тој редовно вежба, јаде здраво, се грижи за своето здравје и не ни се надевал дека коронавирусот може да го „нападне“ и да му го направи животот мизерен.

Но, атлетичарот од Вашингтон бил толку заразен што лекарите во болницата Џон Хопкинс морале да го стават во вештачка кома и да го стават на респиратор.

За тоа време тој изгубил 27 килограми и како резултат има оштетување на белите дробови и на срцето. А до вчера без проблеми се занимавал со спорт и физички бил најподготвен за најекстремните предизвици.

На почетокот на март, отишол на Флорида заедно со својот брат на три дена. Неколку дена подоцна, на 11 март, развил треска и почна да губи тежина.

Следеле кашлање, кивање, губење на апетит … По четири дена, почнал да дише со тешкотии, без сила да оди или да вози автомобил.

„Јас го добивам грипот секоја година и се лекувам од него два или три дена и се чувствувам подобро. Ова не е грип. Луѓето треба да бидат внимателни. Живеете така што мислите дека корона е некој посилен грип и вие нема да го добиете, изјави Ајад за „ВМАР 2 њуз“, а го пренесоа сите светски медиуми.

„Ете, тоа мене ми се случи. Во основа бев парализиран, не можев да се движам. Кога се разбудив од кома сите мои мускули исчезнаа”, ја опиша агонијата Ахмад.

Кога излегол од болница, Ајад морал да помине рехабилитација, која се состоела и од говорна терапија …

Утешно е што два месеци подоцна, тој се вратил на спортски активности и ја вратил физичката кондиција.

„Морав да одам на лого-терапија затоа што не можев да зборувам. Ми требаше социјална терапија затоа што морав да научам да голтам повторно. Физикална терапија беше неопходна за да го разбудам телото. Имав потешкотии во дишењето бидејќи ми се оштетија белите дробови, моето срце исто така е оштетено“, рече американскиот атлетичар.

извор: lokalno.mk

Популарно