Нема да го препознаете Бранко Црвенковски

Поранешниот претседател на Република Македонија Бранко Црвенковски,три дена беше домаќин на поранешните претседатели на земјите од Балкан во Охрид. Црвенкоски заедно со гостите, можеше да се види по охридската чаршија, кафетерии, но и покрај брегот на Охридското Езеро.

И, градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски не одолеа на присуството на Бранко Црвенкоски во Охрид. Така Георгиевски во чест на Црвенкоски и неговите гости, организирал свечен ручек во Хотел „Нова Ривиера“ во Охрид, каде неизоставно било и фотографирање со претседателот Црвенкоски., јавува Охридскај

Како што можете да забележите на фотографијата, Бранко Црвенковски изгледа многу подмладен откако не носи брада.

Видео: На плажите во Грција „вообичаено“

На социјалните мрежи постојано се објавуваат фотографии  и видеа од плажите  во Грција  кои иако со намален број на туристи сепак се „полни“. Од видеото се гледа дека луѓето се забавуваат на плажите вообичаено. Поледнете о видеото во продолжение.

ЌЕ ЌЕ СЕ СНИМА ФИЛМ ЗА ВЕЛЕШКИТЕ ТИНЕЈЏЕРИ КОИ ШИРЕА ЛАЖНИ ВЕСТИ ЗА АМЕРИКАНСКИТЕ ИЗБОРИ ВО САД

Американската филмска платформа Квиби работи серија за лажните вести кои се проширија од Велес и нивното влијание на американските претседателски избори во 2016, објави филмското списание „Варајети“. Серијата има работен наслов „Кликбеит“ (мамка за кликови) и според најавата, се раскажува вистинска приказна за велешките тинејџери кои се збогатија оти направија вебстрани каде преку ширење лажни вести ја креираа свеста кај американската јавност за претседателските избори во 2016, но и за нивниот живот и што тие лажни вести им донесоа.

Главната улога ќе ја игра Мет Ривс, ѕвездата на филмот „Денкирк“, кој ќе го глуми ликот Нико, еден од лидерите на тинејџерската екипа за лажни вести, кој е опишан како млад човек очаен да избегаа од условите во кои живее, и кој открива дека објавувањето лажни вести може да му биде добитно ливче. (Фото: Варајети)

Режисер на серијата е Марк Малоу, а главната улога ќе ја игра Мет Ривс, ѕвездата на филмот „Денкирк“. Тој ќе го игра ликот Нико, еден од лидерите на тинејџерската екипа за лажни вести, кој е опишан како млад човек очаен да избегаа од условите во кои живее, и кој открива дека објавувањето лажни вести може да му биде добитно ливче.

Според информациите од Велес на САКАМДАКАЖАМ.МК, во текот на ланското лето продуцентската екипа престојувала во Велес, имала разговори со дел од авторите на лажните вести и ги откупила нивните приказни. Серијата веќе се снима летово во Букурешт, Романија, поради сличноста со македонската архитектура.

Еден од авторите на тие сајтови, кој сака да остане анонимен, за САКАМДАКАЖАМ.МК рече дека во серијата ќе се повтори приказната која и досега „во западните медиуми се продаваше за велешките тинејџери“.

„Беа тука, разговараа, но тие што ја продадоа приказната не беа толку моќни како што се прикажуваат. Тие што работиме со страниците не сакаме да се појавуваме во јавноста и натаму, така што имам резерва кон тоа што ќе го видам во серијата“, рече велешанец, кој тогаш имал вебстраница.

Тој потсетува на приказните кои го обиколија светот, каде странските ТВ куќи прикажуваа момчиња кои не го знаат англискиот јазик, а пишуваат вести, тинејџери со скинати патики кои формираат јавно мислење и други примери, за кои тој смета дека повеќе предизвикувале потсмев, отколку сериозност.

„Не знам која беше поголема лажна вест, таа што ја пласираа странските ТВ куќи со нивните репортажи, или лажните вести кои се пласираа од Велес’, вели велешанецот.

П. ПЕЧКОВ

Неговата сопруга „изгуби тројка“ а тој има сила****

Годинава актерот и водител на „Задруга“,  открива каква врска има со учесниците и каков вид има со своите обожаватели.

Драган Маринковиќ Маца ги освои срцата на луѓето  на малите екрани со своето секојдневно однесување и хумор. За време на реалното шоу „Задруга 3“, Маца се појавува во улогата на водител, а судејќи според реакциите на гледачите тој  одлично се снајде.

Пред некое време, Маца доживеа непријатен настан кога неговата сопруга Јована Милиќ изгуби тројки, но како што вели, тие наскоро се надеваат дека ќе добијат бебе.

- За нас е убаво, ова е петта година што сме заедно. Ги надминавме клиничките и некои пубертетски проблеми. Јас не сум лик што ќе зборувам во суперлативот и потоа излегувам „вест“ дека жена ми ме претепа. Нашиот приоритет е да се реализираме како  родители. Таа ги обожава моите деца и мора да биде мајка. Му се молиме на Бога дека сè ќе биде како што треба, затоа што поминавме низ една агонија кога мојјата партнерка изгуби тројка - рече водителот.

Популарно