Фото: Снаата на Цеца била кошаркарка и голема надеж – нема да ја препознаете како изгледала

Деновите јавноста во регионот е преокупирана по свадбата на синот на српската пејачка Цеца. Имено Вељко Ражнатовиќ правеше свадба со веќе својата сопруга Богдана.

Ова привлече внимание дури и на спортските медиуми кои пишуваат дека снаата на Цеца важела за голема спортска надеж сооглед што во не така далечното минато била кошаркарка и тоа младинска репрезентативка на Србија.

Богдана во младинските категории настапувал со број 17 на дресот за тимот на Радивој Корач. Во 2015 година забележала одличен резултата во Регионална лига за жени, достигнувајќи на насловна вицепремиерка и учество во финале на Купот “Милан Цига Васојевиќ“.

Таа најголем успех го остварила во дресот на јуниорската репрезентација на Србија 2013 година, на Европскиот шампионат кога освоиле сребрена медаља.

За време на кариерата доживеала две тешки повреди на колената, но успешно се враќала на паркет и продолжила да реди победи. Но во 2015 решила и покрај одличните резултати да објави крај на кариерата што било изненадување за сите.

Ова е одлично за секое утро

Одлучете вие кога сакате да го пиете овој здрав и вкусен пијалок, во зависност од тоа дали ви е потребна дополнителна енергија или за закрепнување.

Ова смуди е вистинска витаминска бомба и речиси веднаш ќе ја поттикне вашата енергија на повисоко ниво, благодарение на хранливото богатство на состојките од кои е направено.

Потребно е:

3 портокали, половина лажица брусница (свежи или замрзнати), половина банана, 1/4 лажица грчки јогурт, малку екстракт од ванила

Излупете ги бананите и портокалите, исечете ги на помали коцки, и заедно со сите други состојки, ставете ги во блендер. Кога сè ќе се соедини убаво и ќе стане хомогено и течно, истурете во чаша и веднаш испијте. Корисниот ефект ќе се почувствува после половина час.

Видео: Резил на концертот на Симон Трпчевски во Штип

Пијанистот маестро Симон Трпчески по подолга пауза настапи во Домот на културата „Ацо Шопов“ во Штип, тој за кратко  го прекина настапот на концертот на средното музичко училиште, поради недостиг на греење и проблем со струјата.

-Овој концерт ме потсетува на еден концерт кој го одржав пред три недели во главниот град на Узбекистан, Ташкент, каде што газеле нашите беломорски Македонци кои биле приморани да ја напуштат Егејска Македонија и топло ги прифатиле таму, па се вратиле итн. Мене ми беше мило да одам и да отсвирам таму и таму во говорот пред публиката се потсетив на трет концерт којшто се одржа пред 11-12 години во Прилеп, каде што јас настапив на сцена со греалка покрај моите нозе. И ќе ви парафразирам што ѝ кажав на публиката. Практично разбрав дека почнувајќи од утре, официјалните институции на Штип ќе работат без греење за да можат да разберат тие луѓе таму што значи овие луѓе на сцена да работат на вакви темепратури, рече иронично маестро Трпчески.

Тој ги нарече херои музичарите кои го придружуваат на сцената и им се извини што ги задржува дополнително на десетина минути со говорот.

-Во меѓувреме јас те се греам, те се ладам зад сцена, но тие се овде и верувам дека ќе ми простат за овие плус пет минути што ви ги кажувам. Многу ми е мило што ја делам сцената вечерва после повторно веројатно 11-12 години во Штип. Кога дојдов денеска, од една страна слушам вакво нешто: „Тошеее, рефлекторо не работе!“. Од друга страна слушам „Па тоалето нема хартија! Одам, струја нема: „Изгорела е сијалицата“. Радијаторите отишле. Немојте да ме сфатите како некој стенд-ап комедијант овде, но ова е дел од мојата потреба да ви го кажам ова. Некои ќе ме сфатат, некои не, но од друга страна слушам колку е прекрасно чувството на народот, на штипскиот народ да знае за вакви прекрасни настани како овој вечерва што се случува практично секоја година, „Новогодишниот концерт на Средното музичко училиште“. Колку е убаво да се биде на концертот на КУД „Ристо Донев“, на други аматерски групи, на други концерти и колку е убаво вие како публика да сте желни да добиете еден убав културен настан. Ме интересира колку професори се вечерва овде од музичкото училиште или од академијата, ме интересира дали градоначалникот на Штип е вечерва овде, директори на институции итн.

Трпчески нагласи дека токму затоа нашите политичари и квазиполитичари, оние што мислат дека се политичари вистински или оние кои се влијателни луѓе и коишто покажуваат дека искрено ја сакаат културата и уметноста треба да сфатат еднаш засекогаш дека на културата и на образованието не смее да се штеди.

-Пред да излезам на сцена додека се обидував да се загреам го прочитав следново, а има врска со фактот што ние Македонците без разлика колку имаме код на самоуништување, на крајот велиме дека сме како пиреј и секогаш одново растеме. И еве уште еден пример. Последната песна на Блаже Конески, која се вика „Зимско утро“ аналогно на нашава атмосфера. „Молчи зимското утро / Се стуткало во соба како куче. Уште не му се излегува надвор / Студи. Под мојот прозорец/ И денес цвркоти и си рипка шалава сипка/ Сип, сип, сип. И тоа како порив за живот / Во мене пак да буди!“ Тоа сме Македонците, заврши Трпчески.

 

Зоран Заев и понатаму останува да живее во Скопје

Лидерот на СДСМ Зоран Заев иако повеќе не е премиер на Македонија и понатаму останува да живее во Скопје. Како што објави „Плусинфо“, претседателот на СДСМ ја напуштил премиерската вила на Водно кога ја поднел оставката на 3 јануари, но изнајмил стан во главниот град.

Тој во текот на целокупниот мандат како шеф на Владата го мина на Водноод летото 2017 година. Во Скопје ќе претстојува и натаму за време на работната недела, додека викендите вообичаено ќе ги минува во Струмица.

Заев во моментов нема државна функција, но се очекува да ја диригира предизборната кампања до 12 април.

Бев во целиот свет, но само дома си е дома, најубаво е во Струмица, со овие зборови премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, го започна своето обраќање во преполната сала во Струмица, на граѓанската трибина „На прав пат“ пред извесесен период

Секогаш од овде ја црпам енергијата, од мојот град, од моите сограѓани. Вие сите ми ја давате позитивната енергија. Памети Струмица како сакаа духот да ни го уништат за време на режимот, но секогаш наоѓавме начин да изнедриме нова сила. Оваа полна сала вечерва испраќа силна порака, Струмица била, Струмица е и Струмица ќе продолжи по прав пат. Ја охрабруваме целата дежава да продолжи по прав пат, рече Заев во обраќањето.

Популарно