Како до чиста и здрава кожа?

Куркумата е билка која потекнува од семејството на ѓумбирот. Но, нејзините бројни лековити својства сè уште не се целосно откриени и една од најлековитите и најдрагоцени зачини на светот. Куркумата помага при разни кожни заболувања, ја ублажува воспалената кожа, ја намалува хиперпигментацијата, му дава здрав сјај на лицето и се бори против слободните радикали.

Пилингот од куркума е одличен за кожата бидејќи длабински ја чисти, успешно ги отстранува сите мртви клетки и другите нечистотии од површината на кожата, ја поттикнува циркулацијата и го спречува настанувањето на акни.

По редовното користење на овој пилинг ќе забележите одлични резултати. Имајте на ум дека сè што ставате на вашата кожа продира во вашиот крвоток за само 20 минути, па затоа е подобро да користите само природна козметика.

Пилинг од куркума

Потребни состојки:

• ½ лажичка куркума

• ½ лажичка брашно (јачменово, ‘ржано…)

• неколку капки вода или хидролат

Припрема и употреба:

Припремете ја смесата непосредно пред употребата. Измешајте го правот од куркумата заедно со брашното и додадете неколку капки вода за да добиете хомогена смеса. Со кружни движења вмасирајте го пилингот на лицето, вратот и деколтето, а потоа измијте со млака вода.

Напомена: куркумата има силна жолта боја па затоа е потребно добро да го измиете лицето со цел да ја избегнете појавата на жолти дамки.

Еве кои средства навистина го уништуваат коронавирусот

Било кое средство за дезинфекција го уништува коронавирусот, изјавила вчера директорката на Федералната служба за фитосанитарен надзор во Русија, Ана Попова.

„Секое дезинфекциско средство во одредена концентрација е погубно за овој вирус. Т.е. без оглед со што бришеме, главната работа е да се користи дезинфектант“ - изјавила Попова.

Претходно од службата изјавиле дека Државниот научен центар „Вектор“ ја проучува способноста вирусот да остане активен на површините.

Научниците од „Вектор“ потврдиле дека вирусот е одржлив на различни површини (не'рѓосувачки челик, линолеум, стакло, пластика, ќерамика) подолго од 48 часа и дека неговата способност може да послужи како извор на зараза.

Притоа, третирањето на површината со дезинфекциско средство овоможува таа да се исчисти од вирусните честички за само неколку минути.

Научниците испитале неколку различни дезинфектанти: хлорни соединенија, алкохол, средства на база на кватерни амониумски соединенија и терцијарни амини.

Резултатите покажале дека сите агенси брзо и ефикасно го убиваат вирусот.

Плескавици со овесни снегулки – брзи и вкусни

СОСТОЈКИ:

1 главица кромид

4 чешниња лук

200 гр овесни снегулки

1 кесичка супа

50 мл масло

1 лажица ситна црвена пипер

бибер

300 мл вода

малку листови магдонос или босилек

1-2 лажица презла

уште малку масло за преливање

2 јајца

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Српски лекар отрива како коронавирусот влијае на срцето

На редовната прес-конференција за коронавирусот во Србија, директорот на Ургентниот центар на Клиничкиот центар на Србија, д-р Милика Ашанин, ги откри најсериозните проблеми кај пациенти со кардиоваскуларни проблеми.

Д-р Ашанин објасни дека вирусот ги напаѓа респираторните органи, но исто така делува систематски - влијае на сите органи и системи на човечкото тело.

- Што се однесува до срцето, имаме пациенти кои имаат чести срцеви слабости, се собира вода во „срцевата кеса“, нашите доктори доаѓаат до Инфективни, прават ултразвук, и мора да ја извлечеме вода за да може срцевиот мускул да работи непречено - рече тој.

- Мора да ги систематизираме овие податоци, да ги обработиме и по долго време да извлечеме порелевантни заклучоци - додаде директорот на Ургентниот центар на Клиничкиот центар на Србија.

Популарно