Доживеал ли принцот Хари нервен слом па завршил кај психијатар - Меган е причинта

Принцот Хари и Меган Маркл со својата одлука да ги остават кралските должности што им се наметнати од нивниот статус во британското кралско семејство, го шокираа светот, а сега светските медиуми пишуваат дека притисокот го предизвикала исклучиво Меган, што му предизвикало на Хари нервен слом.

"Принцот, едноставно, веќе не можеше да следи колку лошо неговата сопруга се справува со улогата на аристократ. Тој се плашеше дека Меган ќе го напушти и ќе го земе со себе нивниот син Арчи. Сите овие околности го зедоа својот данок, и во еден момент тој "пукна“, поради што одеше на терапија со недели кај психијатар кој го посетуваше во вилата каде престојуваше во Канада во изминатите Божиќни празници“, открил извор, велејќи дека Меган лесно го искористила тоа, убедувајќи го дека е најдобро за сите тие да се откажат од своите должности и да одат по свој пат.

Папата поддржува истополови бракови: Тие се божји деца, имаат право на семејство

Поглаварот на Римокатоличката црква, Франциск е првиот папа кој ги поддржа истополовите граѓански партнерски заедници.

Папата Франциск во документарниот филм „Франческо“, што вчера беше премиерно прикажан на фестивал во Рим, истакна дека истополовите двојки треба да имаат можност официјално да регистрираат граѓанска партнерска заедница.

– Тие се деца на Бог. Не можете некого да го исфрлите од семејството ниту поради тоа да го направите нивниот живот беден. Тоа што мораме да го имаме е закон за граѓанска заедница, на тој начин тие се законски покриени, посочи папата Франциск.

Во филмот е прикажано како папата охрабрува двајца геј мажи да доаѓаат на миса заедно со нивните три деца.

Папата додека беше надбискуб во Буенос Аирес го поддржа предлогот истополовите двојки да имаат законска заштита.

Филмот „Франческо“ на режисерот Јевгниј Афиневски е посветен на изминатите 7,5 години откако Франциск стана папа и неговата работа за заштита на животната средина, сиромаштијата, миграцијата, расната и социјална нееднаквост.

Во долгометражниот документарен филм прикажан е и односот на папата кон обвиненијата за сексуално злоставување во Римокатоличката црква.

Според актуелната католичка доктрина, хомосексуалноста е девијантно однесување.

Земјотрес во близина на Закинтос

Умерен земјотрес синоќа е регистриран во Јонско Море во близина на грчкиот остров Закинтос.

Земјотресот бил со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 10 километри длабочина, на 76 километри од Закинтос.

Нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Ирска воведува најстроги мерки во Европа: Движење само 5 километри од домот, затворање на продавници за малопродажба…

Повеќето европски земји веќе воведоа голем број на рестрикции по зголемениот број на заболени во изминатиот месец дена. Ситуацијата во Франција е можеби најлоша досега, но Ирска денеска најави воведување на најстроги ограничувања, што значи ограничување на работата на рестораните и кафулињата, како и движењето на луѓето. Тие го подигнаа нивото на ограничувања од сегашното второ ниво на максимално, петто ниво.

Ирскиот премиер Мајкл Мартин вчера потврди дека земјата ќе се врати на највисоко ниво на ограничувања во борбата против болеста, кои ќе траат шест недели.

За време на првиот бран, од март годинава Ирска го имаше еден од најдолгите карантини во Европа, и сега повторно се изгледа ќе бидат лидери по строгоста во мерките. Разликата е во тоа што, сега училиштата ќе останат отворени и ќе се дозволат градежни работи.

Новите мерки почнуваат да важат од среда на полноќ и дефинитивно се едни од најстрогите во Европа. Тие исто така ќе вклучуваат затворање на продавници за малопродажба (освен за основни потреби), ограничување на патувањето на граѓаните на пет километри од местото на живеење, а угостителските објекти ќе можат да вршат само достава.

Популарно