Димитров по гласањето за НАТО: Мене ми стана незгодно

Лицемерни и неискрени кон ова клучно прашање, без јасна и гласна порака кон граѓаните, со едно лице пред светот, а друго пред гласачите... зарем некој се изненади дека тие денеска гласаа ЗА НАТО членството на Северна Македонија? Прашањето го постави министерот за надворешни работи Никола Димитров на фејсбук синоќа откако вчера пратениците гласаа за Протоколот з ачленството на Македонија во НАТО. Својот глас „за“ го дадоа и пратениците на опозицијата, факт што го инспирирал Димитров за објавата. 

"Дедо ми еднаш ми кажа дека има две врсти луѓе: тие кои ја завршуваат работата и тие кои ги присвојуваат заслугите (се китат со перјата). Ми кажа да се обидам да бидам во првата група; таму имало многу помала конкуренција."

Индира Ганди (1917 - 1984)

Опозицијата не само што не учествуваше во надминувањето на пречката за НАТО членството - решавање на спорот околу името - туку направи и уште прави се’ што може тоа да го оневозможи. Прво, преку антиквизацијата го нагризаа идентитетот дома, а изгубија разбирање и пријатели надвор. Второ, не само што не гласаа ЗА на референдумот, туку се плашеа и да повикаат да се гласа ПРОТИВ. Трето, застанаа до ѕидот во Собранието кога се гласаа уставните измени. Лицемерни и неискрени кон ова клучно прашање, без јасна и гласна порака кон граѓаните, со едно лице пред светот, а друго пред гласачите... зарем некој се изненади дека тие денеска гласаа ЗА НАТО членството на Северна Македонија? Се разбира дека не - за товарот нема никогаш да стават рамо, но за ловорики први ќе подадат глави. Тоа не е политика. Тоа во најдобар случај е површно политиканство. Во спротивно, и пореално, тоа е чиста деструкција спакувана во лажен патриотизам, напиша Димитров.

Во постскриптум вели:

ПС. Мене ми стана незгодно ...

Како да се заштитите од корона вирусот?

Без итна потреба да не се патува во критичните региони во северна Италија, а патниците кои доаѓаат од таму ќе бидат под засилена здравствена контрола на граничните премини, и по потреба ставени во изолација во медицинска установа. Државата го подигна нивото на заштита и превенција од коронавирусот Ковит 19, особено по неговото ширење во италијанските региони Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања каде што престојуваат околу 23.000 државјани на Северна Македонија.

Засега, според информациите на нашите ДКП во Италија, нема заболени македонски граѓани од коронавирусот.

Сепак, сите патници кои ќе доаѓаат во земјава од критичните региони во северна Италија, ќе бидат детално инервјуирани, прегледани и по потреба тестирани. Ќе се упатуваат и пропуштаат само на неколку гранични премини – Богородица, Блаце, Деве Баир, Табановце и Ќафасан со цел контролата да биде што поконцентрирана.

На граничните премини се одредени посебни простории каде ќе бидат интервјуирани сите патници кои доаѓаат од ризичните дестинации и ќе се врши првичен скрининг на нивната здравствена состојба. На Скопскиот аеродром, со термална камера ќе се следат сите патници кои пристигнуваат, а не како досега само тие од Дубаи и Истанбул. Со безконтактен пиштол за мерење на телесната температура ќе се прави скрининг на патниците кои ќе пристигнат од ризични дестинации и на аеродромот во Охрид.

Доколку се јави потреба, обезбедени се простори за изолација на патници кои треба да бидат мониторирани 14 дена, и во прво време тоа ќе бидат инфективните одделенија во Штип, Велес и Гостивар, кои ќе бидат обезбедувани од полицијата.

Формиран е и кризен штаб во Министерството за здравство што ќе ги координира сите активности на надлежните институции. Кризниот штаб секојдневно ќе одржува брифинзи за најновите информации од теренот.

Покрај апелот да не се патува во регионите каде што се регистрирани случаи на Ковит 19, Владата денеска на седница ќе дискутира и за одложување на сите организирани посети на Италија.

Од МНР препорачуваат зголемени мерки на претпазливост при патување во реоните Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања, а повеќе информации граѓаните може да добијат на travel.mfa.gov.mk , како и во Генералниот конзулат во Венеција на дежурниот телефонски број + 39 389 5837913 или на е-маил [email protected]

Од Министерството за здравство апелираат граѓаните во целост да ги почитуваат превентивните мерки за превенција според кои, треба да се воведе дополнителна заштита на храната – да не се консумира храна направена од болни животни, да се воведе дополнителна заштита при подготовка на храната – да се користат различни садови и ножеви за подготовка и сечкање на сирови продукти и да се мијат задолжително рацете по секоја подготовка на храна. При подготовка на месо и јајца треба добро термички да се обработат, да се воведе посебна заштита при работа на отворени пазари – задолжително носење заштитни опрема, ракавици, маски и мантили додека се извршуваат работи со животни или производи од животинско потекло, по употребата целата опрема да се извади и да се пере секојдневно, а да се внимава да се заштити семејството од неиспрана работна опрема.

Исто така, треба да се штити населението од настинки – да се избегнува незаштитен контакт со болни (вклучувајќи и допир на уста, нос и очи), како и незаштитен контакт со домашни или диви животни. Задолжително и често да се мијат раце – и кога не се видливо нечисти да се мијат рацете со сапун и вода или да се користи чистач за раце кој содржи алкохол, при кашлање или кивање да се заштити устата и носот со марамче или со дланката, по употреба марамчињата да се фрлаат во затворени канти, а при кашлање или кивање, како и при грижа за болни задолжително да се мијат рацете.

По проширувањето на Ковит 19 во Италија каде што досега починаа седум лица, а над 220 се заразени, вонредни мерки за заштита преземаат и другите земји во регионот и Европа.

Во Словенија беше свикан Советот за национална безбедност, грчката Влада одржа вонредна седница и наложи одложување на ученичките екскурзии во Италија, а мерки и активности за реагирање при евентуална појава на коронавирусот се спроведуваат и во Србија, Албанија, Косово, Бугарија и Хрватска.

Никола Димитров во Солун: Мислам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе изгуби

Грчки медиуми објавија дека Никола Димитров, министерот за надворешни работи, се осврнал и на ставовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за време на Конференцијата на министрите за надворешни работи на западнобалканските земји и на членки на ЕУ кои граничат со регионот, што се одржа на високо ниво насловена „Од Солун до Загреб” во грчкиот пристанишен град.

„Важно е да се знае каде сакаме да одиме и како да одиме таму. Не можам да зборувам за ВМРО - ДПМНЕ, не знам дали тие ќе бидат на власт по изборите, мислам дека ќе изгубат. Мора да бидеме искрени со граѓаните. Не е конзистентно да не се поддржува Договорот од Преспа а да се гласа за ратификацијата за членство во НАТО. Не е исправно да не ти се допаѓа зборот (Преспански договор) а да уживаш во неговите придобивки“, дополнил шефот на македонската дипломатија.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој беше еден од учесниците на форумот, оцени дека од него е упатена голема порака оти не може да се замисли цела, стабилна и успешна Европа без целосна интеграција на Западниот Балкан.

– Тоа е и повик, согласно заклучоците од Европскиот совет минатиот октомври, да се донесат одлуки за пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија пред Самитот во Загреб, изјави Димитров, додавајќи дека средбата била корисна бидејќи на неа се гради едно чувство на заедништво во регионот на Западен Балкан меѓу земјите кои веќе се членки на ЕУ и оние кои се уште не се дел од блокот.

Според Димитров, за да може да се продолжи да се говори за европската перспектива на регионот, неопходно е постигнување консензус за зелено светло за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија без одлагање.

– Март ќе биде тест и за геополитичките амбиции на новата Комисија и на самата ЕУ за кредибилно глобално влијание. Што се однесува до нас, не сме совршени, но сметам дека сите ќе се согласите оти изградивме силно досие и испорачавме. Крајно време е и да се препознае важноста на моментот од страна на Европскиот совет и да се зграпчи шансата за заеднички успех, изјави министерот Димитров.

Учесниците на собирот во документот „изразуваат очекување дека во согласност со препораките на Европската комисија, ЕУ ќе донесе одлука за започнување на пристапните преговори со Република Албанија и Република Северна Македонија пред Самитот во Загреб во мај 2020, а по можност во март“.

Инаку, на маргините на конференцијата, министерот Димитров имаше билатерална средба со генерална секретарка на Службата за надворешни работи на ЕУ (ЕЕАС), Хелга Шмид со која разменија мислења околу актуелната атмосфера во институциите и земјите членки на ЕУ, како и за евентуалните предизвици  и изгледите за заслуженото конечно исчекорување напред на Северна Македонија на евроинтегративниот пат. добри вести за почеток на преговорите.

Димитров имаше куси разговори и со други учесници на конференцијата, меѓу кои со Дендиас, Грлиќ Радман, Церар, шефот на црногорската дипломатија Срѓан Дармановиќ и со заменик генералниот директор за соседска политика и преговори за проширување при Европската комисија, Мачеј Поповски.

Сепак лажна тревога: Пациентот на Инфективна е негативен на Коронавирус

Пациентот кој попладнево слета од Милано во Скопје, е негативен на коронавирус.

Јавноста се вознемири откако надлежните соопштија дека на Инфективната клиника се врши тест на корона вирус на едно лице со симптоми на грип. 

„Информираме дека се негативни на корона вирус резултатите на пациентот кој вечерва беше тестиран на Инфективната клиника во Скопје. 

Будно ја следиме состојбата и во континуитет постапуваме по препораките на Светската здравствена организација, а од денеска Министерството за здравство го подигна степенот на подготвеност на највисоко ниво. Се формира Кризен штаб во рамките на Министерството, а на сила стапија и нови зајакнати мерки за превенција од и справување со евентуални заболени од корона вирус“, соопштија пред малку од Министертсвото за здравство.

Популарно