Да ја покажеме нашата хуманост

Оваа сторија не е измислена,ова е реален живот, а вие сте многу среќни запомнете и бидете секој ден благодарни.

Мултиплекс склероза се вика таа, со која морам да живеам.

Ми ги украде сите соништа постепено ми земаше се дел по дел.

Толку беше брзо тоа , иако години во прашање беа,а за мене само момент кога се најдов во кревет целосно неподвижна, без нозе, без раце ,без воздух,со никаква сила, дури ни да зборувам.

Во тој момент имав две опции да изберам да живеам и да се борам или да се откажам.

Со мене беше и се уште е по овој пат се додека не успееме мојата ќерка.

Тогаш штотуку го запозна животот тоа дете се соочи со сурова реалност.

И така двете сами со сменати улоги јас дете таа мајка тргнавме да се спротивставиме на третата што непоканета ни дојде да ни ги сруши животите "мултиплекс склероза".

Со помош и подршка од хумани луѓе во декември ја направив првата трансплатација со матични клетки,во септември оваа година треба и втора, а веднаш ги почувствував првите подобрувања.Но, не е толку лесно ,ова е долг пат и тешка борба и сега сум на рехабилитација со роботика во Ниш во Србија.

Во потрага по животот , по здравјето , ние двете ,ќерка ми и јас,пропатувавме многу.

Јас сега кон вас упатувам голема молба, да не подржите до крај , се додека стигнеме до целта.

Оваа неколку месечна рехабилитација не дели малку од успехот.

Донирајте на броевете

ТЕЛЕКОМ 143 121

А1 143 474

И на сметките

500600016598443

Стопанска банка АД Битола

IBAN Mk07500080003654013

SWIFT STBBMK22

Stopanska banka AD Bitola

НАШЕТО МАЛКУ НЕКОМУ ЗНАЧИ МНОГУ 

Предлог за денешен ручек

Вкусна, брзо, едноставно…

СОСТОЈКИ:

бибер

мешавина од зачини

200 гр кашкавал

3 јајца

сол

300 гр спанаќ

12 корпички

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Во блендер разматете јајца, бланширан спанаќ, сол, бибер, мешавина од зачини и кашкавал. Смесата ставете ја во корпички и зпечете на 200 степени околу 10 минути.

Извор: Готви.мк

Средствата за дезинфекција можат да бидат многу опасни

Стравот од коронавирусот натера многумина да ги дезинфицираат своите домови. Еден од осноивните методи за заштита е миење на рацете најмалку 20 секунди, но баш како што рацете страдаат ако ги миеме со врела вода до бесвест, може да ни наштети и бескрајно чистење на подот и мебелот. Во последните неколку дена, бројот на повици до Националниот центар за контрола на отрови (NCKT) на ММА значително се зголемил како резултат на проблемите предизвикани од несоодветната употреба на овие средства.

Д-р Славица Вучиниќ, интернистички токсиколог, раководител на НКЦТ ММА, вели дека пациенти се јавуваат најчесто поради прекумерно вдишување на асепсол (бензалкониум хлорид).Се труеме кога работеме со хемикалии, а притоа не користиме заштита. Кога купувате средства за дезинфекција во аптеките, прашајте колку е потребно да се растворат. Често се продаваат концентрирани и мора да се разредат. Користете ги само кога не сте во состојба веднаш да ги измиете рацете со вода и сапун откако ќе допрете нечисти и необезбедени површини и предмети.

Не смеете да мешате два различни препарати ! Препаратите врз основа на асепсол и алкохол, кога се мешаат со варекина, хлороводородна киселина или натриум хипохлорит, можат значително да го загрозат респираторниот систем. Коктелот може да експлодира исто така! Сите сретства мора да ги чувате подалеку од деца, на највисоката полца или во заклучен а  остава, каде децата немаат пристап.

Кога користите средства најпрвин прочитајте ги упатстварта, на рацете ставете ракавици, а пожелно е да имате и заштитни очила. Кога дезинфицирате од просторијата треба да ги изнесете децата и домашните миленици. Не ги претурајте средствта во помали шишенца. Ако баш морате да го направите тоа, веднаш треба да ги обележите со налепници или со маркер за да се знае што точно има во нив и проверете дали добро се затворени.

Ако вдишете премногу средства за дезинфекција, веднаш излезете од просторијата каде што престојувате. Во случај на директен контакт со хемикалии, измијте ја кожата и очите неколку пати со проточна вода. НИКОГАШ, ако проголтате некој од средства, не пијте течност (вода, млеко, раствор од сода бикарбона …) за да предизвикате повраќање бидејќи ефектите можат да бидат многу штетни за исходот од труење.

Научниците открија кој е најчест симптом на коронавирус

Научниците од Кралскиот колеџ во Лондон дошле до заклучок дека најочигледниот симптом на зараза со коронавирусот е губење на сетилото за мирис. Според резултатите на британската студија, губењето на способноста за препознавање на мирис било забележано кај речиси 60 отсто од пациентите, кај кои дополнително било утврдено дека биле позитивни на Ковид-19, и кај само 18 отсто чиј тест на вирусот бил негативен. 

„Според нашите податоци, а во комбинација со другите симптоми, кај лицата кои го изгубиле чувството за мирис, веројатноста дека се позитивни на Ковид-19 е 3 пати поголема, па затоа е потребно таквите лица да се самоизолираат во текот на една недела за да се намали ширењето на заразата”, истакнал Тим Спектор, професор од колеџот.

Ваквите податоци ги навеле научниците на заклучокот дека губењето на сетилото за мирис е најизразениот симптом на инфицираност со вирусот. Научниците во истражувањето направиле модел кој овозможува да се одреди, врз основа на која комбинација на симптомите може попрецизно да се прогнозира дали одредено лице е заразено со Ковид-19. Помеѓу тие симптоми се издвојуваат губење на сетилото за мирис и вкус, висока телесна температура, сува кашлица, малаксаност, дијареа, болка во стомакот и намален апетит.

Истовремено, според мислењето на експертите на Британското здружение за оториноларингологија, губењето на чувството за мирис може да биде знак на зараза и од некој друг тип на коронавирус. Научниците советуваат дека треба да се обрне внимание и на очите. Американски експерти објасниле дека иритацијата на очите и непријатната сензација можат да бидат знак на воспалителен процес во организмот предизвикан од коронавирусот.

Популарно