Дали е ова можно и кај нас? Во Германија во огромниот сообраќаен метеж, сите возат вака поради една ситуација

Колоната од автомобили поредени на крајната десна, односно крајната лева лента сред сообраќаен метеж, лесно може да ги збуни возачите кои не се навикнати на ваква сцена во Германија.

За некој да се направи паметен и да “прелета” низ празниот простор во средина, веројатно на крајот од патот би платил висока казна.

Имено, законот во Германија вели дека во текот на сообраќаен метеж сите автомобили возат по крајната десна, односно крајната лева лента за да се направи простор за возила на Итната помош, пожарникари и полиција, напишал еден корисник на Редит.

Неговото видео веднаш собрало бројни пофалби поради менталитетот на нацијата која размислува на ваков начин. Сепак, имало и такви кои тврделе дека не секогаш е волку просто.

“Јас сум од Германија и верувајте ми, ова е реткост. Никогаш не сум видел толпата да се однесува вака во реалниот живот, секогаш постои некоја будала што се однесува како што ќе му текне”, напишал еден член на Редит под видеото.

Видеото погледнете го ОВДЕ.

Што велите вие?

Документарниот филм за актерката Анче Џамбазова – онлајн премиера во сабота

НУ Театар Комедија заедно со Општина Аеродром го реализираат во континуитет Фестивалот на комедијата ,,Гола месечина“. На последното издание на Фестивалот (септември 2019) за прв пат беше воведена и наградата за животно дело ,,Анче Џамбазова“, во чест на една од најголемите наши актерки, која важеше и за мајстор на комедијата.

Управата на театарот и Општина Аеродром, донесоа одлука да биде снимен и документарен филм за Анче Џамбазова, кој имаше своја премиера во рамките на ,,Гола месечина 2019“.

Градоначалникот Златко Марин и директорот на Театар Комедија, по одржаниот работен состанок преку видео врска, одлучија документарниот филм за Џамбазова да биде прикажан и пред пошироката јавност, односно да биде емитуван онлајн на 4 април, сабота, со почеток во 20 часот на You Tube каналот на кој се емитуваат претставите на Театар Комедија.

Филмот е финансиски поддржан од средствата наменети за одржување на Фестивалот (од страна на Општина Аеродром, предводена од градоначалникот Златко Марин). Режисер на документарниот филм е Миле Гроздановски, а сценарист и асистент на режија е Гоце Трајковски.

извор: Makfax

Видео: Трагедија-тие добија јадење после три дена

Поради изолацијата заради спречување на ширењето на корона вирусот голем број на сиромашни работници во Индија останаа „заглевени“ и не можат да се вратат во своите домови.За жал дел од нив поради немање на пари гладуваат, на ова видео ќе ја видите нивната реакција кога надлежните им обезбедуваат храна после три дена гладување.

Популарно