Колку коронавирусот живее на пластика и картон?

Загрижувачки утврдено е дека коронавриусот може да преживее на пластични и челични површини и до три дена, додека во честичките во воздухот може да живее околу 3 часа, вели новата студија која ја финансирал американскиот национален институт за здравје.

Студијата открила дека стабилноста на вирусот Сара Ков 2 кој ја предизвика болеста Ковид-19 е слична на онаа кај Сарс-Ков-З во експериментално услови. Резултатите од овој лабораториски извештај овозможиле научниците да утврдат колку долго новиот коронавирус се задржува на површините околу нас, а колку долго преживува во воздухот, иако научниците истакнуваат дека се потребни уште истражувања за да биде дефинитивно утврдено.

1. Коронавирусот успева да преживее 72 часа на нерѓосувачки челик и пластика 2. На бакар се задржува 4 часа, додека 24 часа живее на картон 3. Во честитчките и капките во воздухот останува активен до три часа.

Студијата укажува дека пренесувањето на вирусот Сарс-Ков-2 е можно и преку воздух и одредени материјали, а овие начини на пренесување се поврзуваат со ширењето на вирусот во болничкото опкружување, во кое може да дојде до „суперширење“ , односно дека еден заболен може да зарази десетина или стотина луѓе, тврдат научниците.

Друга студија која е објавена минатиот месец во еден научно списание открила дека човечкиот коронавирусот, како што е оној кој предизвикува Сарс може да преживее на предметите кои не опкружуваат - метални, стаклени, пластични - дури девет дена ако површината на која стојат не е дезинфицирана. Ова открите е од големо значење за понатамошните истражувања, затоа што Сарс е познат „роднина“ на новиот коронавирус.

-Како што е веќе познато, вирусот може да се пренесе преку капки и течности. Кога тие ќе излезат од инфицирана личност, преминуваат одредена оддалеченост пред да се најдат на местото на кое запираат. Во тие ситуации, во здравствените установи е многу важно работниците да преземат дополнителни мерки за заштита, како што се носење маски - вели докторката Марија ван Керков, епидемиолог од СЗО.

Царска пита готова за миг

Одличен рецепт за царска или шпанска пита.

СОСТОЈКИ:

3-4 кисели краставички

1,5 кисела пиперка

150 гр салама

150 гр кашкавал

5 јајца

200 мл јогурт

180 мл масло

2 чаши бело брашно

1,5 лажичка сол

1 кесичка прашок за печиво

Начинот на подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Готви.мк

АВГУСТ ЦРН МЕСЕЦ ЗА ГРУПАТА НОВИ ФОСИЛИ

Рајко Дујмиќ, кој почина пред два дена на 66-годишна возраст како резултат на тешка сообраќајна незгода, е трет член на групата Нови Фосили, кој почина ненадејно, и тоа во август.

Прво, Слободан Мока Момчиловиќ (43) го напушти овој свет премногу рано во 1985 година. Тој беше основач на групата, го донесе Дујмиќ и му дозволи да пишува песни, од кои многу сè уште се хитови на таа група. Мока почина на 7 август, точно на роденденот на Рајко, но нема веродостојни информации за причината за неговата смрт. Се претпоставува дека станува збор за срцев удар.

Првиот пејач на популарната постава, Ѓурѓица Барловиќ, исто така, ненадејно почина. Таа ја напушти групата во 1983 година да се посвети на одгледување деца, и повремено издаваше синглови и записи, кои постигнаа успех кај публиката. Јавноста беше шокирана кога беше објавена веста на 26 август 1992 година, дека таа починала. Тој ден Ѓурѓица била со своите синови на плажа на, кога ненадејно и се слошило и била однесена во болница во Задар. По неколку часа, таа почина од акутен срцев удар предизвикан од тромбоза на десната коронарна артерија, на 42-годишна возраст. Дујмиќ напиша песни за неа, раскажа необичен детаљ поврзан со судбоносниот ден.

- Ѓурѓица имаше солидно и стабилно здравје. Затоа бев изненаден од нејзиното предвремено заминување. На денот кога таа почина, верувале или не, сите часовници во мојот стан застанаа, а подоцна ја слушнав таа тажна вест - рече еднаш Рајко.

Покрај тројцата, Ненад Шариќ исто така почина ненадејно на 64-годишна возраст. Тој беше тапанарот на Нови Фосили.  Шариќ почина од мозочен удар на 3 мај 2012 година, а беше погребан шест дена подоцна, на роденденот на неговата сопруга.

Рецепт за најсочните кременадли

Рецепт за најсочните кременадли

Послужете ги со прилог и салата по желба.

СОСТОЈКИ:

500 гр кременадли

сол

бибер

масло

1 лажица ајвар

соја сос

лук

1 лажичка пченкарен скроб во прав

1 лажица јаболков оцет

вода

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Кременадлите малку исчукајте ги помеѓу фолија, па посолете и побиберете. Во тава загрејте масло, па ставете го месото. Ставете малку вода и поклопете. Динстајте додека не омекнат.

Во сад ставете оцет, пченкарен скроб, ајвар, лук и 50 мл вода. Убаво соединете да не останат грутки.

Издинстајте ги кременадлите со соја сос и додајте 1 лажица ајвар и оставете уште малку да крчкаат. Потоа ставете сос (оцет, лук, ајвар, пченкарен скроб, вода) и оставете 2-3 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Готви.мк

Популарно